DS3 Crossback E-Tense – Luksusta sähköllä

Tuomas Rajala
17.03.2021

DS3 Crossback E-Tense tuo sähköisen maailman luksuksennälkäiselle kuljettajalle.

Citroenin Premium-merkki DS on alkanut emoyhtiön tavoin tuomaan markkinoille entistä sähköisempiä vaihtoehtoja. DS3 Crossback E-Tense on tekniikaltaan Peugeot 208, mutta tarjoaa muilta osin enemmän luksusta.

E-tensen voimalinja on tuttu PSA-konsernin muista tuotteista. Samaa tekniikkaa sähkömoottorin ja voimansiirron osalta hyödynnetään myös Peugeot 208 ja 2008 –malleissa.

Voimanlähteenä toimii Pösön tavoin 136 hevosvoimaa ja 260 Nm tuottava sähkömoottori ja energia varastoidaan 50 kWh akkuun. Tällä kokoonpanolla WLTP-mittauksen mukainen toimintasäde on 320 kilometriä. Pösön kohdalla lukema on parikymmentä kilometriä suurempi.

Se, toteutuuko mittaustavan mukainen toimintasäde, on paljolti kiinni ratin ja penkin välistä. Reipas ajotapa syö akkua ja samoin moottoritieajo. Kulutus lipeää helposti lähes 25 kWh:n tasolle sadalla kilometrillä, mikä tarkoittaa reilun 200 kilometrin taivalta yhdellä latauksella.

Valmistajan ilmoituksen mukaan keskikulutuksen pitäisi olla 17,7 kWh, mutta DS:n kohdalla on sama haaste kuin Peugeot e-208:ssä: kulutus on kovempaa kuin toivoa saattaa.

Nopeaa latausta

DS3 Crossback E-Tense – Luksusta sähköllä

Onneksi DS3 tukee Peugeotin tavoin pikalatausta, jonka ansiosta akku nappaa varausta 80% puolessa tunnissa. Nopea lataus vaatii kuitenkin oikeita olosuhteita: lämmintä ja riittävän tyhjää akkua.

Maksimissaan latausnopeus on vajaat 100 kWh, mutta se laskee alle 50 kWh:n nopeuteen akun varauksen ylittäessä 68%. Tuon jälkeen virtaa otetaan sisään akustoon 30 kWh nopeudella ja 92%:n jälkeen enää 10 kWh vauhdilla.

Nuo portaat tarkoittavat sitä, että lataus on tyhjällä akulla nopeampaa ja pikalatausta ei kannata suorittaa, mikäli akussa on virtaa enemmän kuin 68 prosenttia. Tätä monikaan sähköautoilija ei ymmärrä kuin vasta kantapään kautta opeteltuaan.

DS3 on monessa suhteessa hulppeampi tapaus kuin ”sisarmalli” Peugeot 208. Sisusta on tyylitellympi: penkit ovat nahkaiset tai puolinahkaiset ja kojelaudan muodot on veistetty pieteetillä ja päällystetty alcantaralla. Sisustassa toistuu DS:n tavaramerkiksi noussut salmiakkikuvio, joka on samaan aikaan persoonallinen ja tyylikäs.

  • DS3 Crossback E-Tense – Luksusta sähköllä
  • DS3 Crossback E-Tense – Luksusta sähköllä

Kaunis kuin mikä

Ulkokuori tuo mieleen Range Rover Evoquen ja DS3 on kieltämättä komea tapaus. Kookkaat vanteet korostavat aggressiivista muotoilua. Etuvalojen ulkoreunasta kohti helmaa laskeutuvat LED-paneelit ja hunajakennomaski kuiskuttelevat laadusta ja kokonaisuuden kruunaavat korista ulos ponnahtavat ovenkahvat.

Sisustassa ja ulkokuoressa hehkuu Premium, mutta voimalinja tuntuu hieman arkiselta, sillä vastaavan kokoonpanon saa – kuten todettua – selkeästi halvempaan Peugeotiin. Jotenkin E-tensen kohdalla olisi voinut toivoa vaikkapa hieman reippaampaa akkupakettia tai pientä lisäystä suorituskykyyn. Tämän tilanteen korjaa sitten nelivetoinen DS7.

Sekin ihmetyttää, että halvimmalla varustelutasolla DS3:ssa ei ole sähköistä takaluukkua, adaptiivista vakionopeudensäädintä, saati sähköisesti säätyviä penkkejä. Nämä ovat ominaisuuksia, jotka ovat ikään kuin sisäänkirjoitettuja Premium-mallien kohdalla.

Vaikka Premium-tunnelma laskeekin hieman puutelistan myötä, on DS eittämättä reteämpi vaihtoehto kuin konsernin arkisemmat tuotteet. Perusvarustelulla hintaeroa Peugeotiin syntyy lähes kymppitonni, mikä saattaa olla joillekin kynnyskysymys.

Mutta mistä automaailmassa sitten oikein kannattaa maksaa? Eikö se ole juuri fiiliksestä, ajotuntumasta ja mielikuvista? Niitä mukava ja näyttävä DS3 Crossback tarjoaa enemmän kuin arkisemmat perusautot.

Tuomas Rajala

Kehuja: ulkonäkö, ajomukavuus, tunnelma

Parantamisen varaa: perusmallissa maltillinen varustelu, kovahko kulutus

Tuomas - Rajala
Tuomas Rajala on auto- ja moottoripyörämies, jonka mielestä leluja ei koskaan voi olla liikaa. Hän kärsii kroonisesta ostohumalasta ja päivät kuluvat selaillen uusia leikkikaluja. Autotallista löytyy Toyota Land Cruiser ja Mini Cooper S Clubman. Katupyörinä toimivat Honda CBR1000RR ja rakenneltu Yamaha XJR. Kurahommat hoidellaan Honda CRF450R:llä.
Search DS 3 -for sale

DS 3 DS# Crossback E-Tense:

Moottori:
Kestomagnetoitu sähkömoottori
Teho:
136 hv (100 kW)
Vääntö:
260 Nm
Kiihtyvyys 0-100 km/h:
8,7 s
Huippunopeus:
150 km/h
Toimintamatka (WLTP):
320 km
Vetotapa:
Etuveto
Vaihteisto:
Automaatti
CO2 päästöt:
0 g/km
Mitat (pit./lev./kork.):
4118mm/1802mm/1534mm
Paino:
1525 kg
Hinta alkaen:
42 468€
4 Read 1
DS 3 -review
Used DS 3 cars Kaikki DS vaihtoautot

Also read

For sale

For sale

Show all
DS 3
DS 3
DS 3
22 900 €
2023, 23 tkm
DS 3
DS 3
DS 3
16 900 €
2020, 55 tkm
DS 3
DS 3
DS 3
12 890 €
2020, 141 tkm
DS 3
DS 3
DS 3
15 990 €
2019, 51 tkm

Also read

Test drives, tips and other articles
Test drives, tips and other articles
Show all
Uutta: Selvitä auton kansainväliset historiatiedot carVerticalin avulla
Uutta: Selvitä auton kansainväliset historiatiedot carVerticalin avulla
Uutiset
Uutta: Selvitä auton kansainväliset historiatiedot carVerticalin avulla
Varaosat, vanteet, renkaat ja lisävarusteet
See all ads for spare parts

CAR NEWS