Saako alle 30 000 eurolla uudenveroisen Mercedes-Benzin?
Kun on käytössä se maksimissaan 30 000, millaisen yksilön sillä saa parhaimmillaan? Mistä joutuu tinkimään, mistä ei?
Ketterä, mukava ja tyylikäs

Monella meistä on tarkka enimmäisbudjetti auton hankintaan. Toiveena on tietenkin, että kyseisellä summalla saa parhaan mahdollisen vaihtoehdon ja vastineen rahoille. Tässä jutussa etsin kaupunkilaisen yhden hengen talouteen hyvää perusautoa 30 tonnilla.
Tärkeimmät kriteerit ovat hyvä hallittavuus sekä ketteryys kaupunkiajossa ja parkkeerauksissa. Tilaa pitäisi riittää harrastusvälineille tai matkatavaroille. Tähdellisintä on kuitenkin miellyttävä ajettavuus sekä mukulakivillä että moottoritiellä. Tyylikkäästä ulkomuodostakaan ei ole haittaa.
Haussa on lyhyesti sanottuna nykyaikainen premium-auto. Mutta saako sellaisen tähän hintaan?
Uusi, käytetty vai jotain siltä väliltä?
Kolmenkymmenen tonnin budjetilla käytetyistä autoista löytyy luonnollisesti isompi valikoima kuin upouusista. Uusi on aina uusi, mutta käytetty on lähes poikkeuksetta edullisempi. Jos toiveissa, kuten allekirjoittaneella, on kuitenkin huoleton ylläpito ilman ylimääräisiä tai yllättäviä huoltokuluja, voi käytetty mietityttää. Mitä jos kuntotaso ei vastaakaan odotuksia?
Premium-autoa budjetilla etsivälle takuuohjelma voi olla sopiva ratkaisu. Takuuautot käyvät läpi autonvalmistajan oman huollon, jossa varmistetaan, että kunto vastaa luvattua tasoa. Nimensä mukaisesti autossa on takuuaika, jonka puitteissa ilmenevät huolto- ja korjaustarpeet kuuluvat kauppaan.
Kun kurkistetaan takuuvaihtoautojen maailmaan, valikoituu kaivatuilla spekseillä koeajettavaksi Mercedes-Benz A.
Tehoa ja tyylikkyyttä takuulla
Mercedes-Benz-takuuvaihtoautoja myy Suomessa ainoana liikkeenä Veho. Kauppaan marssiessa auto hurmaa jo ulkonäöllään. Mercedes-Benz A vuosimallia 2019 on uudempaa korisarjaa, tyylikäs muotoilultaan ja metallivärikin löytyy. Takaluukku läpäisee kokokriteerit. Ohjaamossa on kosketusnäytöllä höystetty, täysin digitaalinen käyttöjärjestelmä, joka myyjän mukaan tekee A-sarjasta ainutlaatuisen. Ja ratista löytyy touchpad, eli ei tarvitse edes kurkotella. Mitenkäs sitten se takuu?
Vehon myyjältä selviää, että Mercedes-Benz Certified -autoilla on kahden vuoden tai 40 000 kilometrin takuu. Se kattaa käytännössä kaiken paitsi kuluvat osat. Ennen myyntiin laittoa auto käy läpi monikymmenkohtaisen tarkastuslistan ja perusteellisen kuntotarkastuksen, eli mitään yllätyksiä ei ole luvassa.
Ajossa huomaa A-sarjan istuvan hyvin toivottuihin ominaisuuksiin. Auto on kompakti, helppo ujuttaa tiukempiinkin paikkoihin, mutta ei pikkuautomainen. Comfort-alusta tuo mukavuutta pidemmälle ajolle. Enemmän kilometrejä kuluttavaa palvelee dieselversio.
Tällä kyseisellä A-sarjalaisella on ajettu 38 000 kilometriä, mutta Certified-takuu on sama kuin uudella. Erinomainen kandidaatti alle 30 tonnin autoksi helpolla ylläpidolla.
Also read
-
Koeajo: Mercedes-Benz räväyttää kaikki kortit uusiksi CLA-sähköautolla
Koeajo: Mercedes-Benz räväyttää kaikki kortit uusiksi CLA-sähköautolla -
54 miljoonan halpis
54 miljoonan halpis -
Koeajo: Mercedes-Maybach EQS on kuin pyörillä kulkeva loistojahti
Koeajo: Mercedes-Maybach EQS on kuin pyörillä kulkeva loistojahti -
Koeajo: Benz Patent-Motorwagen - Kuluttaa enemmän vettä kuin bensiiniä
Koeajo: Benz Patent-Motorwagen - Kuluttaa enemmän vettä kuin bensiiniä -
Koeajo: Mercedes-Benz Vito on luksustyökalu paremmalle putkifirmalle
Koeajo: Mercedes-Benz Vito on luksustyökalu paremmalle putkifirmalle -
Koeajo: Mercedes-Benz EQB 300 – Kokoaan suurempi ja viimeisen päälle laadukas
Koeajo: Mercedes-Benz EQB 300 – Kokoaan suurempi ja viimeisen päälle laadukas
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Green-Max
LahtiGreen-Max
160 € -
Ylöjärvi140 € -
Audi A6 Allroad
LaitilaAudi A6 Allroad
790 € -
VENTUS
IsokyröVENTUS
340 € -
SP-9
LempääläSP-9
950 € -
Sipoo250 €
CAR NEWS
-
Yllättävä käänne Taiwanin yllä – Mitä Kiina puuhaa?
Yllättävä käänne Taiwanin yllä – Mitä Kiina puuhaa? -
Donald Trumpilta älytön lausunto
Donald Trumpilta älytön lausunto -
Tällä Iran iskee USA:ta vastaan – ”Jälki on paikoin aika tuhoisaa”
Tällä Iran iskee USA:ta vastaan – ”Jälki on paikoin aika tuhoisaa” -
Matkustaja sanoi lentokentällä kielletyn sanan – Ei olisi kannattanut
Matkustaja sanoi lentokentällä kielletyn sanan – Ei olisi kannattanut -
Kovaa puhetta: Kolmas maailmansota on alkanut
Kovaa puhetta: Kolmas maailmansota on alkanut -
Sairaalaan joutuneesta Johannes Klæbosta päivitys
Sairaalaan joutuneesta Johannes Klæbosta päivitys -
Trump yritti saada Audin tanssimaan pillinsä mukaan – Autojätti tekikin päinvastoin
Trump yritti saada Audin tanssimaan pillinsä mukaan – Autojätti tekikin päinvastoin -
Janne Mustonen on kuollut
Janne Mustonen on kuollut

