BMW 328

Päivitetty 18.02.2026 Kajaani, Kainuu
ID 15548512
BMW 328
Bensiini
1998
280 500 km
Manuaali
Vaihdetaan!
Perustiedot
Mittarilukema
280 500 km
Moottori
2,8 l, Bensiini
Vuosimalli
1998
Vaihteisto
Manuaali
Vetotapa
Takaveto
Katsastettu
10/2025
Korimalli
Sedan
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Vihreä metalliväri
Tekniset tiedot
Teho
142 kW / 193 Hv
Ohjauslaite
Vasemmalla
Turvallisuus
Ajonvakautusjärjestelmä
Lukkiutumattomat jarrut (ABS)
Varashälytin
Luistonestojärjestelmä
Turvatyynyt
Ajonvakautusjärjestelmä Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Varashälytin Luistonestojärjestelmä Turvatyynyt
Sisätilat ja mukavuudet
Ilmastointi: Automaattinen
Lohkolämmitin / moottorilämmitin
Pysäköintitutka
Sähkökäyttöiset ikkunat
Vakionopeudensäädin: Perinteinen
Keskuslukitus: Kaukosäätöinen
Nahkaverhoilu
Sisätilanpistoke
Sähköpeilit
Ilmastointi: Automaattinen Lohkolämmitin / moottorilämmitin Pysäköintitutka Sähkökäyttöiset ikkunat Vakionopeudensäädin: Perinteinen Keskuslukitus: Kaukosäätöinen Nahkaverhoilu Sisätilanpistoke Sähköpeilit
Elektroniikka
Bluetooth
Äänentoistojärjestelmä
Bluetooth Äänentoistojärjestelmä
Muut
Alustasarja
Monitoimiohjauspyörä
Kevytmetallivanteet
Alustasarja Monitoimiohjauspyörä Kevytmetallivanteet
Lisätiedot

Siitä nelikutonen eteenpäin itselle ylimääräisenä, voi ehdottaa halvempaa farmariautoa välirahan kanssa tai suoraan rahalla mieluiten. Käteisostajalle hinta saadaan kohdalleen.

Yhteydenotot s-posti tai whatsapp.


-Lohkolämmitin ja sisätilanpistoke löytyy

-Vakionopeudensäädin

-Ilmastointi

Auto ollut minulla reilun vuoden ja sinä aikana on rempattu ja vaihdettu osaa, viimeisimmäksi pari kuukautta sitten laitettu

Öljysuodattimen jalan tiiviste.

Imusarjan alla olevat vesiputket uusittu.

Vanoksen tiivisteet...

Siitä nelikutonen eteenpäin itselle ylimääräisenä, voi ehdottaa halvempaa farmariautoa välirahan kanssa tai suoraan rahalla mieluiten. Käteisostajalle hinta saadaan kohdalleen.

Yhteydenotot s-posti tai whatsapp.


-Lohkolämmitin ja sisätilanpistoke löytyy

-Vakionopeudensäädin

-Ilmastointi

Auto ollut minulla reilun vuoden ja sinä aikana on rempattu ja vaihdettu osaa, viimeisimmäksi pari kuukautta sitten laitettu

Öljysuodattimen jalan tiiviste.

Imusarjan alla olevat vesiputket uusittu.

Vanoksen tiivisteet ja muut hilut.

Venttiilikopan tiivisteet ja imusarjan tiivisteet.

Kampiakselin asentotunnistin.

Käsijarru kengät.


Vuosi sitten laitettu perään ja takakelkkaan punaiset uretaanipuslat ja samassa takakelkan kiinnityspisteet korin päästä tarkistettu ettei ollut repeämiä joka on tyyppivika näissä yleensä ja samassa vahvistettu vahvikepaloilla hitsaamalla.

Vaihdelaatikon kumityynyt vaihdettu ja samalla laitettu uusi vaihdevivusto.

jarrupalat eteen, kulumisanturi meni rikki vaihdon yhteydessä niin näyttää mittaristoon kulumis ja luistoneston valoa.

Koiranluut taakse.

Löytyy Jomin säädettävä alustasarja (muutoskatsastettu).

Takavaimennin vaihdettu virtaavampaan maltillisilla äänillä.


Sitten vikoja näissä aina jotain pientä löytyy

vänkärin ikkunanostin ääntää mutta pelaa normaalisti.

Kosmeettisina on takakontin ruosteet mitkä on vielä kiinniotettavissa, kuskin ovesta otettu ruoste kiinni, pitäisi vielä siistiä ja maalata uusiksi (löytyy korinväristä paikkamaalia pari spraypurkkia mukaan jos haluaa) muuten siisti korinen.

Jonkin sortin "tyyppivika" ms42 ecuissa starttuuttaa pitempään ekalla startilla, toisella starttauksella lähtee heti käyntiin, en ole löytänyt tälle vielä vikaa ja ei ole itseä haitannut eikä vaikuta auton toimintaan muuten, vedot on tallessa.


Auton omasta mittaristosta hajosi lämpömittari niin tilalle on vaihdettu toinen mittaristo mitä ei ole vielä keretty koodata omille kilsoille ja saa vanhan mittariston mukaan jos siitä haluaa ehjätä. nyt kilsaero 8 tkm enemmän joten todelliset kilsat on reilu 270tkm tällä hetkellä. Ja kuvat otettu kesällä -25 kun mittaristo on vaihdettu.

jarrupalojen kulumis-anturi rikki edestä niin sytyttää sen ja luistoneston valoa.

Pohja on kova mutta pintaruosteen alkuja siellä täällä.


Moottoriöljyt on vaihdeltu 10tkm välein, viimeisimmäksi on vaihdettu myös perä ja vaihteistoöljyt ja kaikki suodattimet.

Talvirenkaat ok kuntoiset ei puutu nastoja.

Uusi 100ah akku laitettu 1.1.26

Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

BMW 328  3.9 Lue 86 BMW 328 -arvostelua

Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

BMW 328  3.9 Lue 86 BMW 328 -arvostelua

BMW Koeajoja