Mitsubishi Eclipse Cross – Tyylikäs katujen kasvatti
Mitsubishi Eclipse Cross on näyttävä keskiluokan katumaasturi, jossa riittää tilaa.
Mitsubishi heittäytyy katumaasturikilpailuun uutuusmalli Eclipse Crossilla kisaamaan luokkaan, jossa tunkua riittää. Keskikokoisia katumaastureita nimittäin on markkinoilla käytännössä jokaisella autovalmistajalla.
Eclipse Cross onnistuu jollain tapaa jopa yllättämään, sillä tähän mennessä se on ollut esillä lähinnä suuremmassa kokoluokassa, johon kuuluvat maasturijyrät Outlander ja Pajero. Mitsu osoittaa, että se osaa valmistaa myös kompaktimpia autoja.
Toki merkillä on ollut tarjolla auto myös kompaktiin maasturiluokkaan, jossa ostajista kilpailee ASX. Eclipse Cross on kuitenkin pykälää suurempi malli.
Yllätys on, kuten mainittu positiivinen, sillä se haastaa mennen tullen esimerkiksi katumaasturien keskiluokan keisarin, Nissan Qashqain. Se on Nissania tyylitellympi, ohjaamoltaan persoonallisempi ja ajettavuudeltaan vähintään yhdenveroinen.
Muita Mitsubishin kilpakumppaneita ovat mm. Opel Grandland X, Toyota RAV4, Volkswagen Tiguan, Seat Ateca, Renault Kadjar, Ford Kuga, Skoda Karoq, Mazda CX-5 ja Peugeot 3008. Tunkua siis riittää.
Mitsu luottaa bensamoottoriin

Moottorivaihtoehtoja on tarjolla tasan yksi: 1,5-litrainen bensaturbo, josta irrotetaan 163 hevosvoimaa ja 250 Nm. Valittavina on joko kuusilovinen manuaali tai automaattilaatikko, joka on toteutettu CVT:nä. CVT on siis portaaton automaatti, joka on omiaan jakamaan mielipiteet.
Se miksi Mitsubishi on halunnut keskiluokan katumaasturiinsa CVT-vaihteiston, ei kyllä ihan aukene. CVT on yleensäkin omiaan hukkaamaan voimantunteen ja tilanne ei ole Eclipse Crossin kanssa yhtään parempi.
Reippaan 160 hevosen tehot saadaan melko tehokkaasti piilotettua. Periaatteessa nykyiset bensaturbot saadaan välitettyä pirteän oloisiksi peleiksi, mutta kuminauhamaisella laatikolla onnistutaan myös päinvastoin. Juuri näin käy valitettavasti myös Mitsun kohdalla.
Vaikka 0-100 km/h kiihdytyksestä suoriudutaan alle 10 sekunnissa, on tuntuma silti jotenkin tuhnu. Portaaton automaatti nostaa kiekat tappiin heti kun kaasupoljin polkaistaan lattiaan. Ne eivät laskeudu takaisin alas ennen kuin kuski nostaa jalan kaasupolkimelta ja odottelee sekuntikaupalla.
Toisaalta CVT: tuntumaan myös tottuu. Koeajon alussa se ei todellakaan herättänyt rakkauden tunteita, mutta kuminauhamaiseen olemukseen tottui viikon koeajon aikana hiljalleen, eikä sen toiminta toisaalta häiritse kuin täyskaasukiihdytyksissä.
Saakos tätä dieselinä? Eipä saa
Jostain syystä Suomen tuontiohjelmassa on tarjolla ainoastaan bensakoneisia versioita. Etuvetoversiot on saatavilla joko manuaalina tai automaattina ja neliveto ainoastaan automaattina. Muualla maailmassa valittavana on myös 2.2-litrainen diesel, jonka teholukemat ovat 163 hv ja 388 Nm. Meille tuota vaihtoehtoa ei siis suoda.
Muutoin kuin laatikoltaan Eclipse Cross kyllä vakuuttaa. Koeajoversio on reippaasti varusteltu Instyle ja siitä löytyy mm. nahkasisusta, LED-valot, parkkitutkat, adaptiivinen vakionopeudensäädin, HUD-näyttö, törmäysvaroitin jalankulkijoiden tunnistimella ja Rocksford Fosgate –äänentoistojärjestelmä.
Käytännössä korkeimman varustelutason varustelistalla on pitkälti kaikki mahdollinen ja lisävarusteiksi jäävät lähinnä vetokoukku ja erilaiset fillaritelineet, sekä muutamia ulkonäköä sipisteleviä kilkkeitä.
Ajotuntuma on pitkälti tuttua katumaasturi-osastoa. Alusta on tymäkkä ja jämäkkä, mutta ei onneksi pahasti pintakova. Ohjaamoon noustaan henkilöautoa korkeammalta ja näkyvyys on hyvä. Ohjaustuntumassa on hieman sanomista, sillä voimakas sähkötehostin ei anna palautetta tien pinnasta kuskin näppeihin.
Eclipse Crossin ohjaamossa on reippaasti tilaa ja etenkin takamatkustajien tilat ovat luokka huomioiden varsin mukavat. Itse asiassa takapenkillä on tilaa niin paljon, että Mitsubishin kyydissä voisi kuvitella olevansa luokkaa suuremman auton kyydissä.
Hintansa puolesta Eclipse Cross ei nelivetoisena ole sieltä kaikkein edukkaimmasta päästä. Halvin nelivetomalli maksaa reilut 35 000 euroa. Ja koeajoversiona toiminut Instyle-versio kipuaa lähemmäs 45 000 euroa. Sillä rahalla saa jo pykälää kookkaampiakin nelivetoisia katumaastureita.
Tuomas Rajala
Kehuja: kookkaat sisätilat, korea ulkokuori, ajomukavuus
Parantamisen varaa: CVT-vaihteisto, ohjaustuntuma
Mitsubishi Eclipse Cross Mitsubishi Eclipse Cross Instyle 4WD CVT:
LUE MYÖS
-
Koeajo: Mitsubishi Colt 1.0 – Pieni auto, pieni hinta, pieni kulutus
Koeajo: Mitsubishi Colt 1.0 – Pieni auto, pieni hinta, pieni kulutus -
Neliveto-Mitsubishi kuukausihinnalla - ”ei riskejä tai huolta jälleenmyyntiarvosta”
Neliveto-Mitsubishi kuukausihinnalla - ”ei riskejä tai huolta jälleenmyyntiarvosta” -
Toivotko uutta lataushybridiä ilman pitkittyneitä toimitusaikoja?
Jutut MAINOSToivotko uutta lataushybridiä ilman pitkittyneitä toimitusaikoja? -
Työhön ja vapaa-aikaan – Mitsubishi L200 Double Cab kaksipaikkaisena työvälineversiona
Työhön ja vapaa-aikaan – Mitsubishi L200 Double Cab kaksipaikkaisena työvälineversiona -
Mitsubishi Outlander PHEV - sähköllä mennään (hetken verran)
Katso video Mitsubishi Outlander PHEV - sähköllä mennään (hetken verran) -
Salon Autotalo aloittaa Mitsubishi-jälleenmyynnin
Salon Autotalo aloittaa Mitsubishi-jälleenmyynnin
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
AUTOUUTISET
-
Tämä härski ilmiö leviää elektroniikkakaupoissa – Näin Gigantti ja Power kommentoivat
Tämä härski ilmiö leviää elektroniikkakaupoissa – Näin Gigantti ja Power kommentoivat -
SK: 737 rottaa löytyi yrityksen tiloista
SK: 737 rottaa löytyi yrityksen tiloista -
Trumpilta uhkaava viesti Britannialle – IL seuraa
Trumpilta uhkaava viesti Britannialle – IL seuraa -
Putin listasi naisen velvollisuudet
Putin listasi naisen velvollisuudet -
Mysteeri paljastui – Tämä tuhosi Krista Pärmäkosken
Mysteeri paljastui – Tämä tuhosi Krista Pärmäkosken -
Ei palkintoja Emmoista – Räppäriltä alatyylinen kuvapäivitys
Ei palkintoja Emmoista – Räppäriltä alatyylinen kuvapäivitys -
Meteorologi: Nyt se alkaa
Meteorologi: Nyt se alkaa -
Palkinnot jäivät saamatta: Artisti julkaisi paljonpuhuvan kuvan – Somekansa näkee vääryyden
Palkinnot jäivät saamatta: Artisti julkaisi paljonpuhuvan kuvan – Somekansa näkee vääryyden

