Koeajo: Polttoainepihi Peugeot 2008 on suosittu Euroopassa, muttei Suomessa
Peugeot 2008 Hybrid kuuluu Euroopan myydyimpiin automalleihin, mutta Suomessa se ei mahdu edes 30 suosituimman joukkoon. Kevythybridi yhdistää polttoainetehokuutta ja tilaa kohtuuhintaan.
Tilaa enemmän kuin ulkokuori antaa ymmärtää

Yli 4,3-metrisessä Peugeot 2008:ssa on yllättävän paljon tilaa B-segmentin katumaasturiksi. Moni kilpailija tuntuu sisältä ahtaammalta. Takapenkeillä on jopa reisitukea keskikokoiselle aikuiselle, ja jalkaterätkin mahtuvat etuistuimien alle. Tavaratilaa löytyy ruhtinaallisesti - yli 400 litraa jo ilman istuinten kaatamista, ja taittamalla ne saa käyttöön lähes 1500 litraa. Kontti on poikkeuksellisen syvä, mikä tekee nostokynnyksestä melkoisen.
Voimalinja yllättää positiivisesti
Koeajoautossa on 48 voltin kevythybridi, joka yhdistää 1,2-litraisen bensiinimoottorin ja 21 kW:n (28 hv) sähkömoottorin. Vaikka hybridijärjestelmä on kevyt, se mahdollistaa lyhyet sähköiset ajopätkät pienellä kuormalla. Kuusivaihteinen kaksoiskytkinlaatikko toimii pääosin sulavasti, vaikka satunnaisia vaihtotapahtumia huomaakin. Tehoa (145 hv) riittää hyvin, eikä auto tunnu missään tilanteessa laiskalta. Parasta on kuitenkin kulutus - ajotietokoneen näyttämä 4,9 l/100 km koeajon päätteeksi kertoo kaiken oleellisen.
Ajotuntuma jakaa mielipiteitä
Alustan toiminta muistuttaa auton kokoluokasta. Jousitus on jäykkä eikä erityisen hienostunut. Korin liikkeet ovat nopeita, ja kaupungissa poikittaissaumat ja mukulakivet tuntuvat terävinä pomppuina. Sorateillä auto yllättää kuitenkin positiivisesti mukavuudellaan, mitä järkevä rengastus varmasti auttaa. Kuljettaja katsoo mittaristoa ohjauspyörän yli Peugeotille tyypilliseen tapaan - ratkaisu sopii monille, mutta joillekin ajoasennon löytäminen voi olla haastavaa.
Varustelu ja viihde jäävät jälkeen
Vuonna 2019 esitelty, viime vuonna päivitetty 2008 alkaa olla elinkaaren ehtoopuolella. Se näkyy erityisesti tietoviihdejärjestelmässä, joka reagoi hitaasti ja jonka valikkorakenne on monimutkainen. Ylinopeusvaroittimen hiljentäminen vaatii joka käynnistyksellä useita painalluksia. Vaikka Android Auto ja Apple CarPlay toimivat langattomasti, puhelimen langaton lataus puuttuu. Mittaristo on osittain analoginen ja vain 3,5-tuumaisella diginäytöllä varustettu, mutta helppolukuisempi kuin monet täysdigiversiot. Ohjaamo on muovivoittoinen, mutta Edition Hybrid -mallin alle 30 000 euron hinnalla tämä on ymmärrettävää.
Plussat
- Pieni polttoaineenkulutus
- Hyvä hinta-laatusuhde Edition-mallissa
- Laajennettavissa oleva takuu (5v/200 000 km)
Miinukset
- Jäykkä jousitus epätasaisella alustalla
- Vanhanaikainen ja hidas tietoviihdejärjestelmä
- Sähköversio ei teknisesti ajan tasalla
Tämä on tekoälyllä luotu, ihmisen tarkistama tiivistelmä Henri Posan tekemästä koeajosta. Lue koko koeajo ja katso video Iltalehdestä.
Iltalehti ja Nettiauto kuuluvat samaan Alma Media -konserniin.
LUE MYÖS
-
Peugeot 2008 – Särmikkäämpi pikku ranskatar
Peugeot 2008 – Särmikkäämpi pikku ranskatar -
Koeajo: Peugeot e-3008 on upea ilmestys
Koeajo: Peugeot e-3008 on upea ilmestys -
Peugeot 508 SW - Farmari ranskalaisittain
Peugeot 508 SW - Farmari ranskalaisittain -
Peugeot 308 SW -perhefarmari antaa paljon vastinetta rahalle
Peugeot 308 SW -perhefarmari antaa paljon vastinetta rahalle -
Peugeot 3008 Hybrid4 – Miss SUV
Peugeot 3008 Hybrid4 – Miss SUV -
Peugeot e-2008 – Kisun tassuja palelee
Peugeot e-2008 – Kisun tassuja palelee
-
Koeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkua
KoeajotKoeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkuaKoeajot -28.08.2026 -
Koeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainetta
KoeajotKoeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainettaKoeajot -19.08.2026 -
Koeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheauto
KoeajotKoeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheautoKoeajot -18.08.2026
-
hankook winter i cept
Forssahankook winter i cept
60 € -
chevrolet
Ylöjärvichevrolet
80 € -
opel
Ylöjärviopel
80 € -
Hyundai Kona
LaitilaHyundai Kona
1 290 € -
Pro Armor X-Terrain
UusikaupunkiPro Armor X-Terrain
750 € -
Winter Icept Iz 2
ValkeakoskiWinter Icept Iz 2
1 150 €
AUTOUUTISET
-
19-vuotiaan juoksijan takapuolesta nousi kohu – ”Rakentaa uraa pakarat edellä”
19-vuotiaan juoksijan takapuolesta nousi kohu – ”Rakentaa uraa pakarat edellä” -
29-vuotias Reeta synnytti Intiassa vauvan, joka sai lääkärit hieraisemaan silmiään
29-vuotias Reeta synnytti Intiassa vauvan, joka sai lääkärit hieraisemaan silmiään -
Järkyttävä löytö Teneriffalla: Teltan sisältä löytyi kuollut nainen
Järkyttävä löytö Teneriffalla: Teltan sisältä löytyi kuollut nainen -
Entinen lähipiiriläinen näki Trumpin ilman meikkiä: "Näyttää säilykelihalta”
Entinen lähipiiriläinen näki Trumpin ilman meikkiä: "Näyttää säilykelihalta” -
Mette-Marit ja Marius poistuneet linnasta – Katso arkkusaattue kuvina
Mette-Marit ja Marius poistuneet linnasta – Katso arkkusaattue kuvina -
Poliisioperaatio päättynyt Etelä-Karjalassa
Poliisioperaatio päättynyt Etelä-Karjalassa -
Suomalainen pornotähti romahti: Menetti yli puoli miljoonaa seuraajaa
Suomalainen pornotähti romahti: Menetti yli puoli miljoonaa seuraajaa -
”Yleensä merkki lähestyvästä kuolemasta” – Geriatri kommentoi kuningas Haraldin viimeisiä aikoja
”Yleensä merkki lähestyvästä kuolemasta” – Geriatri kommentoi kuningas Haraldin viimeisiä aikoja

