Tästä kokeilu mielessä myyntiin pirtsakka ja näyttävä volvo enskesäks suunnitelmien muututtua! Tällä ei tarvi jäädä ihmettelemään vakio bemareiden perävaloja ja varmasti saa naapurin kateelliseks!
Elikkäs, Moottorina OM606.962 eli alkuperäinen turbomoottori.
Moottori rakennettu KOKONAAN uudestaan jokaista laakeria, tiivistettä, pulttia ja o-rengasta myöden!
Alakerta: Lohko porattu ylikokoon, tasopinta hiottu, vesikanavat putsattu ja runkolinja tarkistettu. Kampura särötarkastettu, hiottu ja tasopainotettu. (Seinäjoen moottorihiomolla)
Lisävesikierto vesipumpulta 5-6 pytyille.
Uudet NPR:n 0,50 ylikoon männät ja BlackSmoken h-veivit, joista tarkistettu silmät. Veivit ja männät painotettu keskenään. (Vahosalmi Motorsport)
Alakerrassa BlackSmoken stressilevy, ARP pultit veiveissä ja runkopukeissa. CDI kiertokangen laakerit ja uudet runkolaakerit + välilevyt.
Öljypohjassaki kovat pultit. Öljypumppu tarkistettu ja uus ketju laitettu. Muokattu öljypohja. Öljynsuodatin siirretty moottorin etuosaan. Lukittu damppeeri. Billet moottorin ja laatikon kannakkeet.
Kansi: kansi työt tehty, tasohiottu, putsattu ja tarkistettu. BlackSmoken jäykemmät venanjouset, uudet venttiilinohjurit, venttiilit hiottu, vaparin nokat, mistä imunokka lukittu. Uudet pultit ja tiivisteet kannessa. Suuttimet huollettu ja tarkistettu AkaaDieselillä. Uudet pohjaprikat suuttimille. Isommat suutinkärjet laitettu. Avauspaine 170bar. Uusi 8mm MynäDieselin syöttöpumppu ulkoisella syötönsäädöllä.
Jakopäässä uusi ketju, uudet laahaimet ja uusi kiristäjä. Uusittu kans vesipumppu ja moniurahihna.
Pt racing tekemät imu ja pakosarja, uutta vastaava holset hx40 super 18 pakopesällä. 3” ahtoputket ja bilteman iso välijäähdytin.
Kokonaan suora pakoputki V-pannoilla.
Öljylauhdutin, griffinin alumiini syyläri ja spallin iso flekti komistelevat keulalla!
Voimansiirto: Lensun muutos hitsattu ZF GS6-53DZ, Salmisen Mikan billetti vauhtipyörä, joka käytetty hionnas, uusi 4 lapanen sintteri ja uus aito Sachs sre 765 asetelma. Uusittu samalla työ ja pääsylinteri.
Peräpäästä löytyy Torsenin helical blackline rataslukko ja volvon omat vetarit, mihinkä porattu 5x120 jako.
Alusta ja jarrut: Etuakselisto Volvo 760TD. Edessä Volvo XC90 satulat ja Nissanin 370z 358mm levyt, takana vakiot. Camber säädettävät yläpäät, Bc Racing mittatilaustyö iskarit, streettecin pussit ja näiden kaverina airlift 3p ohjaus! Kaikki alustan tukivarret yms puhallettu, maalattu ja laitettu uretaani puslat. tuplavakaajat ja mkm kolmiotuki löytyy kans.
Polttoainepuoli: Takakontista löytyy 30L alumiininen turvatankki, holley hp 150 sähköinen polttoainepumppu ja suodatin. Polttoainelinjat tehty uudestaan 12mm kupariputkesta.
Volvon ulkonäköä piristetty hieman: Addonin korisarja, alkuperäiset tuulenohjaimet, ducktail, huoranportaat, snowcap, pitkät antennit, ruotsissa tehdyt custom takavalot, turbon maski chrome kehyksellä, chrome ovenkahvat, 960 chrome listat, USA valot, aito USA etu ja takapuskuri (pienen kilven paikka edessä), USA lätkät sivuvilkkujen tilalla ja juuri maalatut, kiillotetut ja uusilla kehäpulteilla kasatut 17” 3-osaset OZ Futurat 5x120 jaolla ja uusilla kumeilla!
Auto tuli maalattua viimetalvena BMW:n Pyrite Brown värillä ja samalla tuli tehtyä korille kunnon ruostesuojaukset. Konehuoneesta paikkailtu samalla kaikki ylimääräiset reiät umpeen.
Sisustasta löytyy mukitelineellinen keskikonsoli, kolikkokippo, kynäteline, Alpine Halo 9 soitin, väyrysen sähkösäätöiset mustat nahkapenkit edestä, takana 740 volvon omat mustat nahat. Ralliratti ja shortsifteri. Lisämittareita on enemmän kuin tarpeeksi: ahto, pako ja öljynpainemittarit, polttaine ja vedenlämpö mittarit. 940 Volvon lasinen sähkökattoluukku ja harvinainen alkuperäinen alcantara kattoverhoilu! Paremmat kaiuttimet ovissa jotka kytketty vahvistimen kautta, mikä sijaitsee kontissa. Koetaulusta löytyy napit hehkuille, flektille ja auton sammutukselle.
Hanskalokerosta löytyy automaatti sulakkeet flektille, virtalukolle, mankalle ja polttoainepumpulle.
Auto on äänieristetty lattiasta kattoon.
Auto on rakennettu rahaa säästämättä!
Maalauksen ja koneremontin jälkeen ajettu n. 1-2 tonnia. Penkissä ei ole vielä käyty vedättämässä, mutta perstuntumalla noin +-500hp. Ahtopaineet tällähetkellä 2,2bar. Vaatisi hieman isomman ahtimen.
Juuri vaihdettu moottorin, perän ja vaihdelaatikon öljyt. Moottori remontista ja osista on kuitit tallella!
Miinuksena: Kardaanin tukilaakeri pitäis vaihtaa ja painelaakeri vaihdelaatikossa ääntää, koska kiinnitys ei ole kauheen kummallinen. Kardaanin tukilaakerin vaihdan heti, ku halliin tulee tilaa.
Vaihdot kiinnostaa eniten projekteihin tai käyttöautoon, mutta kaikkee saa tarjota.
Raha etusijalla.
Voidaan myydä ilman oz vanteita ja usa valoja jolloin saadaan hintaa tippumaan.