Tästä erittäin hienokuntoinen farkkummalin Golf seuraavalle omistajalle.
Autossa on ISO POLTTOAINESÄILIÖ 50l, sekä 14kg kaasusäiliö.
Tämä on näissä MK7.5 Golfeissa todella harvinainen ja on vain alkupään autojen ominaisuus.
Auto on ollut minulla 03/2024 alkaen. Sitä ennen tällä on ollut vain yksi aiempi käyttäjä Keski-Suomessa, joka on autolla ajanut 181tkm saakka. Tämän jälkeen tullut meille.
Golf on ajanut käyttöauton virkaa todella tunnollsesti autoharrastajaperheessä, josta löytyy mm. museoautoa, edustusmallin 7-sarjalaista, sekä hupiautona autotallista M3.
Autoa on ihan alusta saakka reilusti ylihuollettu ja pidetty oikeasti sellaisessa kunnossa, joita monikaan auto ei pääse kokemaan.
Autolla on ajettu 90% pelkkää motariajoa, itse köröttelen aina 90kmh rekka-kaistaa, vailla huolta ja kiirettä. Autoa tyhjäkäytetään AINA sen 10sek ennen liikkeellelähtöä.
Talvikuukaisina autossa on ollut kielto ajaa ilman webastolla esilämmittämistä ja auto on lähtenyt aina ruudusta lämpimänä. Tätä ei ole koskaan kengitty ja rääkätty. Omistajat ovat olleet kaikki +35v aikuisia ihmisiä.
Autoa on pesty 2-3 kertaa viikossa, ympäri vuoden. Ruostetta ei autossa ole.
Takakaaret (vakiopaikka ruosteelle) on korjattu 08/2024. Samalla puskurin irrotuksen yhteydessä takaosa pesty kauttaaltaan ja vahattu (koska miksi ei).
Keväisin auton sisälokasuojat on käytetty irti ja pesty kesärenkaiden vaihdon yhteydessä.
Kaarien peltipinnat vahattu aina samassa yhteydessä, joka on helpottanut aina seuraavaa pesua merkittävästi. Samalla saanut seurattua alustan kuntoa.
Autoon on vaihdettu koko alusta (Sachs + Eibach). Samalla vaihdettiin iskunvaimentimien yläpäät eteen ja taakse. Lisäksi eteen alapallonivelet ennakoivana, sekä raidetangon uloimmat päät. Tämän jälkeen auto kävi luonnollisesti ohjaus ja aurauskulmien säädössä.
Jouset ovat vakiokorkuiset ja erittäin mukavat ajaa. Auto on alustaltaan uudenveroisessa kunnossa.
Jarruhuolto on tehty TRW:n osilla. Jarrulevyjen näkyvät pinnat on maalattu ruosteeneston vuoksi mustaksi, samalla jarrusatulat maalattu, putsattu ja herkistelty. Takasatulat maalattu uudestaan 1vko sitten renkaanvaihdon yhteydessä.
Kesärengassarjan vanteet on myös vahattu puhtaanapidon helpottamiseksi.
Moottorissa on RVS lisäaineet ja konehuonetta on pesty 3-4 kertaa vuodessa.
Moottori ei vuoda öljyä tai nesteitä mistään.
Kallis 2000€ kaasupaineen säätimen remontti tehty 04/2024.
Öljyt vaihdettu 15tkm välein aina omatoimisesti. Öljyt Mobil 0W-40.
Huoltojen yhteydessä on aina katsottu muutenkin yleisilme, pesty ilmansuodattimen kotelot jne. muut perussiistimiset.
Jakohihna + lisälaitehihna kirisimineen on vaihdettu.
Auto ei sirise tai sirkuta ollenkaan. Käynti on todella siisti.
--
Autossa yhden kesän ajetut Hankookin kesärenkaat, sekä yhden talven ajetut Hankookin nastarenkaat. Molemmat ovat VW:n alkuperäisillä kesävanteilla. Paistoleimat kumeissa 2024 vuodelta.
Autossa ei ole koskaan tupakoitu, wunderbaumattu tai pidetty eläimiä.
Vetokoukulla on vedettyä kevyitä klapikuormia 3-4 kertaa vuodessa, joten voimansiirto on hyvällä tolalla.
Sisusta on siisti muutenkin, penkkejä pesty 1-2 kertaa vuodessa tekstiilipesurilla, lattiamattoja tiheämmin. Sisällä ei penkeissä ole juurikaan kulumaa, takapenkkiläiset ovat molemmat istuneet aina Isofix-istuimissa. Penkeissä ei painaumia tai muutakaan.
Auton mukana tulee lisäksi:
Takakontin suojakaukalo
Alkuperäiset kumi - ja kangasmatot
Viimasuoja (Tammer)
--
Autossa on ulkopuolella normaalia käytönjälkeä, kuten pesunaarmua ja kiveniskemää.
Auto on myllytetty ja pinnoitettu maalauksen yhteydessä 08/2024.
Apukuskin takaovessa on pieni raapauma maalipinnassa (ovi avattu kivimuuria päin).
Etupuskurin vasemmassa alareunassa hinkkauma jälki (näkyy kuvassa)
Takapuskuri on oikeasta reunasta halki. Parkkitutkat, vetokoukku jne. toimii täysin normaalisti, vaikka onkin rujon näköinen.
Takapenkkiläisten tuuletusritilästä on toiselta puolelta ripat lähteneet kovan käytön vuoksi karkuun. Puhallus toimii normaalisti, mutta suuntaa ei pysty enää säätämään. (käytettynä 30€)
(tämäkin näkyy kuvassa)
Tuulilasissa muutama kiveniskemä (ei halkeemia)
Voidaan tarvittaessa sopia kaupantekijäisiksi uuden tuulilasin vaihto Hyvinkäällä olevassa autohuollossa.
Joskus kylmäkäynnistettäessä herjaa "vika start stop"
Häviää itsestään 1min jälkeen tai kun auton käynnistää uudestaan.
Ei vaikuta mihinkän.
--
Tästä seuraavalle todella asiallisella pidolla ollut ja ylihuollettu GOLF.
Auto on menossa vaihtoon 28.04.2026, joten kannattaa olla nopea tämän kanssa.
Ajattelin tarjota sitä nyt vielä nettiauton kautta, koska tällaiselle löytyy varmasti ottajia.
TARJOUKSIA OTETAAN VASTAAN. Tinkaus joko pihassa tai puhelimessa.
Auto ei ravisuta, täristä, humputa, jumputa tai muutakaan.
Kaikki toimii ja ei vaadi mitään muuta kun uuden valjastajan rattiin.
Auton on tällä hetkellä juuri pestynä pihassa.
Ovien sisäpuolet ja välit pesty kauttaaltaan ja vedetty quick-detailerilla siistiksi.
Kaaret pesty ja vedetty rengaskiillokkeella siistiksi.
Vantet pesty ja rengaskiillokkeer renkaissa.
Jarrusatulat ja levyt pestyinä ja kiiltävinä.
Moottori pestynä ja siistittynä kuvan mukaisesti.
Sisusta 1vko sitten pesty tekstiilipesurilla ja siivottu lattiasta kattoon (kuvien mukaisesti)
Whatsupp paras tapa yhteydenotoille ja voin laittaa jokaisesta rempasta kuvia tulemaan vuosien varrelta. Kaikki on dokumentoitu!
Täytän tähän alle vielä tarkemman huoltohistorian myöhemmin kilometrikohtaisesti.
--
Tärkeimmät varusteet
- Webasto kauko-ohjauksella
- Keyless access ja start
- Adaptiivinen vakionopeudensäädin
- Vetokoukku
- LED -kaarreajovalot
- Android Auto ja Apple Carplay
- Automaattipitkät
- Tummennetut takalasit ja kontti
- Higline alcantara -penkit