BMW 428i XDrive - Kompaktimpi coupé
BMW:n 4-sarja vastaa edullisemman ja pienemmän coupé-mallin kysyntään ja tuo markkinoille vaihtoehdon kuutossarjalaiselle.
BMW:n myyntikehitys automarkkinoilla on ainakin kotimaassa ollut todella positiivista. On yllättävää, että sillä aikaa kun muut automerkit tuskailevat huonojen myyntilukujen ikeessä, tekee saksalaismerkki parempaa tulosta kuin aikoihin.
Ehkä siinä onkin vinha perä, että heikkoina taloudellisina aikoina pärjäävät ne, jotka uskaltavat investoida ja ottaa riskejä. Tätä taustaa vasten katseltuna on luonnollista, että BMW laajentaa katalogiaan entisestään.
Pidempi, leveämpi ja matalampi

BMW:n 4-sarja on yksi näistä uutuuksista. Sen idea on lyhykäisyydessään tarjota 3-sarjan coupé-malli 5-sarjan varusteilla. Ajatuksesta herää välittömästi kysymys, että eikö BMW:n 3-sarjan kaksiovinen coupé voisi hoitaa tämän tontin?
Periaatteessa kyllä, mutta kyllä 4-sarjalainen on silti nykyiseen 3-sarjaan verrattuna hieman erilainen. 3-sarjan sedanin ja 4-sarjan coupén välillä eroa on ulkoisia mittoja tarkastellessa vähäisesti, mutta 428i on kuitenkin 328i:hin verrattuna pidempi, leveämpi ja matalampi.
Myös muotokieleltään autot poikkeavat toisistaan, vaikka merkittävin ero onkin juuri ovien lukumäärässä. Suurin syy 4-sarjan julkaisemiselle onkin varmasti se, että sillä tarjotaan huokeampi vaihtoehto merkittävästi hinnakkaammalle 6-sarjalle.
Vaikka mitat eivät juuri eroa 328i:n ja 428i:n välillä, on tunnelma jälkimmäisessä silti selkeästi urheiluautomaisempi. Sen huomaa heti 4-sarjalaisen rattiin hypätessä, sillä kyytiin pitää laskeutua. 428i:n istuin on nimittäin hyvin matalalla.
Tuttu motti pellin alla
Moottori on tuttu tapaus 3-sarjalaisen nokalta ja 428i XDriven konepellin alla lekottelee tuplasti ahdettu 2-litrainen bensakone. Voimantuotto on mukavaa, sillä BMW:n lukemat ovat 240 hv ja 350 Nm.
Nuo parametrit riittävät mukavaan suorituskykyyn, sillä 0-100 km/h kiihdytys ottaa aikaa ainoastaan 5,8 sekuntia. Koeajoversio on nelivetoinen, joten valmistajan ilmoittaman lukemaan päästään lähes kelissä kuin kelissä.
Voimakkaan 4-sylinterisen koneen kaveriksi on paritettu 8-vaihteinen automaattiaski, joka on sekin muista BMW-malleista tuttu ja erittäin sulavasti toimiva kokonaisuus. 428i:n vaihteita voi halutessaan läpsytellä pesään myös ratissa olevista siivekkeistä.
Enemmän mukavaa kuin sporttista
Ajotiloja on BMW:n viimeaikaiseen tyyliin neljä. Sport ja sport+ -tiloissa moottorinohjausta on muutettu terävämpään suuntaan ja laatikko pitää kierrokset korkeammalla. Sport+ -tilassa luistonesto myös antaa enemmän myöden ja mahdollistaa mukavat luistelut lumisella pinnalla.
Sporttisemman tilan valinta vaikuttaa myös alustan ja ohjauksen toimintaan. Ohjaus ei tosin ole 428i:n kohdalla sport-asennossakaan kovin jäykkä, vaan enemmänkin mukavuuspainotteinen.
Comfort- ja eco-tiloissa moottorin toiminta on verkkaisempaa ja rennompaa. Jopa Eco-tilassa suorituskykyä on riittävästi, joten esimerkiksi ohitustilanteissa ei tarvitse olla jatkuvasti vaihtamassa ajotilaa sport-asentoon.
BMW 428 Tekniset tiedot:
LUE MYÖS
-
BMW i5 eDrive40 Touring – Luokkansa paras sähköauto
BMW i5 eDrive40 Touring – Luokkansa paras sähköauto -
BMW iX2 xDrive30 – Sähköneliveto bränditietoiselle
BMW iX2 xDrive30 – Sähköneliveto bränditietoiselle -
BMW i5 - Moderni sähköauto ja perinteinen sedan Baijerista
BMW i5 - Moderni sähköauto ja perinteinen sedan Baijerista -
BMW iX M60 - lisää tehoa saanut katumaasturi on maaginen kokemus
BMW iX M60 - lisää tehoa saanut katumaasturi on maaginen kokemus -
BMW i4 M50 - sähköistä M-sarjan BMW:tä kannatti odottaa
BMW i4 M50 - sähköistä M-sarjan BMW:tä kannatti odottaa -
BMW 320e - ladattava kolmonen kohtuullisella budjetilla
BMW 320e - ladattava kolmonen kohtuullisella budjetilla
-
Koeajo: Suzuki eVitara on edullinen neliveto, jonka latauksessa riittää parannettavaa
KoeajotKoeajo: Suzuki eVitara on edullinen neliveto, jonka latauksessa riittää parannettavaaKoeajot -08.10.2026 -
Koeajo: Škoda Peaq vakuuttaa tilalla ja tekniikalla
KoeajotKoeajo: Škoda Peaq vakuuttaa tilalla ja tekniikallaKoeajot -29.09.2026 -
Fiksut kaupat on turvallinen tapa ostaa ja myydä auto yksityishenkilöiden kesken
JututFiksut kaupat on turvallinen tapa ostaa ja myydä auto yksityishenkilöiden keskenJutut -21.09.2026
-
north c
Hyvinkäänorth c
220 € -
Lahti300 € -
Tuusula300 € -
Maxmiler WT2 Cargo
KerimäkiMaxmiler WT2 Cargo
700 € -
Hakkapeliitta r5
LohjaHakkapeliitta r5
650 € -
W212 Mercedes Benz E sarja
LaitilaW212 Mercedes Benz E sarja
1 150 €
AUTOUUTISET
-
Elon Muskilta hyytävä viesti Zelenskyille
Elon Muskilta hyytävä viesti Zelenskyille -
Media: Ruotsin kansalainen pidätetty Venäjällä – IL seuraa
Media: Ruotsin kansalainen pidätetty Venäjällä – IL seuraa -
Tunnettu leipomo aloittaa muutosneuvottelut
Tunnettu leipomo aloittaa muutosneuvottelut -
Raju ehdotus: Putinin Venäjälle on tehtävä kuten natsi-Saksalle
Raju ehdotus: Putinin Venäjälle on tehtävä kuten natsi-Saksalle -
Paras irtokarkki on valittu – Murskavoitto
Paras irtokarkki on valittu – Murskavoitto -
Neljänkympin kriisi ajoi Aleksi Korpijaakon tekoihin, joista hänet muistetaan lopunikää: ”Olen se äijä, joka petti vaimoaan junnun kanssa”
Neljänkympin kriisi ajoi Aleksi Korpijaakon tekoihin, joista hänet muistetaan lopunikää: ”Olen se äijä, joka petti vaimoaan junnun kanssa” -
Todistimme surullista näkyä ruokajonossa – Hurstilta lohduton kommentti viime vuosista: ”Edes jotain”
Todistimme surullista näkyä ruokajonossa – Hurstilta lohduton kommentti viime vuosista: ”Edes jotain” -
Floor Jansen jättää Nightwishin
Floor Jansen jättää Nightwishin

