Vaihtoautokauppa Suomessa vuonna 2018
Mitkä olivat suomalaisten suosimat automerkit ja -mallit vuonna 2018? Entä millä polttoaineella ne käyvät? Menevätkö käytetyt sähköautot ja hybridit hyvin kaupaksi?
Järjestämme keskiviikkona 30.1. webinaarin, jossa käymme autoalaa, viime vuotta ja tulevaisuuden näkymiä läpi yhdessä Piero Silvanin (K Caara Oy) ja Jukka Mildhin (Otavamedia OMA) kanssa. Tule mukaan täältä tai Facebookista.
Vaihtoautokaupan isot luvut vuonna 2018

Nettiauto.comin datasta näemme järjestäytyneen autokaupan, järjestäytymättömän autokaupan ja kattavasti myös yksityisten välisen autokaupan luvut. Autoja laitettiin myyntiin viime vuonna ennätysmäärä, kun vajaa 800 000 autoilmoitusta listattiin Nettiauto.com -palveluun.
Vuonna 2018 Suomessa myydyksi merkittiin 630 078 vaihtoautoa, näistä henkilöautoja oli 571 544 kpl. Kasvua vuoteen 2017 verrattuna oli niukasti 0,3%.
Bensiinimoottori oli edelleen suosituin voimanlähde (kuva liitteenä), tosin myynti laski 2,8%. Diesel ylsi yli 200 000 kpl suosioon ja kasvua kirjattiin 3,3%. Dieselautojen keskihinta oli reilut 16 000€ ja bensiiniautojen reilut 9 000€. Dieselbusiness käy ja kuukkuu Suomessa edelleen hyvin. Kysyntää dieselille riittää varmasti käyttötarkoituksen kautta. Jos on tarkoitus esimerkiksi vetää jotain tai ajaa paljon on diesel edelleen monelle järkevin vaihtoehto.
Kaasu- ja sähköautojen kysyntä
Hybridit ylsivät ensimmäistä kertaa vaihtoautoissa yli 10 000 kpl myyntiin, kun kasvua kirjattiin lähes 60%. Vaikka keskiarvohinta oli reilut 33 000€, ehtivät hybridit olla myynnissä vain reilut 44 päivää. Määrät siis nousivat, hinnat nousivat myös lähes 10 %, mutta myynnissäoloaika laski 8%. Hybrideillä voidaan sanoa olleen kova kysyntä vuonna 2018.
Kaasuautoissa kysyntä oli myös erittäin kova. Vaikkakin käytettyjä kaasuautoja myytiinkin vain 1 706 kpl, oli siinä kasvua 76,4% edellisvuoteen verrattuna. Dieselautojen kanssa samassa keskihinnassa painivat kaasuautot vietiin käsistä rivakasti keskimyynnissäoloajan painuessa 38 päivään.
Sähköautoja löytyy vaihtoautoissa vielä niukasti. Tätä juttua kirjoitettaessa Nettiauto.com listaa 216 myynissä olevaa sähköautoa. Viime vuonna kirjattiin 725 myytyä sähköautoa keskihinnan kohotessa yli 41 000 €. Myyntimäärä kasvoi 62,2% ja myynnissäoloaikojen keskiarvo huitele 56 päivässä.
Halutuimmat merkit
Myydyimmät merkit vuonna 2018:
1. Volkswagen 62 128 kpl
2. Volvo 50 652 kpl
3. Toyota 49 122 kpl
4. Mercedes-Benz 49 000 kpl
5. BMW 45 767 kpl
Kahdenkymmenen suosituimman merkin joukossa Fiat tipahti eniten, myytyjä Fiatteja merkittiin 6 891 kpl ja laskua 10,4%. Kovinta nousua kohti kärkikymmenikköä edusti KIA, jonka myynti kasvoi 10,5%, ollen yhteensä 15 334 kpl.
Erikoisemmista merkeistä voisi mainita vaikkapa merkit Aston Martin, Mclaren ja Fisker, joita kaikki myytiin 6 kpl. Rolls-Royce ylsi 10 kappaleen vaihtoautomyyntiin. Ferraria voidaan jo melkein pitää kansanautona edellisiin verrattuna 98 kappaleen myynnillä.
Kysytyimmät mallit
Kärkikolmikko tuskin on kenellekään yllätys, niin suosittuja Golf, Octavia ja Passat ovat. (Kuva liitteenä, jossa top-21 myydyintä mallia.) Sijalla 4. ja 5. olevat Mercedes-Benzin C-sarja ja E-sarja saattaakin jo jotakuta yllättää. Kovinta nousua viime vuonna teki Nissan Qashqai, jota myytiin yli 20% enemmän kuin vuonna 2017.
Mielenkiintoisia havaintoja riittää enemmän kuin tähän kehtaa kirjoittaa. Tule seuraamaan Facebook-Live -webinaariamme, niin tongitaan lisää kiinostavia faktoja ja puhutaan vieraidemme kanssa myös tulevaisuudesta.
LUE MYÖS
-
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot -
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla?
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla? -
Kuukauden myydyimmät käytetyt autot
Kuukauden myydyimmät käytetyt autot -
Sini myi Audinsa Baanassa ja yllättyi tarjouksista: “Päätös oli helppo”
Sini myi Audinsa Baanassa ja yllättyi tarjouksista: “Päätös oli helppo” -
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa -
Koeajo: Audi A6 Avant e-hybrid peittoaa katumaasturit ajettavuudellaan
Koeajo: Audi A6 Avant e-hybrid peittoaa katumaasturit ajettavuudellaan
-
Kokeile AI-pohjaista Hakuapuria – kerro omin sanoin, millaista autoa etsit
VinkitKokeile AI-pohjaista Hakuapuria – kerro omin sanoin, millaista autoa etsitVinkit -09.04.2026 -
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025
-
Rauma650 € -
ACE C853 vanteet kesärenkailla
JuvaACE C853 vanteet kesärenkailla
500 € -
Primacy 5
LapuaPrimacy 5
900 € -
Olleet 2003 vm 2003 camryssä
KesälahtiOlleet 2003 vm 2003 camryssä
50 € -
Primacy 5
LapuaPrimacy 5
900 € -
Champiro FE1
MikkeliChampiro FE1
260 €
AUTOUUTISET
-
Huonoja uutisia Orbánille – IL seuraa Unkarin vaaleja
Huonoja uutisia Orbánille – IL seuraa Unkarin vaaleja -
Ihminen kuoli Tallinkin laivalla
Ihminen kuoli Tallinkin laivalla -
Hyytävät välit – Erouutinen Suomen hiihdossa
Hyytävät välit – Erouutinen Suomen hiihdossa -
Lentokaaos uhkaa Eurooppaa
Lentokaaos uhkaa Eurooppaa -
IS: Lähipiiri puhuu nyt Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen väleistä: "Huomasimme heti"
IS: Lähipiiri puhuu nyt Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen väleistä: "Huomasimme heti" -
Iranilaiset iskivät USA:n kriittiseen infrastruktuuriin
Iranilaiset iskivät USA:n kriittiseen infrastruktuuriin -
EK20: Thierry Neuville sössi varman voiton karmivaan ajovirheeseen
EK20: Thierry Neuville sössi varman voiton karmivaan ajovirheeseen -
Perttu Hyväriselle mahtava ele – Alexander Ståhlbergiltä hirmuveto SM-kuninkuusmatkalla
Perttu Hyväriselle mahtava ele – Alexander Ståhlbergiltä hirmuveto SM-kuninkuusmatkalla
