Cadillac De Ville

NEW 24H
53 000 €
Coupe De Ville
Last updated 16.04.2026 Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
ID 15689174
next
prev
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
Cadillac De Ville
NEW 24H
Petrol
1960
49 300 km
Automatic
Tarjolla erittäin upeakuntoinen ja museorekisteröity Cadillac Coupe De Ville 390cid 1960!
Basic information
Registration number
NPB-22
Mileage
49 300 km
Engine
6.4 l, Petrol
Year model
1960 (first reg. 1-1960)
Gearbox
Automatic
Drive type
Rear wheel
Inspection date
7/2025
Sub Type
Coupé
Car type
Car
Color
White
VIN
60J138106
Technical information
Power
239 kW / 325 Hp
Torque
600 Nm
No. of person
6
No. of doors
2
Driver Seating Position
Left hand drive
Fuel consumption
Urban: 22 l/100 km
Road: 16 l/100 km

If's car insurance accommodates your needs

IF
Vehicle history in Finland
Review the owner, inspection and insurance history of this vehicle from Rekkari.fi. Price from €2.90
Cross-border vehicle history
Check information on a vehicle’s damage history, mileage, and theft records in dozens of countries in addition to Finland. Discount pricing -20 %
Interior and comforts
Air conditioning: Manual
Power windows
Power steering
Air conditioning: Manual Power windows Power steering
Notes

Nyt on mahdollisuus saada itselleen upeakuntoinen ja kaunis, museorekisteröity Cadillac Coupe De Ville 390cid vuodelta 1960!


Tämä yksilö tullut Suomeen 1988 Jenkeistä. Ja on Suomessa ollessaan ollut kymmeniäkin vuosia yhdellä omistajalla. Tämä on kertaalleen täysin entisöity arviolta joskus 2000-luvun taitteessa ja on upea jokapuolelta.


Koriltaan täysin ruosteeton, myös pohjasta ja sieltä ei löydy ikäviä yllätyksiä tai mitään sanomista. Maalipinta upea, joskaan ei enää täydellinen, että pieniä virheitä on siinäkin. Kaikki kromit on hyvät, ja taas kerran, ei uudenveroiset kuitenkaan. Maalipinta ja kromit saaneet keraamisen pinnoitteen vuosi sitten ammattilaisten toimesta ja sillä on takuu edelleen voimassa muutaman vuoden. Sisusta lähes kuin uusi kojelautoja myöten, joskaan ei 100% virheetön...

Nyt on mahdollisuus saada itselleen upeakuntoinen ja kaunis, museorekisteröity Cadillac Coupe De Ville 390cid vuodelta 1960!


Tämä yksilö tullut Suomeen 1988 Jenkeistä. Ja on Suomessa ollessaan ollut kymmeniäkin vuosia yhdellä omistajalla. Tämä on kertaalleen täysin entisöity arviolta joskus 2000-luvun taitteessa ja on upea jokapuolelta.


Koriltaan täysin ruosteeton, myös pohjasta ja sieltä ei löydy ikäviä yllätyksiä tai mitään sanomista. Maalipinta upea, joskaan ei enää täydellinen, että pieniä virheitä on siinäkin. Kaikki kromit on hyvät, ja taas kerran, ei uudenveroiset kuitenkaan. Maalipinta ja kromit saaneet keraamisen pinnoitteen vuosi sitten ammattilaisten toimesta ja sillä on takuu edelleen voimassa muutaman vuoden. Sisusta lähes kuin uusi kojelautoja myöten, joskaan ei 100% virheetön sisältäkään. Kaikki sähkölasit toimii kuin uudessa ja kaikki lasit ovat hyvässä kunnossa. On siis kerrassaan upea, mutta ei täysin virheetön! Keskimääräistä kaikinpuolin selkeästi parempi yksilö kuitenkin.


Tekniikka pelaa kuin kello, moottori on voimakas kuten tällaisen 325hv/600Nm Cadillacin koneen kuuluukin olla. Öljynpaineet edelleen Cadillacin huoltokirjan speksin mukaiset 25-30psi. Ohittelut sujuu tyylikkäästi pintakaasulla. Vaihteisto vaihtaa erittäin hienosti ja perä on äänetön. Kulutus vaihdellut matkassa 16-17 litran huiteilla kun on ajettu liikennerajoitusten mukaisesti ja ehkä hieman nopeamminkin.


Tämä on meillä Coyote & Roadrunner Garagella viime vuodet toiminut kesät reissuautona ja on reissattu tuhansia kilometrejä joka kesä. Ja näistä reissuista löytyy lukuisia videoita Coyote & Roadrunner Garage Youtube kanavalta jos haluaa nähdä miten tämä "Marilyn" nimeä kantava Cadillac on reissuista suoriutunut. Tällekin keväälle on jo eka yli 600km reissu heitetty vasta.


Vuosien aikana tulleet huomiot:

-Ilmastoitu versio ja ilmastointi on osiltaan täydellinen. Mutta kompressorin laakerit äänsi, joten se on irrallaan. Ilmastointi siis toiminee kun laakeroi kompuran ja laittaa nesteet sisään.

-Tuulilasinpyyhkimet toimii, mutta joskus vaatii tarkkuutta kytkimen kanssa että saa "ajettua" pyyhkimen sulat täysin alas asti lähtöasentoon. Pieni vika vai ominaisuus?

-Moottorin venttiilikoppien tiivisteet saisi jo vaihtaa kun ovat vähä kovettuneet, kumpikin venttiilikoppa vähän takaosista kosteana ja jonku tipan pudottelee kentälle. Semmoset ne on ollu nämä viime vuodet, on ollu tarkotus joskus vaihtaa vaan ei ole tarpeeksi häirinnyt.

-Muistaakseni joskus kun tämä tuli meille, tarkistettiin moottorin takapään stefakin, se oli kostea, sama asia kuin tuossa äskeisessäkin, ei ole riittävästi häirinnyt. Cadillacista tarvittaessa tuon takastefan saa vaihdettua helposti vain öljypohjan pudottamalla irti ja moottori saa olla paikallaan.

-Kuskin oveen on joskus joku sen verran nojannut, että sen puolen oven kromilistaa on vähä oiottu joten se lista ei ole täydellinen.

-Ratin kehässä halkeama keskellä ylhäällä

-Kojelaudassa on halkeama

-Tässä on hyväkuntoiset ja laadukkaat aikakauden mukaiset "rättirenkaat", jos ei ole aiempaa kokemusta tällaisista niin voi alkuun tuntua hassulta :)


Kaikki virheet huomioitu hinnassa. Eli jos haluaa hifistellä niin noiden kanssa tarkimmat voi pari kesäiltaa halutessaan käyttää. Mutta on siis suoraan kovaan ajoon valmis lossi eikä vaadi muutakuin bensaa tankkiin ja kilometrejä nielemään tienpäälle. Keväthuolto juuri tehty ja vaihdettu uudet laadukkaat moottoriöljyt ja suodatin. Varmatoiminen peli joka tarjoaa unelmanomaisen kyydin tienpäällä.


Tarjolla runsasmääräsen kaluston vähentämisen ja muiden suunnitelmien vuoksi. Tähän ei lähtökohtaisesti siis vaihtomahdollisuutta, kun on halutila saada autoja vähemmäksi.


Yhteydenotot:

Jari Pirinen 050-4872489

Juuso Ontero 050-5468236


Tähän Cadillaciin saatavilla edullinen SVEA autorahoitus tarvittaessa. Ei turhia kyselyitä eikä yhteydenottoja, kiitos!

Contact
Jari Pirinen
Instructions for secure vehicle sales

Cadillac De Ville  4.2 Read 14 Cadillac De Ville -review

Classics American cars Vintage cars Coupés Automatic cars Low mileage cars

Seller

Member since 23 years
Jari Pirinen
Private seller
Jari Pirinen, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
How about a smarter sale?InstructionTo take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Questions about the vehicle?
Call
 
Tel.
Mobile
  • For customers of all Finnish banks
  • Fast financing decision
  • Free application, no obligation to take financing
  • First invoice is always free of charge and interest-free
Jari Pirinen
Best time to contact: Kello 16-22
How about a smarter sale?
To take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Read more
  • Identified seller and ownership
  • Bill of sale signed digitally
  • Secure payment

If's car insurance accommodates your needs

IF
Instructions for secure vehicle sales

Cadillac De Ville  4.2 Read 14 Cadillac De Ville -review

Classics American cars Vintage cars Coupés Automatic cars Low mileage cars

Cadillac Test drives