Kia pro_cee’d: Sporttihenkeä
Eteläkorealainen autovalmistaja Kia on tehnyt kovaa kehitystyötä automallistonsa kanssa. Viimeisen kymmenen vuoden aikana se on tullut rytinällä Euroopan markkinoille.
Kia pro_cee’d on cee’d mallisarjan kolmiovinen C-segmentin auto. Mitat ovat korkeutta lukuun ottamatta emomallin kanssa yhteneväiset, vaikka pro_cee’d vaikuttaakin huomattavasti kokoistaan pienemmältä.
Muotoilu on onnistunutta ja modernia. Pro_cee’dia katsoessa on vaikea uskoa silmäilevänsä eteläkorean ylpeyttä, sillä lopputulos on kaikin puolin vakuuttava ja viimeistelty. Keulan ilme noudattelee muista malleista tuttua ja tunnistettavaa linjaa.
Tasaisen vakuuttavaa

Pro_cee’dissa on käytetty vastaavaa etusäleikön kromista reunustaa kuin vaikkapa Optima-mallissa, mikä on omiaan luomaan vaikutelmaa todellisuutta kalliimmasta autosta. Pro_cee’d on nimittäin lähtöhinnaltaan alle 20 000€.
Onnistut ulkokuoren veistäminen ei ole ainoa kehun paikka Pro_cee’din kohdalla. Se vakuuttaa tasaisen varmasti jokaisella osa-alueella. Kunnossa ovat ajettavuus, tekniikka, varustelu ja jopa sisustan ilme, joista viimeinen toteutuu harvoin edullisempien merkkien kohdalla.
Koeajoversio on varustettu 1,6-litraisella vapaasti hengittävällä bensakoneella. GDI-suoraruiskutustekniikalla varustettu moottori kehittää 135 hevosvoimaa ja 164 Nm:ä, jotka ei paperilla päätä huimaa.
Pienempää tupaan
Eivätkä huimaa käytännössäkään, sillä Kia Pro_cee’din ei olekaan tarkoitus kilpailla C-segmentin sporttisempien versioiden kanssa. Arkiajossa moottorin tehoreservi kuitenkin riittää.
Moottorin maltillinen tehomäärä häiritsee eniten maantieajossa, sillä ohituksissa Kia vaatii pieniä vaihteita. Yli 80 km/h:n vauhdeissa 6-lovisen laatikon vaihde on heitettävä joko 4- tai peräti 3-vaihteelle, jotta Pro_cee’d lähtee nostamaan nopeuttaan.
Kierrosten ollessa yli 5000 paikkeilla, alkaa Kia keräämään vauhtia hiljalleen. Rivakampien ohitusten tekeminen vaatii siis hieman suunnittelua ja pienen pykälän valitsemista. Kuusivaihteisen laatikon kanssa saakin olla hämmentämässä paikoitellen tiuhaan.
Pro_cee’d-malliin on saatavilla myös kaksoiskytkimellinen automaatti, mikä tuo lisämukavuutta jos vaihteiden alituinen vaihtaminen ei houkuttele.
Erinomainen ajettava
Kia Pro_cee’din suurin yllätys lienee sen erinomainen ajettavuus. Se käyttäytyy sekä kaupungissa että maantiellä johdonmukaisesti ja alustasta on leivottu mukava kokonaisuus. Se ei ole pintakova, mutta silti riittävän jämäkkä.
Ohjaustuntuma on hyvä ja elektronisen ajonopeuden mukaan muuttuva ohjaus antaa hyvin palautetta kuljettajalle. Pro_cee’dia ajaessa kuski tuntee jatkuvasti missä auto kulkee. Ohjauksen jäykkyyttä saa myös säädettyä kolmeen eri tuntumaan.
Kia kutsuu ohjauksen järjestelmää nimellä Flex steer ja se on vakiovarusteena EX-malleissa. Järjestelmä toimii hyvin erityisesti pienemmissä vauhdeissa. Normal, comfort ja sport –asentojen välillä on eroja lähinnä taajamassa ajettaessa, sillä maantiellä automaattinen tehostus häviää olemattomiin.
Sisustan osalta ia on petrannut huimasti, sillä useimmiten halpojen ja keskihintaisten automerkit paljastuvat nimenomaan sisustansa osalta. Pro_cee´din osalta on todettava, että sisusta yltää hyvin lähelle ulkoisen muotoilun tasoa.
Petrattavaa elektroniikan suhteen
Pientä petrattavaa toki olisi, esimerkiksi elektroniikan suhteen. Useimmista valtamerkeistä löytyvä keskikonsolin näyttö nimittäin uupuu Kiasta kokonaan, mikä laskee kokonaistunnelmaa pykälällä.
Tilat ovat sisällä varsin kelvolliset, vaikka kolmiovisuus tekee erityisesti sisään kapuamisesta haastavaa. Mallistossa on toki saatavilla myös neliovisia malleja, joten enemmän muunneltavuutta ja takapenkkiläisten helppoa kulkua arvostavat valitsevat varmasti viisiovisen version.
Kolmiovisuus ja coupémainen muotoilu tekee hallaa luonnollisesti myös havainnoinnille, sillä jykevä C-pilari peittää näkyvyyden paikoitellen pahasti. Sama pätee pienehköön takaikkunaan, joka onkin viisioviseen tottuneelle turhan pieni. Takakontti on luokkaa silmällä pitäen riittävän kookas.
Start-stop ei starttaa
Pro_cee´din muotoilu on aerodynaamisen näköistä, mutta se kaikesta päätellen myös toimii. Virtaviivaisen ulkokuoren ja taloudellisen 1,6-litraisen moottorin yhdistelmä saa Kian kulkemaan sekalaisessa ajossa alle 7 litran keskikulutuksella.
Ainoat selkeät miinukset ovat kohtuullisen kova rengasmelu ja start-stop –automatiikan hetkittäinen toimimattomuus. Pro_cee´d jätti nimittäin useamman kerran käynnistymättä risteyksessä, mikä aiheutti koeajon aikana useammankin nolon tilanteen.
Kokonaisuutena Kia Pro_cee´d on positiivinen yllätys. Kia on nostanut laatuaan muutaman viime vuoden aikana rutkasti, mutta sama kehitys on tapahtunut myös hinnoittelulle. Ainakaan suomessa merkki ei enää nauti halpamerkin asemaa.
Tuomas Rajala
Kehuja: ohjaustuntuma, laatuvaikutelma, muotoilu, EX-mallin varustelu
Parantamisen varaa: start-stop automatiikan ongelmat, rengasmelu
Kia ProCeed Tekniset tiedot:
LUE MYÖS
-
Kia ProCeed GT – farkun ja coupén kaunis liitto
Kia ProCeed GT – farkun ja coupén kaunis liitto -
Koeajo: Yllätys koreasta - uusi Kia K4 tuo perinteisen polttomoottoriauton vuoteen 2025
Koeajo: Yllätys koreasta - uusi Kia K4 tuo perinteisen polttomoottoriauton vuoteen 2025 -
Koeajo: Kia EV4 on järkevä ja käytännöllinen sähköauto suomalaiseen makuun
Koeajo: Kia EV4 on järkevä ja käytännöllinen sähköauto suomalaiseen makuun -
Koeajo: Kia Sorento – Hyvä katumaasturi muuttui entistä paremmaksi
Koeajo: Kia Sorento – Hyvä katumaasturi muuttui entistä paremmaksi -
Kia Ceed SW Plug-in Hybrid - edullinen lataushybridi farmarina
Kia Ceed SW Plug-in Hybrid - edullinen lataushybridi farmarina -
Koeajo: Kia Niro EV - tilaa, taloudellisuutta ja toimintamatkaa
Koeajo: Kia Niro EV - tilaa, taloudellisuutta ja toimintamatkaa
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Pilot Sport
NivalaPilot Sport
500 € -
Haapajärvi350 € -
W403
AlavusW403
165 € -
Parkano300 € -
Mercedes-Benz W163 ML
LaitilaMercedes-Benz W163 ML
490 € -
Ruovesi350 €
AUTOUUTISET
-
Eripuraa Trumpin sisäpiirissä – J. D. Vance ulos "A-ryhmästä"
Eripuraa Trumpin sisäpiirissä – J. D. Vance ulos "A-ryhmästä" -
Hämmästyttävä yksityiskohta Vantaan tragediassa – Näin järkyttävällä tavalla lapsiperhe sai surmansa
Hämmästyttävä yksityiskohta Vantaan tragediassa – Näin järkyttävällä tavalla lapsiperhe sai surmansa -
Marja Kihlström pulassa kaukomaassa
Marja Kihlström pulassa kaukomaassa -
Media: Iranin uusi ylin johtaja on valittu – IL seuraa Iranin sotaa
Media: Iranin uusi ylin johtaja on valittu – IL seuraa Iranin sotaa -
Finnairin kone laskeutui väärään maahan
Finnairin kone laskeutui väärään maahan -
Jos kerrostalo syttyy tuleen, yksi asia on ehdottomasti kielletty
Jos kerrostalo syttyy tuleen, yksi asia on ehdottomasti kielletty -
USU: Estonian uppoamisesta tuttu hätäkoodi kaikui Silja Serenadella
USU: Estonian uppoamisesta tuttu hätäkoodi kaikui Silja Serenadella -
Varoitus: Trump aliarvioi Iranin
Varoitus: Trump aliarvioi Iranin

