Jaguar i-Pace – Brittiläinen sähköjänis
Jaguar i-Pace loikkaa kertaheitolla sähköautomaailman huipulle. Sen järisyttävä teho ja hyvä ajettavuus haastavat myös polttomoottoriautot.
Ensimmäinen perinteisen autovalmistajan järeä sähköauto tulee hieman yllättäen Englannista. Vaikka toisin olisi voinut kuvitella, ensimmäinen Teslan oikea haastaja ei tulekaan Saksasta, vaan Englannista.
Jaguar on pitkän linjan urheiluautovalmistaja, jonka ei ensimmäisenä olisi kuvitellut tuovan markkinoille täyssähköauton. Jaguarin ja Land Roverin mallisto on keskittynyt lähinnä perinteisiin käyttövoimiin, eikä edes hybridimalleja ei ole juuri ollut tarjolla. Siksi takinkääntö hämmentää.
i-Pace on kuitenkin kunnianhimoinen sähköauto. Sen käyttösäteeksi luvataan 480 km ja sporttisella alustalla varustettu sähköauto lingotaan sataseen alle viidessä sekunnissa. Vaikuttavaa, eikö?
Jaguarin moottori tuottaa 400 hevosvoimaa ja 700 Nm. Näillä lukemilla suorituskyky on luonnollisesti riittävä ja i-Pace tarjoaakin varsin ärhäkkää kiihtyvyyttä ja urheiluautomaista ajettavuutta.
Tyylikkäisiin kuoriin pakattu katumaasturi haastaa bensa-autot pitkällä toimintasäteellä ja varsin hyvin toimivalla voimalinjalla, mutta lataus tuottaa edelleen harmaita hiuksia. Siltikin, vaikka Suomen sähköauton latausverkosto on tällä haavaa sähköautokantaan suhteutettuna maailman parhaita.
Jaguar heittäytyy peliin sähköautojen kuninkuudesta ennakkoluulottomasti ja tavoittelee kärkisijaa vakuuttavalla kokonaisuudella. Ulkonäkö, viimeistely ja tekniikka vakuuttavat myös polttomoottoriautoista pitävät kuskit.
Katso tarkempi videoarvio artikkelin alusta.
Jaguar I-Pace Jaguar i-Pace EV400:
Also read
-
”History Will Prove Me Right” - Henry Ruggierin romuromanttinen autokokoelma
”History Will Prove Me Right” - Henry Ruggierin romuromanttinen autokokoelma -
Jaguar XE – Koko kansan kissapeto
Jaguar XE – Koko kansan kissapeto -
Jaguar F-TYPE: Tehon suloinen sinfonia
Jaguar F-TYPE: Tehon suloinen sinfonia -
Jaguar XF Sportbrake: Jalopuun paluu
Jaguar XF Sportbrake: Jalopuun paluu -
Jaguar XKR: Pääsylippu parempiin piireihin
Jaguar XKR: Pääsylippu parempiin piireihin -
Tyypit: Jaguar S-type R
Tyypit: Jaguar S-type R
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Ylöjärvi90 € -
BMW
YlöjärviBMW
90 € -
Wrangler
SauvoWrangler
400 € -
Kaavi550 € -
Hakka Green 3
VantaaHakka Green 3
670 € -
Mikkeli130 €
CAR NEWS
-
Kuvat: Joesta nostettiin niin röyhkeä viritelmä, että paikalle tarvittiin poliisi
Kuvat: Joesta nostettiin niin röyhkeä viritelmä, että paikalle tarvittiin poliisi -
15-vuotiaat pojat raiskasivat lapsen Pasilassa
15-vuotiaat pojat raiskasivat lapsen Pasilassa -
Järkyttävä epäily suomalaisjärjestössä paisuu – Nuorimmat uhrit 5-vuotiaita
Järkyttävä epäily suomalaisjärjestössä paisuu – Nuorimmat uhrit 5-vuotiaita -
Öljyfutuurit posahtivat käsiin – Asiantuntija: Bensan hinta voi ylittää Suomessa kaksi kammorajaa kerralla
Öljyfutuurit posahtivat käsiin – Asiantuntija: Bensan hinta voi ylittää Suomessa kaksi kammorajaa kerralla -
Riikka Purra: Totta kai tällaiseen julmuuteen ryhtyviä on syyllistettävä ja kunnolla
Riikka Purra: Totta kai tällaiseen julmuuteen ryhtyviä on syyllistettävä ja kunnolla -
Kaikkien aikojen piikki – Näin hurjasti öljyn hinta nousi
Kaikkien aikojen piikki – Näin hurjasti öljyn hinta nousi -
Karmea epäily Korson tuhoisasta tulipalosta: 15-vuotiailta tilattiin murha
Karmea epäily Korson tuhoisasta tulipalosta: 15-vuotiailta tilattiin murha -
UM:n evakuointilento meni jännitysnäytelmäksi – Dubaista palanneelta Mikalta kritiikkiä: ”Rahaliikenne oli päällimmäisenä joka asiassa”
UM:n evakuointilento meni jännitysnäytelmäksi – Dubaista palanneelta Mikalta kritiikkiä: ”Rahaliikenne oli päällimmäisenä joka asiassa”