Lada Expert Oy
2 AUTOA
Chevrolet Chevy Van
5 400

Chevrolet Chevy Van

(6,5) Juuri katsastettu 8 paikkainen kevyt-ka, verot vain 85€ vuodessa!
Chevrolet Chevy Van
  • 1994
  • 540 000 km
  • Diesel
  • Automaatti
Kunnon rahtiauto, mahtuu paljon ihmisiä sekä tavaraa
VARUSTEET: Ohjaustehostin, Sähkökäyttöiset ikkunat, Vetokoukku

LISÄTIEDOT: Firman työjuhta etsii uutta omistajaa, tästä hyvä vaihtoehto keikkabussiksi bändille, festaribussiksi kaveriporukalle, raksamiehelle tai autoharrastajalle romun kuljetukseen tai vaikka mihin käyttöön, vaihtoehtoja on monia!

Juuri katsastettu 8 paikkainen kevyt-ka, ajoaikaa on 13.7.2027 asti. Tänä vuonna on tullut jyräytettyä tällä jotain reilu 8000km viimeisen 3-4 kuukauden aikana. Ihan hiljattain tehtyjä remontteja:

- Uusi vesipumppu + tiivisteitä
- Kaikki 4kpl ajovaloumpioita sekä polttimot ihan uusia
- Uusi syöttöpumpun sammuttimen solenoidi
- Uusi hehkun rele
- Uusi polttoainesuodatin
- Uudet etujarrupalat

Vani on tosiaan 8 paikkaiseksi katsastettu, verot ovat vuodessa vain 85€ ja kulutus on ollut siinä noin 10-12L/100km. Kaksi akkua, sekä kahdet renkaat jotka molemmat valkoisilla mangelssin vanteilla, kesärenkaat on nypityt nastat joissa on pintaa reilusti (kolmioreikäiset) sekä viimeisessä kuvassa näkyy vanhat talvirenkaat (pyöreäreikäiset). Mukaan saa kaupan päälle vielä näiden kahden rengassarjan lisäksi 4kpl Vaniin sopivia peltivanteita, halusi niitä tai ei. Miellyttävä Grantin nahkaratti, ainakin omiin tarpeisiin ihan riittävät humppalaitteet joilla rokki on soinut vähintäänkin riittävästi, kosketusnäyttösoitin isolla ruudulla, kaiuttimia pitkin autoa sekä subbari ja vahvistin.

Auto on tälläkin hetkellä joka päiväisessä ajossa ja kilometrejä tulee koko ajan lisää, myymisen syy on tarkoituksena hankkia firman imagoon paremmin sopiva Neuvostoliiton aikainen paku/kuorma-auto. Uudesta autosta on kaupat tiedossa, joten Vani jää ylimääräiseksi sekä joutaa myydä pois.

Miinuksena hyvin pientä ohjaustehostimen öljyvuotoa, sitä on joutunut lisäämään ehkä noin 2dl per/1000km, moottoriöljyä on tarvinnut lisätä noin puoli litraa 2000-3000km välein. Kylmänä kun käynnistää niin tuprauttaa hieman savua, mutta loppuu aika äkkiä parin minuutin lämpiämisen jälkeen. Jäähdytysnestettä on alkanut vuotaa jostakin paisuntasäiliön läheltä, konehuone on niin pirun ahdas että vielä ei ole vuotokohtaa saatu sen tarkemmin paikallistettua, joku vesiletku taitaa vanhuuttaan hikoilla, tai liekö joku klemmari pettänyt. Pitkiä reissuja on silti tullut tehtyä ja huolehdittua siitä että nestettä on riittävästi koneessa. Töötti ei toimi, vikaa ei ole edes yritetty tutkia, tuulilasissa on pari halkeamaa, siitä jäi korjauskehotus.

Tarkoitus on ensisijaisesti myydä rahalla tämä pois, mutta jos koet aivan välttämätöntä pakonomaista tarvetta tyrkyttää vaihdossa jotakin romua, niin johonkin noin 1000€ arvoiseen kunnostamista vaativaan Itäauto projektiin voidaan tapauskohtaisesti harkita vaihtoa.

Lada
Moskvitsh
Uaz
Gaz
Pobeda
Volga
Raf Latvija

Ota yhteyttä
Lada Niva
7 500

Lada Niva

(1,6) Todella siisti kuntoinen!
Lada Niva
  • 1987
  • 118 300 km
  • Bensiini
  • Manuaali
Todella siistissä kunnossa oleva Niva, heinäkuun aikana ajettu noin 6000km ja toimii hienosti!
VARUSTEET: Vetokoukku, Kevytmetallivanteet, Urheiluistuimet

LISÄTIEDOT: Juhannuksen tienoilla katsastettu Niva, ajoaikaa on 30.6.2027 asti.

Ollut noin 8 vuotta katsastamatta, purettu osiksi, hiottu, pohjamaalattu, välihiottu sekä maalattu kauniiksi Kawasakin vihreäksi, alkuperäinen sävy oli hyvin vaalea beige. On hitsattu, kotelosuojattu sekä massattu asiaan kuuluvasti. Pääpiirteittän varsin kattavasti läpikäyty auto, johon on uusittu hyvin paljon osia.

Tekniikkana Ladan oma 1600cc moottori, johon vaihdettu vanhemmanmallinen pako/imusarja. Weber DGV kaasutin, kärjellinen sytytys, 5-vaihteinen laatikko, etu- ja takaperävälitykset 4.1

Vaihdettu hyvin paljon osia, uusi akku, uusi startti, kaikki kytkimen sylinterit ja letkut, hyvin paljon jarruosia, kaikki polttoaineletkut sekä suodatin, aivan koko pakoputkisto laitettu uutena edestä taakse asti kaikkine kannanekumeineen, uudet roiskeläpät edessä ja takana, vilkkuja sekä valoja uusittu, takana miedot korotuspalat +40mm, edestä vakiokorkuinen. Tehty myös hyvin kattava huolto, jakoketju kiristetty, venttiilit säädetty, virranjakaja voideltu, moottoriöljyt + suodatin vaihdettu, etu- ja takaperään, vaihteistoon sekä jakolaatikkoon vaihdettu öljyt, uudet sytytystulpat sekä uusi ilmansuodatin.

Ulkonäöstä vastaa Nivaan tarkoitetut lokasuojalevikkeet, erikoisverhoillut penkit ovat aikanaan maahantuojan lisävaruste, eli "ns Konela tuuning" sekä alkuperäinen Konelan karjarauta jos haluaa asentaa lisävaloja.

Erittäin miellyttävä auto ajaa niin maantiellä kuin maastossakin. Heinäkuun aikana käyty todella isossa Lada Niva kokoontumisessa firman edustus reissu Saksassa (+4000km), sen jälkeen ostettu uudet näyttävät Incubus Offroad alumiinivanteet sekä uudet General Grabberin 205/75/R15 kumit. Uusilla renkailla ajettu heinäkuussa yksi edustus reissu Keski-Suomesta Itäauto kokoontumiseen Lappiin ja takaisin (+1600km). Vanne/rengas paketin arvo on 1500€ joka voidaan tarvittaessa vähentää hinnasta jos haluat ostaa tämän Nivan pelkillä vanhoilla kovilla nastarenkailla jotka ovat Nivan alkuperäisillä peltivanteilla.

Heinäkuun aikana on siis tällä autolla reissattu noin 6000km edestä, eli on niin sanotusti ajettu viat pihalle, reissutkin ovat menneet ilman ongelmia, Niva ei syö eikä vuoda mitään öljyjä eikä nesteitä. On todella näyttävä auto valmiina samantien vaikka uuteen huimaan reissuun!

Ota yhteyttä