Suzuki Across – Ravi lainahöyhenissä
Suzuki Across on merkin kookkain automalli, joka on paljosta velkaa Toyotan isolle katumaasturille.
Kun Suzuki Acrossia vilkaisee, ei voi olla ajattelematta, että silmien edessä siintää Toyotan uusin versio RAV4:sta. Ajatukset eivät tietenkään ole kovin kaukana, sillä Suzukissa on hämmentävän paljon yhteistä Toyotan kanssa.
Pahat kielet saattaisivatkin laulaa, että Suzuki Across on uudelleen merkitetty Toyota RAV4, mitä se pitkälti onkin. Itse asiassa Suzuki-malleja pusketaan ulos samalta tuotantolinjalta kuin Toyotaa, mutta autoa koristavat Suzukin logot. Eroavaisuuksia on myös keulassa, joka on Suzukissa uljaampi.
Teknisesti Suzuki on siis Toyota, minkä vuoksi se nauttinee etenkin Suomessa suurta suosiota luotettavuutensa ansiosta. Nuo ansiot eivät ole turhia, sillä katsastustilastojen valossa väitteelle löytyy katetta.
Yhteismallista nariseminen on toki tyhmää, sillä Suzukin ja Toyotan yhteistyö ei suinkaan ole tätä nykyä kovin kummallista. Esimerkkejä löytyy viime aikoina useita: Toyota Supra & BMW Z4, Fiat 124 & Mazda MX-5 ja Subaru BRZ & Toyota GT86.
Suzuki Across on kovassa seurassa, sillä sen kanssa ostajista kisaavat mm jo mainittu Toyota RAV4, Honda CR-V, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Mazda CX-5 ja Ford Kuga.
300 hepoa hybridivoimaa

Suzukiin on tarjolla vain yksi voimanlähde, joka on 2,5-litraisen bensiinimoottorin ja kahden sähkömoottorin yhdistelmä. Bensiinimoottori tuottaa 184 hevosvoimaa ja 227 Nm. Sähkömoottorien kanssa kokonaisteho nousee hieman yli 300 hevosvoimaan.
Itse asiassa moottorien yhteenlaskettu teho on 400 heppaa, mutta samaan aikaan on käytettävissä 306 hevosvoimaa. Tuolla määrällä Suzuki kimpoaa rivakasti viivalta.
Voimapotentiaalia on reippaasti, mutta tuntuma on hieman outo. ”Kiitos” tästä kuuluu CVT-vaihteistolle, joka on omiaan hukkaamaan voimantunnetta. Kierrokset huutavat tapissa kovissa kiihdytyksissä, mikä on tympeää.
Suzuki on nelivetoinen, mutta vain silloin kun neljälle vetävälle pyörälle on tarvetta. Lähtökohtaisesti veto tuotetaan etupyörille, mutta tarvittaessa takafillareille saadaan jopa 80% voimasta. Rouheampaan maastoon on tarjolla trail-ajotila, joka optimoi vetoa liukkaalle kelille paremmin sopivaksi.
Koska kyseessä on lataushybridi, saadaan kulutus pudotettua mukavan alhaiselle lukemalle. 18,1 kWh ajoakku riittää jopa 75 kilometrin taipaleelle pelkällä sähköllä, minkä WLTP-kulutuslukemaksi muodostuu varsin kohtuullinen 1,0 litraa.
75 kilometrin taival yhdellä latauksella on toki optimaalisissa olosuhteissa mahdollinen, mutta todellisuus on lähempänä 50 kilometriä. Etenkin jos matkaan kuuluu moottori- tai maantieajoa.
Ilman lataustakin kulutus on kohtuullinen
Kulutus on luonnollisesti kiinni ennen kaikkea siitä, kuinka ahkerasti Suzukia jaksaa ladata. Jos piuha on kiinni aina kun latauspiste on tarjolla, ei bensa-asemalla tarvitse kovin taajaan vierailla. Tyhjällä ajoakulla kulutus pyörii 6,5 litran tuntumassa, mikä on tämän kokoluokan mörssärille hyvä lukema.
Koska kyseessä on lataushybridi, pikalatausmahdollisuutta ei ole tarjolla. Nopeimmillaan maksimilataus saavutetaan viidessä tunnissa, mikä toki laskee fiilistä suhteessa täyssähköautoihin.
Suzukin ajettavuus on kohdillaan, mutta ohjaustuntuma voisi olla hieman parempi. Tunnokkuutta uupuu hieman, mikä on toki tuttua useimmista Toyota-malleista. Tässä suhteessa Suzukikaan ei tee poikkeusta.
Erityisen ilahduttavaa Acrossissa on se, että hulppeassa autossa on hulppeat sisätilat. Tavaratila nielaisee melkoisen määrän tavaraa, eikä tiloista ole puutetta myöskään ohjaamon puolella. Ajomukavuus on muutenkin kohdallaan ja korkeassa autossa on luonnollisesti hyvä näkyvyys.
Acrossin haasteet ovat luonnollisesti siellä, missä ne ovat emomalli RAV4:n kohdallakin. Yksi niistä on keskikonsolin näyttö, joka ei valitettavasti ole tätä päivää. Epäloogisesti toimivan ja suoraan sanoen ankean näytön saisi korvata pian uudella ja ehommalla.
Tuomas Rajala
Kehuja: hyvät sisätilat, kulutus, ajomukavuus, suorituskyky
Parantamisen varaa: CVT-vaihteisto, ohjaustuntuma, keskikonsolin näyttö
Suzuki Across Suzuki Across 2.5 Plug-in Hybrid 4WD CVT GLX:
LUE MYÖS
-
Suzuki Vitara Hybrid - Suomen halvin nelivetoautomaatti
Suzuki Vitara Hybrid - Suomen halvin nelivetoautomaatti -
Suzuki Jimny LCV – Maailman paras paku
Suzuki Jimny LCV – Maailman paras paku -
Suzuki Vitara Hybrid – jouhea manuaali
Katso video Suzuki Vitara Hybrid – jouhea manuaali -
Suzuki Jimny – Söpö, söpömpi, Jimny
Katso video Suzuki Jimny – Söpö, söpömpi, Jimny -
Suzuki Vitara S – Turbolla tunnelmaan
Suzuki Vitara S – Turbolla tunnelmaan -
Suzuki Swift 4X4: Kulti kutistin katumaasturin
Suzuki Swift 4X4: Kulti kutistin katumaasturin
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Liperi80 € -
Astra
YlihärmäAstra
250 € -
4x4wd MT
Lieto4x4wd MT
800 € -
Mercedes-Benz W166 X166 ML GL
LaitilaMercedes-Benz W166 X166 ML GL
990 € -
Atrezzo
YlöjärviAtrezzo
780 € -
Conticrosscontact lx2
HämeenkoskiConticrosscontact lx2
650 €
AUTOUUTISET
-
USA:n puolustusministeri Hegseth puhuu Iranista – IL seuraa suorana
USA:n puolustusministeri Hegseth puhuu Iranista – IL seuraa suorana -
Epäily: Poika, 28, tappoi isänsä Espoossa
Epäily: Poika, 28, tappoi isänsä Espoossa -
Aki ja Heli Palsanmäki: Muutto
Aki ja Heli Palsanmäki: Muutto -
MTV: Maajussi-Antin ja Matildan ero ei ollut yhteinen päätös
MTV: Maajussi-Antin ja Matildan ero ei ollut yhteinen päätös -
Henkilöauto jäi erikoisella tavalla jumiin Espoossa
Henkilöauto jäi erikoisella tavalla jumiin Espoossa -
SSS: Outo tautirypäs Salossa – Lapset jopa hengenvaarassa
SSS: Outo tautirypäs Salossa – Lapset jopa hengenvaarassa -
MM-pronssia Suomeen
MM-pronssia Suomeen -
Ilmaisella tv-kanavalla todella harvinainen näky tänä iltana kello 21.00 – Tästä on kyse
Ilmaisella tv-kanavalla todella harvinainen näky tänä iltana kello 21.00 – Tästä on kyse

