Hyundai i30N – Rallipolulta perheautoksi
Hyundai i30N on reteä ja ratakelpoinen perheauto, jonka ratissa alkaa lapsettamaan. 275 hevosta ja erinomainen alusta takaavat livakat kyydit.
Automaailma ei ole enää entisensä. Aasialaiset autovalmistajat ovat alkaneet ottaa päänahkoja Eurooppalaisilta. Enää eteläkorealainen ei tarkoita automaattisesti heikkoa laatua ja saksalainen hyvää.
Hyundai on nostanut mallistonsa samalle tasolle kilpailijoidensa kanssa. Valmistajan malliston on leveä ja tarjolla on perinteisiä bensa- ja dieselautoja ja muutamia sähköpelejäkin. GTI-luokka on kuitenkin uupunut, mutta ei enää.
i30N on raju, tehokas ja laadukas. N-malli on kehitelty i30:n pohjalle, mutta pellin alle ja alustaan on käytetty rallipoluilla opittuja kikkoja. ”Ännäläinen” haastaa mm. Golf GTI:n, Seat Cupran, Honda Civic Type R:n ja Ford Focus RS:n.
Spekseiltään Hyundain ei juuri tarvitse hävetä kilpakumppaneille. Voimanlähteen toimii kaksilitrainen bensaturbo, joka tuottaa versiosta riippuen 250 tai 275 hevosvoimaa. Jälkimmäinen lukema löytyy performace pack –versiosta, jollainen myös koeajettu i30N on.
275 hevosen ja 378 Nm:n teholukemilla suorituskykyä riittää. Sataseen mennään 6,1 sekunnissa, mutta se anna todellista kuvaa härkäsestä pelistä. Pelkästään koneen teho- ja kiihtyvyyslukemia tuijottaessa jää helposti ymmärtämättä kuinka hieno alusta i30N:ään on rakennettu.
Sporttinen perusauto vai ratakireä sportti?

Ajotilavalitsimen välityksellä Hyundaista kuoriutuu joko sporttinen perusauto, tai kisakireä GTI. Kun ohjauspyörästä näpäyttää ruutulippunappia ja kytkee päälle N-ajotilan, alkaa i30 rääkyä kuin roisimpikin ratapeli.
N-ajotilan takaa löytyy katukäyttöön varsin tymäkkä alusta, jäykkä ohjaus ja kiivas moottorinohjaus. Kokonaisuus kuorrutetaan mukavasti pörisevällä äänimaailmalla. Pienemmälle vaihdettaessa Hyundai heittää peliin pienen välikaasun, jota kuunnellessa alkaa väkisinkin lapsettamaan.
Esimerkiksi Golf GTI on Hyundaihin verrattuna salonkikelpoinen ja vaisun oloinen peli. i30N edustaa enemmän motorsport-maailmaa, vaikka suorituskyvyltään ne ovatkin hyvin lähellä toisiaan. Hyundai vertautuu fiilikseltään enemmän Civic Type-R:ään ja Focus RS:ään kuin Golfiin.
Vaikka Hyundai iskee uutuusmallillaan rajusti kilpailtuun GTI-luokkaan, on menestymiselle hyvät edellytykset. 40 000 euron pintaan irtoava i30N haastaa kilpailijansa milloin tahansa. Monella osa-alueella se on jopa kilpailijoitaan parempi. Ulkonäkö voisi tosin olla hieman rouheampi.
Katso tarkempi analyysi koeajovideosta artikkelin yläpuolelta.
Tuomas Rajala
Kehuja: moottori, fiilis, alusta, suorituskyky, hinnoittelu
Parantamisen varaa: vaisu ulkokuori
Hyundai i30 Hyundai i30N Performance Pack:
LUE MYÖS
-
Hyundai i30 – Puhutteleva perusauto
Hyundai i30 – Puhutteleva perusauto -
Suomalaisosaamista Hyundai-autojen sääpalveluihin
Suomalaisosaamista Hyundai-autojen sääpalveluihin -
Tyylikkäämpi, turvallisempi ja taloudellisempi uusi Hyundai i30
Tyylikkäämpi, turvallisempi ja taloudellisempi uusi Hyundai i30 -
Uusi Hyundai i30 esitellään Geneven autonäyttelyssä maaliskuussa
Uusi Hyundai i30 esitellään Geneven autonäyttelyssä maaliskuussa -
Hyundai i30 Wagon – Pätevä peruspirssi
Hyundai i30 Wagon – Pätevä peruspirssi -
Koeajo: Valtava sähkömaasturi Hyundai Ioniq 9 tuo kodin mukavuudet tien päälle
Koeajo: Valtava sähkömaasturi Hyundai Ioniq 9 tuo kodin mukavuudet tien päälle
-
Nettikaravaani uudistuu päätelaiteriippumattomaksi: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiin
VinkitNettikaravaani uudistuu päätelaiteriippumattomaksi: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiinVinkit -17.04.2026 -
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025
-
225 40 R 18
Espoo225 40 R 18
470 € -
Energy saver
HyvinkääEnergy saver
480 € -
Korpilahti120 € -
Sastamala160 € -
Mercedes-Benz W212 E-sarja
LaitilaMercedes-Benz W212 E-sarja
840 € -
Haapavesi350 €
AUTOUUTISET
-
Suora kommentti Anneli Auerin tuomiosta: ”Eiköhän tämä jo riittäisi”
Suora kommentti Anneli Auerin tuomiosta: ”Eiköhän tämä jo riittäisi” -
Matt Davidson on kuollut
Matt Davidson on kuollut -
Anneli Auer voi saada jättisumman
Anneli Auer voi saada jättisumman -
Venäläismediat: Ville Haapasalo meni naimisiin
Venäläismediat: Ville Haapasalo meni naimisiin -
Raju video Salkkarit-näyttelijän ja naisten illasta esillä – IL seurasi oikeudenkäyntiä
Raju video Salkkarit-näyttelijän ja naisten illasta esillä – IL seurasi oikeudenkäyntiä -
Ville Haapasalo: Avioero
Ville Haapasalo: Avioero -
Tämän takia oikeus hylkäsi Anneli Auerin syytteet
Tämän takia oikeus hylkäsi Anneli Auerin syytteet -
SSS: Postilaatikoihin ilmestyi mystisiä kirjeitä, joissa riihikuivaa käteistä
SSS: Postilaatikoihin ilmestyi mystisiä kirjeitä, joissa riihikuivaa käteistä

