Suomalaisten kiinnostus leasingiin kasvaa - näillä malleilla oli eniten kysyntää vuonna 2022
Auton hankkiminen kuukausisopimuksella tuntuu parhaalta vaihtoehdolta yhä useammalle autoilijalle.
Yksityisleasing on tapa hankkia auto käyttöön ostamatta sitä omaksi. Ostosumman sijaan autoilija maksaa kuukausittaista kiinteää hintaa, joka kattaa sopimuksesta riippuen esimerkiksi huollot ja vakuutukset. Autotallin tilastot kertovat, millaisia leasing-autoja ja sopimuksia suomalaiset suosivat vuonna 2022.
Suomalaisten automaku näkyy leasing-tilastoissa
Leasing-sopimuksesta kiinnostuneiden suomalaisten automieltymykset heijastelevat niin sanottujen tuttujen ja turvallisten autojen suosiota. Autotallin kautta kilpailutettujen merkkien listalla ykkösenä vuonna 2022 komeili Skoda, ja sen perässä Toyota, Volkswagen, Opel ja Ford, tässä järjestyksessä. Täsmälleen samat merkit olivat suosikkeja myös vuonna 2021.
Mallien osalta ykköseksi kipusi vuonna 2022 Toyota Yaris. Toiseksi eniten yksityisleasing-sopimuksia kilpailutettiin Skoda Octaviasta. Kolmantena suosittiin Opel Corsaa. Vuonna 2021 kilpailutusten top kymmenen sisältää pitkälti samoja malleja, muutamilla poikkeuksilla. Tasaisen suosituista leasing-autoista voi nostaa esiin esimerkiksi Toyota Corollan, Ford Focuksen ja Skoda Fabian.
Kahden ja kolmen vuoden sopimukset suosituimpia
Yksityisleasing-sopimuksen voi solmia itselle sopivaksi ajaksi, autotarpeesta riippuen. Lyhin sopimuskausi on 12 kuukautta, mutta pisimmillään sopimus voi jatkua 60 kuukauttakin.
Autotallin kautta leasing-sopimuksensa kilpailuttaneiden suomalaisten yleisin valinta oli 24 kuukautta. Kahden vuoden sopimuksia oli 40 % kaikista kilpailutuksista. Melkein yhtä paljon, 38 %, oltiin kiinnostuneita 36 kuukauden sopimuksista.
Myös yksityisleasing-autojen kuukausihinnoissa näkyy kaksi selvästi yleisintä vaihtoehtoa. Kuukausihinta muodostuu auton lisäksi sopimuksen yksityiskohdista, kuten siihen kuuluvista palveluista.
Yleisimmin yksityisleasingin kilpailuttajat halusivat sopimuksen, joka kustantaa n. 400 euroa kuukaudessa. Lähes yhtä moni halusi 300 euron kuukausihintaisen sopimuksen. Aiempana vuonna 2021 eniten kysyntää oli juuri 300 euron kuukausittaiselle kululle.
Sähköinen siirtymä näkyy myös leasingissa
Sähköautojen jatkuva lisääntyminen liikenteessä näkyy myös yksityisleasing-tilastoissa.
Vuonna 2021 reilusti yli puolet, 56 %, yksityisleasing-sopimusten kilpailutuksista kohdistui bensiinikäyttöisiin autoihin. Viime vuonna bensa-autojen osuus oli selvästi pienempi 44 prosenttia. Myös dieselin osuus laski jo valmiiksi melko vähäisestä kahdeksasta prosentista neljään.
Samalla osittain tai kokonaan sähköllä kulkevien autojen osuus kasvoi merkittävästi. Täyssähköautoja koski kuluneena vuonna 2022 reilut 13 % kaikista yksityisleasing-kilpailutuksista. Edeltävään vuoteen verrattuna suunta on selkeästi ylöspäin, sillä 2021 täyssähköautot kattoivat 6,4 % kilpailutuksista. Ladattavien hybridien osalta kasvu on lähes vastaavanlainen. Muiden kuin plug-in-hybridien osalta muutos on pieni – niiden osuus on kasvanut 3 prosenttia aiemmasta vuodesta.
Leasing on hyvä tapa kokeilla uutta käyttövoimaa, kun ajokkiin ei tarvitse sitoutua moneksi vuodeksi. Sähköinen valikoima kasvaa jatkuvasti myös leasing-puolella.
Kilpailuta yksityisleasing-sopimukset Autotallissa ja löydä omasi >>
Nettiauto ja Autotalli.com kuuluvat samaan Alma Media -konserniin.
Also read
-
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla?
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla? -
Kuukauden myydyimmät käytetyt autot
Kuukauden myydyimmät käytetyt autot -
Sini myi Audinsa Baanassa ja yllättyi tarjouksista: “Päätös oli helppo”
Sini myi Audinsa Baanassa ja yllättyi tarjouksista: “Päätös oli helppo” -
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa -
Koeajo: Audi A6 Avant e-hybrid peittoaa katumaasturit ajettavuudellaan
Koeajo: Audi A6 Avant e-hybrid peittoaa katumaasturit ajettavuudellaan -
Moni ostaa auton tunteella - puolueeton kuntotutkimus antaa tärkeää tietoa kaupan tueksi
Moni ostaa auton tunteella - puolueeton kuntotutkimus antaa tärkeää tietoa kaupan tueksi
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Hämeenlinna550 € -
Inkoo600 € -
Mudstar
InkooMudstar
150 € -
Lapinjärvi425 € -
Tuusula200 € -
Tuusula180 €
CAR NEWS
-
Historiallinen kuulento lähti matkaan – Seuraa suorana
Historiallinen kuulento lähti matkaan – Seuraa suorana -
Trump laukoi Suomenkin kannalta rajuja kommentteja – ”Kyllä tämä vakavasti on otettava”
Trump laukoi Suomenkin kannalta rajuja kommentteja – ”Kyllä tämä vakavasti on otettava” -
Analyysi: Trumpin suuri tuhnu
Analyysi: Trumpin suuri tuhnu -
Hirveä epäily Pohjois-Suomessa: Useat miehet raiskanneet potilaan
Hirveä epäily Pohjois-Suomessa: Useat miehet raiskanneet potilaan -
Ville Haapasalo jättää Suomen
Ville Haapasalo jättää Suomen -
Maksaisitko tästä leivästä 10 euroa? Kuva järkyttää
Maksaisitko tästä leivästä 10 euroa? Kuva järkyttää -
Miksi Trump uhkasi lähteä Natosta? Asiantuntija: Vain yksi syy
Miksi Trump uhkasi lähteä Natosta? Asiantuntija: Vain yksi syy -
Uutta tietoa: Tästä oli kyse Stubbin ja Trumpin puhelussa
Uutta tietoa: Tästä oli kyse Stubbin ja Trumpin puhelussa