Automaattilaatikko toimii hyvin, alusta pelaa. Osta tästä edullisesti, niin pääset nauttimaan ylellisestä Citroenin Hydractive3-alustan tarjoamasta kyydistä.
Yleisilmeeltään siisti, naarmuja ja kolhujakin toki löytyy. Huollettu säännöllisesti ja korjattu tarvittaessa.
Kahdet hyvät renkaat alumiinivanteilla, kesärenkaat ostettu tälle kesälle, kitkarenkaista kaksi uusittu viime talveksi, kaksi toissa talveksi. Talvivanteissa jo reilusti hapettumaa.
Normaali ajossa toimii niin kuin pitää. Kylmänä täyskaasulla kiihdyttäessä saattaa herjata antipollution faultia ja poistaa vakionopeussäätimen käytöstä sekä sytyttää moottorin häiriövalon tai sitten arpoo ABS/ESP vian. Ei kadota kuitenkaan tehoja ja vikakoodit kuittaantuvat...
Automaattilaatikko toimii hyvin, alusta pelaa. Osta tästä edullisesti, niin pääset nauttimaan ylellisestä Citroenin Hydractive3-alustan tarjoamasta kyydistä.
Yleisilmeeltään siisti, naarmuja ja kolhujakin toki löytyy. Huollettu säännöllisesti ja korjattu tarvittaessa.
Kahdet hyvät renkaat alumiinivanteilla, kesärenkaat ostettu tälle kesälle, kitkarenkaista kaksi uusittu viime talveksi, kaksi toissa talveksi. Talvivanteissa jo reilusti hapettumaa.
Normaali ajossa toimii niin kuin pitää. Kylmänä täyskaasulla kiihdyttäessä saattaa herjata antipollution faultia ja poistaa vakionopeussäätimen käytöstä sekä sytyttää moottorin häiriövalon tai sitten arpoo ABS/ESP vian. Ei kadota kuitenkaan tehoja ja vikakoodit kuittaantuvat käynnistämällä uudelleen auton. Moottorin häiriövalo sammuu noin 50-100km ajon jälkeen. Toisinaan parin päivän seisomisen aikana saattaa päästä myös ilmaa polttoainejärjestelmään, luultavasti pa-suodattimen kannen välistä. Saa korjattua vaihtamalla O-renkaan suodattimen kanteen. Vika ollut myös aiemmin ja korjaantunut samalla tavalla. Tässä kuitenkin suodatinyksikön vieressä käsipumppu, jolla polttoainelinjan saa ilmattua.
Jakohihna vaihdettu 293tkm, 4/2023
- Akku huono (Defan ylläpitolaturia käyttäen ei ole ollut ongelma, mutta kannattaisi uusia)
- Tuulilasin alareunassa halkeama, ei ole viimeisen kolmen vuoden aikana häirinnyt katsastuksessa.
- Webasto ajon aikana käy jatkuvasti, ohjelmoitu kai lämpötilat liian korkeiksi.
- Kuljettajan penkinlämmitin ei toimi
- Pysäköintitutka ei toimi, vasemmalta takaa anturi rikki.
- Eolys-lisäainetta pitäisi lisätä
- Nopeusmittarin viisari näyttää noin 15km/h liian vähän, vakionopeussäätimen digitaalinen mittari kuitenkin toimii normaalisti ja näkyy aina vakionopeussäätimellä ajettaessa.
Isompi ja riskimpi jo hommattu joten ei vaihtoa.
Varusteet:
Webasto kellolla, Defan ylläpitolaturi, Irrotettava vetokoukku, Kahdet renkaat; ESP ajovakauden hallintajärjestelmä; Vetoluistonestojärjestelmä;
Automaattisäätöinen kaksialueilmastointi (oikea ja vasen säätömahdollisuus); Etuistuimien
kyynärnojat; Kahdessa osassa kääntyvät takaistuinten selkänojat; Kuljettajan istuimen
korkeudensäätö; Takaistuimen kyynärnoja ja suksiluukku; Vakionopeudensäädin;
Ajotietokone; Metalliväri; Kaiuttimet, 6 kpl; Radio, CD; Nahkakehäinen ohjauspyörä;
Ohjauspyörän korkeuden- ja syvyyden säätö; Ehostuspeili kuljettajan ja matkustajan
aurinkolipassa; Valaistut ehostuspeilit kuljettajan ja etumatkustajan aurinkosuojassa;
Vetolaatikko kuljettajan istuimen alla; Ajovalojen pesimet; Etusumuvalot puskurin
alareunassa; Korin väriin sävytetyt puskurit ja kylkisuojalistat; Pack Look; Sähkötoimiset sivupeilit; Automaattisesti himmenevä taustapeili