Erikoista:
- Näitä alkupään T4:sia (ensirekisteröity Suomeen 5/1991) ei ole montaa hengissä, mutta tämä on – maltillisin kilometrein (246 400 km)!
- Bensakäyttöinen – pienet käyttöverot (perusvero 0,96 €/päivä).
- Katu-uskottava ja toisinaan päitäkin kääntävä lookki.
- Yksinkertaista tekniikkaa, helppo korjata.
Tarinaa:
- Nykyisellä omistajalla 10 vuotta.
- Tehty Lapin reissuja ja Sveitsin Alppien (Furkasola, 2,4 km korkeudessa) reissu. Säilytetty Suomessa aina kuivassa parkkihallissa.
- Ostettu retki-/reissuautoksi, jota varusteltu ensin pieteetillä ”vaikka Mongolian reissua varten”, mutta jäänyt ajanpuutteen ja toisen pakuprojektin takia vähälle käytölle.
Rakenneltu ja varusteltu:
- saksalainen SEIKEL-jousitus asennettu 34 000 km sitten – paras mitä tälle autolle saa: https://www.seikel.de/shop/lift-kit-for-t4-f...
- BF Goodrich All-Terrain T/A KO2 -maastorenkaat 5 kpl – kulutuspinnat lailliset
- vanteet hiekkapuhallettu ja maalattu
- takatilan lattian vanerointi ja sen alla eristys (Verhoomo Sorsa)
- Thule-lisälukot kaikissa ovissa – matkustamon ja tavaratilan lisälukoille on omat avaimensa
- 2 x 20 l jerry-kanisterit takaovessa – voit pitää nämä koristeina, tai käyttää oikeasti varabensan kuljetukseen (oma tankki on 80 l ja kulutus maantieajossa arviolta 9–10 l/100 km – myös renkaista riippuen)
- hankittu UK:sta mittatilauksena toteutetut uudet vahvemmat kaasujouset takaoveen (myös alkuperäiset kaasujouset kuuluvat kauppaan)
- ikkunapaku – ikkunat tummennettu
Retkeilyvarustelua:
- etuikkunoiden metalliset ilmanvaihtoritilät – helppo asentaa ja irrottaa tarvittaessa
- takaluukun lukkotappi, jolla takaluukun saa hieman raolleen mutta silti lukkoon – lisää ilmanvaihtoa
- ohjaamon ikkunoiden aurinko-/näkösuojat imukupeilla – pimentävät sisätiloja
- irtotavarana yksinkertainen noin 200x140 cm sänkykehikko, jonka alle mahtuu tavaraa vaikka muovilaatikoissa tai duffelbageissa
Muuta:
- moottoritilasta on vedetty sähköjohto takatilaan mahdollista hupiakun asennusta varten (muttei koskaan asennettu) – voit tutkia onko tälle käyttöä tai ottaa kaapelin pois
- maavara on huikea verrattuna peruspakuihin; koska paku on suhteellisen kevyt ja pieni, kääntyy se ketterästi
- autenttinen C-kasettisoitin – saat halutessasi mukaan kasan C-kasetteja!
Ajoakku juuri uusittu! Myös katalysaattori uusittu vain pari tuhatta kilometriä sitten.
Toukokuussa 2026 tehty kattava, yli 1 800 euron huolto, jossa autoa käytiin läpi ja huollettiin perusteellisesti usean päivän ajan. Huollossa uusittu:
- jakohihna, vesipumppu, termostaatti
- jarrulevyt, jarrupalat, jarrusatula
- öljy (5W-40) ja suodatin
- lämpöanturit 2 kpl
- sytytystulpat
- pyyhkijänsulat
Huollon tekivät Hp-Motors Oy:n konkarit Jarmo ja Arto, joilla molemmilla 40 vuoden työkokemus automekaanikkoina! https://hp-motors.fi/
Katsastettu hyväksytysti 18.5.2026. Ainoa katsastajan huomio liittyi hieman vuotavaan öljynsuodattimeen – Hp-Motors korjasi tämän (vaihdettu uusi öljynsuodatin).
Kunto:
- Käynnistyy ensiyrittämällä, käy tasaisesti tyhjäkäyntiä.
- Huoltojen jälkeen ajettu koeajoa noin 100 km; koeajon aikana ei havaittu vikoja.
- Tiedossa oleva vika: hansikaslokero pysyy kiinni, mutta sen vasemmanpuoleinen kiinnike on viallinen.
- Piileviä vikoja voi toki olla kuten autoissa aina, mutta Hp-Motors tai omistaja eivät ole koeajoilla huomanneet mitään tällä hetkellä tiedossa olevaa.
- Tuulilasi ehjä.
- 10 vuotta sitten noin 100 tunnin huollon osana korjattiin ja paikkamaalattiin silloiset peltien pintaruostepisteet.
Auto on mahdollista nähdä ja koeajaa Helsingin itäisessä kantakaupungissa!
P: 050 438 8869
Auton kuljetus onnistuu kauppasumman etukäteismaksulla muuallekin Suomeen bensojen (20 €/100 km) ja paluu-junalipun hinnalla.
Vain myynti – ei vaihtokauppaa.