Citroen Xsara Picasso

1,6 16v
Last updated 16.02.2026 Tampere, Pirkanmaa
ID 15567224
Citroen Xsara Picasso
Petrol
2006
329 000 km
Manual
Basics
Mileage
329 000 km
Engine
1.6 l, Petrol
Year model
2006
Gearbox
Manual
Drive type
Front wheel
Inspection date
7/2025
Total owner
3
Sub Type
Mpv
Car type
Car
Color
Beige metallic
Technical information
Power
80 kW / 109 Hp
No. of person
5
No. of doors
5
Driver Seating Position
Left hand drive
Curb weight
1 343 kg
Gross weight
1 800 kg
CO2 -emission
172 g/km
Fuel consumption
Urban: 9.5 l/100 km
Road: 6 l/100 km
Combined: 7.3 l/100 km

Energy label

E
172 g/km
g/km
CO2 -emission
<101 A
101 - 120 B
121 - 130 C
131 - 150 D
151 - 175 E
176 - 200 F
>200 G
Safety
ABS brakes
Fog lights
Airbag
ABS brakes Fog lights Airbag
Interior and comforts
Air conditioning: Manual
Folding rear seats
Motor heater
Power steering
Electric mirrors
Internal socket
On board computer
Seat heaters
Air conditioning: Manual Folding rear seats Motor heater Power steering Electric mirrors Internal socket On board computer Seat heaters
Other
Service manual: Paper
Two sets of tyres
Service manual: Paper Two sets of tyres
Notes

Täysin ajokuntoinen hyvin palvellut tilava sitikka myynnissä nyt edullisesti uuden auton tieltä.


Pikkuvikoja ja kosmeettisia vikoja löytyy jonkin verran autosta ja tämä huomioitu hinnassa.

Auto on kuitenkin täysin ajokunnossa ja teknisesti hyvässä kunnossa ikäisekseen, ollut tavallisessa päivittäisessä käytössä viime kuuhun asti.

Nyt vieläkin muutaman kerran viikossa olen tehnyt vähän lenkkiä ja kovista pakkasista huolimatta aina lähtee käyntiin ja käy hienosti.

Ei ole ollut suunnitteilla myydä tätä missään vaiheessa, mutta nyt jouduin työkuvioiden vuoksi hankkimaan isomman auton, siksi myyn tarpeettomana.


Viime kesänä 2025...

Täysin ajokuntoinen hyvin palvellut tilava sitikka myynnissä nyt edullisesti uuden auton tieltä.


Pikkuvikoja ja kosmeettisia vikoja löytyy jonkin verran autosta ja tämä huomioitu hinnassa.

Auto on kuitenkin täysin ajokunnossa ja teknisesti hyvässä kunnossa ikäisekseen, ollut tavallisessa päivittäisessä käytössä viime kuuhun asti.

Nyt vieläkin muutaman kerran viikossa olen tehnyt vähän lenkkiä ja kovista pakkasista huolimatta aina lähtee käyntiin ja käy hienosti.

Ei ole ollut suunnitteilla myydä tätä missään vaiheessa, mutta nyt jouduin työkuvioiden vuoksi hankkimaan isomman auton, siksi myyn tarpeettomana.


Viime kesänä 2025 tehdyt korjaukset huollossa:

-Jakohihnan vaihto + vesipumppu

-Termostaatin vaihto

-Ruostekorjaukset helmoihin, hitsattu uutta peltiä toiselta puolelta lähes kauttaaltaan ja toiselta puolelta noin puolet matkaa.

-Moottoriöljyt + suodatin, raitisilmasuodatin, jäähdytinnesteet uusittu.


Kaikista korjauksista merkinnät ja leimat huoltokirjassa.

Hyvä huoltokirja muutenkin, autoa huollettu säännöllisesti.


Viat:


-Virtalukon pohja olisi hyvä vaihtaa jossakin kohtaan.

Viime vuoden noin elokuusta alkaen alkanut välillä esiintymään vikaa jossa auto ei käynnisty heti ensimmäisellä yrityksellä jos autolla on ajettu pidempään ja moottori on lämmin ja sitten yrittää melko lyhyen ajan sisään uudestaan käynnistää autoa. (Esim. lyhyen kaupankäynnin jälkeen)


Yleensä lähtee kolmannella yrityksellä ja vähän avainta sisäänpäin painamalla vääntäessä.

Lähtee kuitenkin aina käyntiin, eli ei siis jätä tielle tämän takia.


Tämä vika esiintyy kuitenkin melko harvoin ja nyt talvikeleillä ei juurikaan.

Jos auto on seissyt edes kaksi tuntia sammuneena niin lähtee sata sadasta aina käyntiin, mutta hyvähän tämä olisi korjata nyt kun kesää kohti menossa ja muutenkin voi alkaa myöhemmin vaivaamaan enemmän.


Uuden virtalukon pohja + avaimet hinta 30-40€ + työ ammattilaisella 1h - 2h



-Vähän kolhua ja pintanaarmua löytyy etupuskurin molemmista sivuista, katsastusmies valitti terävistä kulmista, siksi laitettu jesaria päälle halkeamien päälle.



-Vähän pieniä lommoja ja ruosteita siellä sun täällä. (Näkyy kuvissa)



-Takaluukun lista irtosi kovilla pakkasilla muutama vuosi sitten kun repäsin liian lujaa auki.

Sieltä sisäpuolelta halkesi ne sellaiset muoviklipsut jonka vuoksi ei pysy paikoillaan.

Olen sen kiinnittänyt gorillateipillä ja on hyvin pysynyt. Kerran olen teipit joutunut uusimaan 4 vuoden aikana.

Listasta myös hajosi se kahva/klipsu/suoja joka on avaamisen sensorin edessä, eli takakontti aukeaa nytten ihan vain sormea painamalla siihen sensoriin ja pyyhkijästä vähän nostaessa.


Itseäni ei ole haitannut sillä toiminut hyvin näinkin, mutta mikäli tämän haluaa korjata, niin olen katsonut netistä että uuden listan kahvoineen saa 50-60€.



-Oikea takavalo palanut.


-Kojelaudan mittariston oikeanpuoleinen paneeli ei näy.

Vasemmanpuoleinen (tärkeämpi), jossa näkyy mittarilukemu, nopeus, bensankulutus ym. toimii normaalisti.


-Penkinlämmitykset ei toimi.


Siinäpä kaikki mitä itse olen tässä nyt huomannut.


Tosiaan auto on 20 vuotta vanha ja kilsojakin kertynyt joten tällaista vanhan auton tuntumaa pikkuvikoineen löytyy kyllä, mutta hyvin pelaa kuitenkin kaikinpuolin ja nyt viime vuoden jakohihnan vaihdon myötä tästä saa edullisesti varmasti fiksun pelin vielä muutamaksi vuodeksi, kenties pitempäänkin.


Ei vaihtoja.


Yhteydenotot mieluiten tekstiviestillä tai WhatsApp:illa.

Voi soittaa mutta en aina ehdi vastaamaan, soitan kyllä yleensä saman päivän aikana takaisin.

040 687 8898

Instructions for secure vehicle sales

Citroen Xsara Picasso  4 Read 125 Citroen Xsara Picasso -review

Minivans Cheap cars
Instructions for secure vehicle sales

Citroen Xsara Picasso  4 Read 125 Citroen Xsara Picasso -review

Minivans Cheap cars

Citroen Test drives