Markkinoiden pisin toimintamatka sähköllä - esittelyssä uusi plug-in-hybridi GLC
Uuden sukupolven Mercedes-Benz GLC lupaa jopa 121 kilometriä ajoa sähköllä. Innovatiiviset ratkaisut näkyvät ajo-ominaisuuksissa, ulkonäössä ja maltillisessa kulutuksessa myös polttomoottorilla.
Kaupallinen yhteistyö: Veho
Sähköisen autoilun suosio kasvaa vauhdilla. Eikä ihme, sillä se ei tarkoita ajonautinnosta tai mistään muustakaan tinkimistä, päinvastoin.
Uusi GLC ladattava hybridi on auto, joka sekä näyttää että tuntuu hyvältä. Edeltävään sukupolveen verrattuna mitat ovat kasvaneet, ja esimerkiksi pituutta on tullut 60 mm ja akseliväliä 15 mm lisää. Myös aerodynamiikkaa on kehitetty, mikä näkyy kauniin sulavassa muotoilussa.
Uutuus on kotonaan kaikkialla ja kaikissa olosuhteissa. Perille pääsyn varmistavat jatkuva 4MATIC-neliveto sekä eri alustoille ja olosuhteisiin räätälöidyt ajo-ohjelmat. Tehoakin riittää, ja kiihtyvyys 0–100 km/h vie vain 6,7 sekuntia.
Päivittäiset arkiajot pelkällä sähköllä

GLC ladattavan hybridin sähköinen toimintamatka on markkinoiden pisin eli jopa 121 km. Käytännössä se tarkoittaa, että useimpien päivittäiset arkiajot onnistuvat helposti pelkällä sähköllä. Pidemmät matkat hoituvat puolestaan polttomoottorin avulla tai lataamalla lisää sähköä esimerkiksi kahvitauolla. Pikalataus 10–80 prosenttiin vie vain parikymmentä minuuttia.
Säännöllinen lataus aina lyhyidenkin matkojen jälkeen lisää ladattavan hybridin sähköistä käyttöä. Tämä tuntuu paitsi lompakossa myös ympäristössä, sillä sähköllä ajettaessa auto ei tuota lainkaan paikallisia päästöjä. Muutenkin GLC ladattava hybridi on erittäin maltillinen niin kulutukseltaan kuin päästöiltäänkin: EU-yhdistetty kulutus on vain 0,5 l/100 km ja CO2-päästöt vain 12 g/100 km.
Ainutlaatuisen rentouttavaa matkantekoa
GLC ladattava hybridi tarjoaa erilaisia innovatiivisia turva- ja ajoavustinjärjestelmiä. Ne maksimoivat kuljettajan mielenrauhan ja ajonautinnon kaikissa tilanteissa. Vakiovarustukseen kuuluu mm. aktiivinen etäisyysavustin, kaista-avustin, jarrutusavustin ja pysäköintiavustin sisältäen peruutuskameran. Hengästyttävän pitkää varustelistaa voi halutessaan täydentää mm. AIRMATIC-ilmajousituksella sekä nelipyöräohjauksella, joka lisää auton ketteryyttä ja helpottaa esimerkiksi parkkeeraamista.
Myös sisätilojen tyyliin ja laatuun on panostettu todella paljon. Kuljettaja saa kaiken tarvitsemansa informaation digitaalisen 12,3” LCD-mittaristonäytön sekä keskikonsolin 11,9” medianäytön kautta. Upeana yksityiskohtana mainittakoon sisätilojen tunnelmavalaistus, joka sisältää peräti 64 väriä. Siinä riittää valinnanvaraa jokaista tunnelmaa varten.
Vakiovarustukseen kuuluu myös 2. sukupolven MBUX-käyttöliittymä, joka on aiempaa nopeampi ja oppimiskykyisempi. Sen avulla voi ohjata auton toimintoja kosketuksella ja puheohjauksella. Käyttöliittymä on intuitiivinen, ja se oppii tuntemaan kuljettajan tarpeita ja toiveita.
Tavaratilaa jopa 1530 litraa
GLC ladattava hybridi tarjoaa ylellisen ympäristön kuljettajalle ja matkustajille. Kasvaneiden mittojen myötä esimerkiksi jalkatilaa on tullut lisää. Myös harrastus- ja muille tavaroille riittää tilaa. Tavaratilan koko on perusmuodossaan 470 litraa, ja takapenkit taittamalla se kasvaa jopa 1530 litraan.
Ladattavia hybridejä ja täyssähköautoja joka lähtöön
Mercedes tarjoaa sähköisen ratkaisun kaikkiin autotarpeisiin. Suomen laajin ladattavien hybridien mallisto sekä vahvasti kasvava täyssähköautojen mallisto sisältävät jo 34 eri vaihtoehtoa. Valittavana on malleja 5-ovisista sedaneihin ja farmareihin sekä maastureista tila-autoihin. Moni malleista on saatavana myös 4MATIC-nelivetona.
Mercedes-Benz GLC ladattava hybridi pähkinänkuoressa
• Toimintamatka pelkällä sähköllä jopa 121 km
• EU-yhdistetty kulutus 0,5 l/100 km
• CO2-päästöt 12 g/100 km
• Älykäs, jatkuva 4MATIC-neliveto
• Avantgarde-sisätilan ja -ulkopuolen paketit
• Aktiivinen etäisyysavustin Distronic Plus
• LED High Performance -ajovalot, adaptiivinen kaukovaloavustin
• Oppiva, puheohjattava MBUX-käyttöliittymä, 11,9” medianäyttö
• Älypuhelimen integrointi ja langaton lataus
• Pysäköintipaketti sis. peruutuskameran, peilipaketti
• 18” kevytmetallivanteet
• GLC-mallisto alk. 67 992 €, vapaa autoetu alk. 1 160 €/kk
• GLC ladattava hybridi alk. 74 934 €, vapaa autoetu alk. 1 115 €/kk
Lue lisää Mercedes-Benz GLC:stä >>
Tutustu Mercedes-Benz ladattavien hybridien ja täyssähköautojen valikoimaan >>
LUE MYÖS
-
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot -
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla?
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla? -
Kuukauden myydyimmät käytetyt autot
Kuukauden myydyimmät käytetyt autot -
Sini myi Audinsa Baanassa ja yllättyi tarjouksista: “Päätös oli helppo”
Sini myi Audinsa Baanassa ja yllättyi tarjouksista: “Päätös oli helppo” -
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa
-
Helpoin tapa löytää sopiva sähköauto – uusi vertailu kokoaa yhteen kaiken tärkeän tiedon sähköautoista
VinkitHelpoin tapa löytää sopiva sähköauto – uusi vertailu kokoaa yhteen kaiken tärkeän tiedon sähköautoistaVinkit -07.05.2026 -
Nettikaravaani uudistuu: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiin
VinkitNettikaravaani uudistuu: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiinVinkit -17.04.2026 -
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026
-
Turku200 € -
Kuopio300 € -
All Terrain Mercedes Benz W213
LaitilaAll Terrain Mercedes Benz W213
1 390 € -
Nokia680 € -
2xrengassarja
Siuntio2xrengassarja
500 € -
Grabber AT
TuusniemiGrabber AT
500 €
AUTOUUTISET
-
Kuulutko tähän ihmisjoukkoon? Et voi saada 10 vuoden passia
Kuulutko tähän ihmisjoukkoon? Et voi saada 10 vuoden passia -
Lauri Ojala ällistyi Wille Rydmanin Suvivirsi-puheista: ”Pidän mauttomana”
Lauri Ojala ällistyi Wille Rydmanin Suvivirsi-puheista: ”Pidän mauttomana” -
Kreml: Putin on valmis puhumaan – Näin vastaa Eurooppa
Kreml: Putin on valmis puhumaan – Näin vastaa Eurooppa -
Tämän Suomen kaupungin keskusta on autioin
Tämän Suomen kaupungin keskusta on autioin -
Venäjältä suora uhkaus vanhalle liittolaiselle
Venäjältä suora uhkaus vanhalle liittolaiselle -
Iso muutos liikenteeseen ensi yönä – Poliisi alkaa sakottaa heti
Iso muutos liikenteeseen ensi yönä – Poliisi alkaa sakottaa heti -
IL seuraa: Leijonilla ketjumuutoksia – Tšekistä iso tieto MM-puolivälieräottelun alla
IL seuraa: Leijonilla ketjumuutoksia – Tšekistä iso tieto MM-puolivälieräottelun alla -
Antti Häkkästä vaaditaan eroamaan
Antti Häkkästä vaaditaan eroamaan