BMW 523

E61
Ei tieliikennekelpoinen
Päivitetty 10.08.2026 Orimattila, Päijät-Häme
ID 15857470
BMW 523
Bensiini
2005
375 052 km
Automaatti
Myydään vuoden pihakoristeena ollut Bemari e61 touring korjattavaksi tai varaosiksi.
Ei käynnisty. Moottori N52b25.

Tarjoa p.044 771 6233!
Ensiyhteys mieluiten wa / txt.
Perustiedot
Mittarilukema
375 052 km
Moottori
2,5 l, Bensiini
Vuosimalli
2005 (ensirek. 4-2010)
Käyttöönottopäivä
26.04.2005
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Takaveto
Katsastettu
8/2024
Korimalli
Farmari
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Musta metalliväri
VIN-numero
WBANL31070CM88212
Tekniset tiedot
Teho
130 kW / 177 Hv
Henkilömäärä
5
Ovien lkm
4
Ohjauslaite
Vasemmalla
Turvallisuus
Ajonvakautusjärjestelmä
Käynnistyksenesto
Lukkiutumattomat jarrut (ABS)
Turvatyynyt
Isofix-valmius
Luistonestojärjestelmä
Sumuvalot
Ajonvakautusjärjestelmä Käynnistyksenesto Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Turvatyynyt Isofix-valmius Luistonestojärjestelmä Sumuvalot
Sisätilat ja mukavuudet
Ajotietokone
Kaadettavat takaistuimet
Keskuslukitus: Kaukosäätöinen
Ohjaustehostin
Pysäköintitutka
Sisätilanpistoke
Sähköpeilit
Sähkötoiminen takaluukku
Vakionopeudensäädin: Mukautuva
Ilmastointi: Manuaalinen
Katon avausmekanismi: Sähköinen
Lohkolämmitin / moottorilämmitin
Penkinlämmittimet
Rengaspainevalvonta -järjestelmä
Sähkökäyttöiset ikkunat
Sähkösäätöiset istuimet: Ilman muistia
Urheiluistuimet
Ajotietokone Kaadettavat takaistuimet Keskuslukitus: Kaukosäätöinen Ohjaustehostin Pysäköintitutka Sisätilanpistoke Sähköpeilit Sähkötoiminen takaluukku Vakionopeudensäädin: Mukautuva Ilmastointi: Manuaalinen Katon avausmekanismi: Sähköinen Lohkolämmitin / moottorilämmitin Penkinlämmittimet Rengaspainevalvonta -järjestelmä Sähkökäyttöiset ikkunat Sähkösäätöiset istuimet: Ilman muistia Urheiluistuimet
Elektroniikka
Äänentoistojärjestelmä
Äänentoistojärjestelmä
Muut
Huoltokirja: Paperinen
Kahdet renkaat
Kevytmetallivanteet
Monitoimiohjauspyörä
Vetokoukku
Ilmajouset
Kattoluukku: Panoraama
Lasikatto
Sadetunnistin
Huoltokirja: Paperinen Kahdet renkaat Kevytmetallivanteet Monitoimiohjauspyörä Vetokoukku Ilmajouset Kattoluukku: Panoraama Lasikatto Sadetunnistin
Lisätiedot

- mulla toiminut kivasti kolmisen vuotta. Nippu paperisia huoltopapereita vuosien varrelta.


- Saksasta tuotu aikoinaan, taitaa olla business varustelu, tuhkakupit takaovissa ja kontissa tupakansytytin. Ja ilmeisesti myös joku välimalli.


- keväällä 2024 Disan akseli venttiilin välissä, saatu noukittua pois, toiminut kevääseen 2025.


- Ajoitus oli pielessä (on ehkä edelleen), yritetty kesällä 2025 tehdä jakopääremontti (venynyt ketju ja vanospyörä jätätti), öljynvaihto, vaihdella antureita yms. Kampianturi on oem, muut voi olla tarvike.


- Kipinä tulee, suuttimista tulee bensaa, imua tuntuu kaasuläpällä. Bensat vaihdettu, Start-sprayhin ei...

- mulla toiminut kivasti kolmisen vuotta. Nippu paperisia huoltopapereita vuosien varrelta.


- Saksasta tuotu aikoinaan, taitaa olla business varustelu, tuhkakupit takaovissa ja kontissa tupakansytytin. Ja ilmeisesti myös joku välimalli.


- keväällä 2024 Disan akseli venttiilin välissä, saatu noukittua pois, toiminut kevääseen 2025.


- Ajoitus oli pielessä (on ehkä edelleen), yritetty kesällä 2025 tehdä jakopääremontti (venynyt ketju ja vanospyörä jätätti), öljynvaihto, vaihdella antureita yms. Kampianturi on oem, muut voi olla tarvike.


- Kipinä tulee, suuttimista tulee bensaa, imua tuntuu kaasuläpällä. Bensat vaihdettu, Start-sprayhin ei reagoi. Puristukset jonkinlaiset ollut 145 -175 psi välillä.


- ei anna vikakoodeja moottoriin liittyen

- kaksi cas2 tälle autolle

- alkuperäinen cas voi olla korruptoitunut

- alkuperäinen cas yksikkö yhdellä.avaimella

- toinen kopio kahdella avaimella

- Dme:sta otettu ajonesto pois testiksi


- kaukolukitus ei toimi, parkkitutkat ei toimi, - sähköissä on vikaa mm. kuskin peili lämpenee itsestään, takavaloissa vikaa, töötti ei toimi, kun ei saa virtaa (szl terminal 30 undervoltage), ibs-kaapeli varaosana muusta autosta (anturiin ei ole adapteria eli ibs irti), takapyyhin ei pyyhi, ilmajouset ei nouse, vaikka kompressori hurisee... puhelinmoduuli irrotettu (piirilevy on irrallasine), kcan line yms. virheitä...


- tehty itse eteen ritilät (ihan askartelumeiningillä), alkuperäisiä on jäljellä 1 sivuun ja 1 keskelle, kun 1 tippui joskus ajaessa ja jäi renkaan alle


- Alkuperäisen munuaiset (mukaan), on vaihdettu kiinan mustiin


- lukkopesä rikki? Irroitettu. Jää jumiin ja ainoastaan kopio kiina-avaimella sai auki rattilukon. Virrat päälle siis ruuvimeisselillä.

- Ei ole start stop nappia tässä mallissa


- Ostaessa oli jo apukuskin penkin tunnistemattoon laitettu airbag ohitus...


- jäähdytysnesteen tilkku katkesi jonnekin sinne säiliöön ja putki irtoaa helposti (imupuolen nokka-anturin vieressä)


- sisustuksen kosmeettiset virheet näkyvät kutakuinkin kuvissa.


- voin myydä myös turhaan varaosana ostetun ribbonjohdon virtalukon ja cas2 välille sekä Zas. Katso kuvat.

Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

BMW 523  4 Lue 147 BMW 523 -arvostelua

Farmarit Automaatit Kunnostettavat
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

BMW 523  4 Lue 147 BMW 523 -arvostelua

Farmarit Automaatit Kunnostettavat

BMW Koeajoja