Näistä syistä kitkat sopivat Suomen talveen - testiykkönen palvelee kaikissa olosuhteissa
Leudot ja lyhenevät talvet haastavat renkaiden ominaisuuksia. Entistä teknisemmät kitkarenkaat ovat omiaan niin jäällä, loskassa kuin paljaallakin tiellä.
Kaupallinen yhteistyö: Continental
Tiesitkö, että Continental on valmistanut kitkarenkaita jo 50 vuoden ajan? Yrityksen myymistä talvirenkaista jo kolmannes on nykyään kitkarenkaita. Viimeisten kymmenen vuoden aikana kitkarenkaat ovat kehittyneet hurjasti ja samalla talvet ovat lyhentyneet ja muuttuneet leudommiksi. Tilastot myös näyttävät, että yhtenä ja samana talvipäivänä eri puolilla Suomea saatetaan ajaa täysin erilaisissa olosuhteissa.
Rengas- ja autohuoltoliike BestDriven toimitusjohtaja Marko Pursiainen sanoo, että seitsemän celsiusastetta on se maaginen raja, jonka pidempiaikaisesti alittuessa kannattaa alkaa valmistautumaan renkaanvaihtoon.
Kesärenkaiden kumiseos ei silloin enää toimi optimaalisella tavalla.
"Toki renkaidenvaihtoaikaa on vaikea määritellä, kun yöllä saatetaan olla pakkasen puolella ja päivällä lämmintä on yli kymmenen astetta. Siksi sanoisikin, että hyvä aika vaihtaa renkaat on silloin, kun lämpötila on pääsääntöisesti alle seitsemän astetta sekä yöllä että päivällä", Pursiainen vinkkaa.
Yleensä kitkarenkaiden käyttäjät vaihtavat talvirenkaat alle hiukan nastarenkaiden käyttäjiä aiemmin. Listasimme syyt, jotka puhuvat kitkarenkaiden valinnan puolesta.
Erinomainen ajettavuus ja pito

Talvet eivät ole samanlaisia kuin ennen. Eteläisimmässä Suomessa on entistä vähemmän sellaisia aikoja, jolloin maassa olisi paljon lunta tai jäätä.
Suuri osa talvesta saatetaan ajaa paljailla teillä.
VikingContact™ 7 -renkailla on hyvä pito kaikilla talviteillä, olipa kyseessä lumi, loska ja sade tai jopa jää. Pehmeän rypsiöljyä sisältävän kumiseoksen ansiosta rengas toimii sekä lumipeitteisillä että jäisillä alustoilla sekä kylmemmissä lämpötiloissa aina -50 asteeseen saakka.
Jää on kitkarenkaille perinteisesti se haastavin pinta. Testien* mukaan kuitenkin VikingContact™ 7 -renkaiden jääpito on erinomainen ja ajo liukkaammillakin keleillä onnistuu.
Risto Virtanen toimii talvisin Kuusamossa Juha Kankkunen Driving Academyn pääkouluttajana.
"Siellä meillä on ajoalustana peilikirkas järven jää. Luonnollisesti noissa olosuhteissa ajokoulun autot ovat varustettu Continentalin nastarenkailla, mutta olemme testanneet myös kitkarenkaita noissa äärihaastavissa olosuhteissa. Täytyy todeta, että yllätyin todella positiivisesti, miten Continentalin kitkarenkaat toimivat myös peilijäisellä alustalla. Valintani omaan autooni päivittäiseen ajoon on VikingContact 7™ -kitkarengas", Risto Virtanen kertoo.
"Kitkarenkaan käyttäjä tosin hyväksyy yleensä sen tosiasian, että muutama päivä vuodesta pitää ajaa varovaisemmin."
"Jos tilannenopeus on liian suuri, eivät uudet renkaat, ajovakaudenhallinta tai edes taitava kuljettaja pysty kumoamaan fysiikan lakeja", Virtanen muistuttaa.
Hankintakustannus
Monesti kitkarenkaat mielletään kalliiksi vaihtoehdoksi, mutta todellisuudessa niiden hankintahinta on suunnilleen sama kuin nastarenkailla. Myös molempien renkaiden kesto on suunnilleen sama.
Kitkat ovat hiljaiset
Kitkarenkaat ovat hiljaiset ja siten lisäävät ajomukavuutta myös paljailla teillä.
Kehittynyt rengastekniikka
Continental on onnistunut kehittämään renkaan, jossa yhdistyy kumiseoksen joustavuus ja pintakuvion jäykkyys. Joustavuutta tarvitaan kovilla pakkasilla, jotta saavutetaan paras pito jäällä ja lumella. Jäykkyyttä tarvitaan taas varmistamaan hyvä ajettavuus kaikissa olosuhteissa.
Älykäs kuviopintateknologia mahdollistaa loskan- ja vedenpoiston renkaan alta ehkäisten vesiliirtoa. Suuri määrä erikokoisia 3D-saippauksia ja tehokkaat tartuntapinnat parantavat pitoa ja jarrutusominaisuuksia talviolosuhteissa.
Kuluttaa vähemmän teitä
Kitkarenkaat ovat vähemmän teitä kuluttava vaihtoehto. Nastarenkaiden aiheuttama kuluminen on ylivoimaisesti suurin syy tiepäällysteiden uusimiseen. Kitkarenkaat kuluttavat tienpintaa nastarenkaita vähemmän, ja kitkarenkaiden osuutta kasvattamalla saavutettaisiinkin merkittäviä säästöjä päällysteen uusimiskuluissa. Kitkarenkaita käyttämällä voidaan myös parantaa erityisesti kaupunkiympäristön olosuhteita, sillä puolet katupölystä on peräisin nastarenkaiden rouhimasta tienpinnasta. Kun tarve pölyntorjuntaan vähenee, myös sen kaupungeille aiheuttamat kustannukset pienenevät. Kitkarenkaat aiheuttavat myös vähemmän melua kuin nastarenkaat.
* VikingContact™ 7
Paras kitkarengas Tekniikan Maailman talvirengasvertailussa TM 17/2021
• Loistavat pito-ominaisuudet talvisella ja märällä ajoalustalla.
• Täydellinen ohjautuvuus kaikenlaisissa talviolosuhteissa.
• Erinomaiset pito- ja jarrutusominaisuudet jäisillä ja lumisilla tien pinnoilla.
LUE MYÖS
-
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla?
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla? -
Kuukauden myydyimmät käytetyt autot
Kuukauden myydyimmät käytetyt autot -
Sini myi Audinsa Baanassa ja yllättyi tarjouksista: “Päätös oli helppo”
Sini myi Audinsa Baanassa ja yllättyi tarjouksista: “Päätös oli helppo” -
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa -
Koeajo: Audi A6 Avant e-hybrid peittoaa katumaasturit ajettavuudellaan
Koeajo: Audi A6 Avant e-hybrid peittoaa katumaasturit ajettavuudellaan -
Moni ostaa auton tunteella - puolueeton kuntotutkimus antaa tärkeää tietoa kaupan tueksi
Moni ostaa auton tunteella - puolueeton kuntotutkimus antaa tärkeää tietoa kaupan tueksi
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Espoo160 € -
OPEL ASTRA
JoutsaOPEL ASTRA
99 € -
Winguard ice plus
RiihimäkiWinguard ice plus
150 € -
Seinäjoki130 € -
Kesärenkaat
SeinäjokiKesärenkaat
120 € -
blizzak
Saloblizzak
600 €
AUTOUUTISET
-
Nainen kadonnut Helsinki-Vantaan lentokentältä
Nainen kadonnut Helsinki-Vantaan lentokentältä -
Poliisilta uutta tietoa hirvittävästä onnettomuudesta Muhoksella
Poliisilta uutta tietoa hirvittävästä onnettomuudesta Muhoksella -
AL: Suomalaista kultafirmaa epäillään huijaamisesta – Konkurssi uhkaa
AL: Suomalaista kultafirmaa epäillään huijaamisesta – Konkurssi uhkaa -
Mette-Marit hurjissa skandaaleissa – Sisäpiiristä vuodettiin vavisuttava tieto
Mette-Marit hurjissa skandaaleissa – Sisäpiiristä vuodettiin vavisuttava tieto -
Suomalaispoika palasi Suomeen seitsemän rajun vuoden jälkeen – Tämä on nyt edessä: ”Sehän ei ole mikään salaisuus”
Suomalaispoika palasi Suomeen seitsemän rajun vuoden jälkeen – Tämä on nyt edessä: ”Sehän ei ole mikään salaisuus” -
Trumpilta presidentin määräys – Lakimiehet: Ei tule onnistumaan
Trumpilta presidentin määräys – Lakimiehet: Ei tule onnistumaan -
Yli 30 vuotta kadoksissa ollut tyttö löytyi elossa
Yli 30 vuotta kadoksissa ollut tyttö löytyi elossa -
Iranin ulkoministeri: Emme ole koskaan kieltäytyneet neuvotteluista
Iranin ulkoministeri: Emme ole koskaan kieltäytyneet neuvotteluista

