Saab 9-3

UUSI 24H
7 500 €
2.0t 175 hv 4d
Päivitetty 23.04.2026 Joutsa, Keski-Suomi
ID 15704783
next
prev
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
Saab 9-3
UUSI 24H
Bensiini
2003
153 000 km
Manuaali
Hieno Saab! Teräksenharmaa NG9-3, tosi hyvin varusteltu tehtaan esisarjan auto. Ripeä täyspainebensaturbo 175 hv + manuaaliloota 5v. Kohtuuvähän ajettu (rapiat 150tkm). Siisti, ei ruostevikoja.
Perustiedot
Rekisterinumero
GNH-131
Mittarilukema
153 000 km
Moottori
2,0 l, Bensiini
Vuosimalli
2003 (ensirek. 4-2005)
Käyttöönottopäivä
29.04.2005
Vaihteisto
Manuaali
Vetotapa
Etuveto
Katsastettu
12/2025
Korimalli
Sedan
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Harmaa metalliväri
VIN-numero
YS3FB45SX31000312
Tekniset tiedot
Teho
129 kW / 175 Hv
Vääntö
265 Nm
Huippunopeus
220 km/h
Kiihtyvyys (0-100)
8,5 s
Henkilömäärä
5
Ovien lkm
4
Ohjauslaite
Vasemmalla
Omamassa
1 520 kg
Kokonaismassa
1 980 kg
CO2 -päästöt
206 g/km
Polttoaineen kulutus
Kaupunki: 11 l/100 km
Maantie: 6,5 l/100 km
Yhdistetty: 8,5 l/100 km

Energiamerkintä

G
206 g/km
g/km
CO2 -päästöt
<101 A
101 - 120 B
121 - 130 C
131 - 150 D
151 - 175 E
176 - 200 F
>200 G

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ajoneuvon historia Suomessa
Katso ajoneuvon aiemmat omistajat, tehdyt katsastukset ja vakuutukset Rekkari.fistä. Hinta alkaen 2,90 €.
Ajoneuvon historia eri maissa
Katso tiedot ajoneuvon vaurioista, kilometreistä ja varkauksista kymmenissä maissa Suomen lisäksi. Tarjoushinta -20 %.
Turvallisuus
Isofix-valmius
Lukkiutumattomat jarrut (ABS)
Käynnistyksenesto
Turvatyynyt
Isofix-valmius Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Käynnistyksenesto Turvatyynyt
Sisätilat ja mukavuudet
Ajotietokone
Kaadettavat takaistuimet
Keskuslukitus: Kaukosäätöinen
Ohjaustehostin
Suksiluukku
Sähköpeilit
Vakionopeudensäädin: Perinteinen
Ilmastointi: Manuaalinen
Katon avausmekanismi: Sähköinen
Nahkaverhoilu
Penkinlämmittimet
Sähkökäyttöiset ikkunat
Sähkösäätöiset istuimet: Ilman muistia
Ajotietokone Kaadettavat takaistuimet Keskuslukitus: Kaukosäätöinen Ohjaustehostin Suksiluukku Sähköpeilit Vakionopeudensäädin: Perinteinen Ilmastointi: Manuaalinen Katon avausmekanismi: Sähköinen Nahkaverhoilu Penkinlämmittimet Sähkökäyttöiset ikkunat Sähkösäätöiset istuimet: Ilman muistia
Elektroniikka
Äänentoistojärjestelmä
Äänentoistojärjestelmä
Muut
Huoltokirja: Paperinen
Kevytmetallivanteet
Turbo
Kattoluukku: Panoraama
Monitoimiohjauspyörä
Huoltokirja: Paperinen Kevytmetallivanteet Turbo Kattoluukku: Panoraama Monitoimiohjauspyörä
Lisätiedot

Harvinaislaatuinen tehtaan ns. esisarjan ng-kolkki, nro 312, vuosimallia 2003. Esirekisteröity 30.6.2003 (Trollhättan), ollut tehtaan käytössä huhtikuun 2005 loppuun saakka, jolloin käyttöönottorekisteröity.


Tuotu Suomeen maaliskuussa 2026. Täällä rekisteröintikatsastettu 17.3. ja saanut Suomen kilvet 20.4. Autovero ja muut tuontiin liittyneet maksut siis hoidettu nykyisen omistajan toimesta.


Edellinen omistaja Ruotsissa ollut 25 vuotta Saab-korjaamolla asentajana/huoltomiehenä. Hän oli hiljattain tehnyt tähän Saabiin jakopäähuollon (uusi ketju ja kilkkeet) + samalla vaihtanut myös tasapainoketjun sekä laittanut uuden ahtimen (Mitsun turbo). Suomeen tuonnin jälkeen vielä läpikäyty ja korjailtu / uusittu tarvittavia, mm. uudet koiranluut ja tukivarret,...

Harvinaislaatuinen tehtaan ns. esisarjan ng-kolkki, nro 312, vuosimallia 2003. Esirekisteröity 30.6.2003 (Trollhättan), ollut tehtaan käytössä huhtikuun 2005 loppuun saakka, jolloin käyttöönottorekisteröity.


Tuotu Suomeen maaliskuussa 2026. Täällä rekisteröintikatsastettu 17.3. ja saanut Suomen kilvet 20.4. Autovero ja muut tuontiin liittyneet maksut siis hoidettu nykyisen omistajan toimesta.


Edellinen omistaja Ruotsissa ollut 25 vuotta Saab-korjaamolla asentajana/huoltomiehenä. Hän oli hiljattain tehnyt tähän Saabiin jakopäähuollon (uusi ketju ja kilkkeet) + samalla vaihtanut myös tasapainoketjun sekä laittanut uuden ahtimen (Mitsun turbo). Suomeen tuonnin jälkeen vielä läpikäyty ja korjailtu / uusittu tarvittavia, mm. uudet koiranluut ja tukivarret, takajarrujen kunnostus ym.


Autossa beiget täysnahkapenkit (kuskinistuin sähkösäätöinen), nahkapäällysteinen ratti, cruise, manuaali-ilmastointi ja näissä harvoin nähty lasikattoluukku (sähköllä, 2-toiminen). Saabin omat 17-tuumaiset aluvanteet, joissa takana ok renkaat, mutta edessä jo miltei loppuun ajetut kumit (225/45/17). Ei talvirenkaita.


Hienosti kulkee, potkua ja vääntöä riittää mukavasti. Kone, laatikko, kytkin pelaavat mallikkaasti. Makee ulkoväri: Steel Grey Metallic (279), eli metalli teräksenharmaa.


Ostajalle: penkkien nahat kannattaisi pintakäsitellä ja muutoinkin interiööriä hieman puunailla. Todellakin eturenkaat pitää ensitöikseen uusia tai vaihtaa enemmän käyttöuraa omaaviin. Lämppärin puhallin pitää hetkittäin pientä kitinää. Toisen takaoven sähkölukko toimii ja ei-toimi, saa toki manuaalisesti nupista lukittua ja avattua. Toisessa kaukosäätöavaimessa vikaa, toinen toimii kuten pitää.


Joitain kiveniskuja konepellissä ja pintamaalia lähtenyt lisäksi sivupeilien kupeesta + ovenkahvoista. Eli jonkin verran tarvitsisi huomiota, jos mintin oloiseksi tämän sinällään oikein mainiolta ja hyvältä vaikuttavan yksilön haluaa.


Auto nyt Joutsassa, ei siis Jyväskylässä.

Ota yhteyttä
Marko Nikkanen
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Saab 9-3  4 Lue 354 Saab 9-3 -arvostelua

Turbot Vähän ajetut

Myyjä

Jäsenenä 18 vuotta
Marko Nikkanen
Yksityinen myyjä
Marko Nikkanen, Joutsa, Keski-Suomi
Kaupat fiksummin?InstructionPyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Kysyttävää kohteesta?
Soita
 
Puh.
Matkapuhelin
  • Kaikkien pankkien asiakkaille
  • Rahoituspäätös jopa heti
  • Maksuton hakemus, ei sido rahoituksen ottoon
  • Ensimmäinen lasku on aina koroton ja kuluton
Marko Nikkanen
Paras aika tavoitella: 9-21
Kaupat fiksummin?
Pyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Lue lisää
  • Tunnistettu myyjä ja omistajuus
  • Kauppakirjan sähköinen allekirjoitus
  • Turvallinen maksu

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Saab 9-3  4 Lue 354 Saab 9-3 -arvostelua

Turbot Vähän ajetut

Saab Koeajoja