Jaguar i-Pace – Brittiläinen sähköjänis
Jaguar i-Pace loikkaa kertaheitolla sähköautomaailman huipulle. Sen järisyttävä teho ja hyvä ajettavuus haastavat myös polttomoottoriautot.
Ensimmäinen perinteisen autovalmistajan järeä sähköauto tulee hieman yllättäen Englannista. Vaikka toisin olisi voinut kuvitella, ensimmäinen Teslan oikea haastaja ei tulekaan Saksasta, vaan Englannista.
Jaguar on pitkän linjan urheiluautovalmistaja, jonka ei ensimmäisenä olisi kuvitellut tuovan markkinoille täyssähköauton. Jaguarin ja Land Roverin mallisto on keskittynyt lähinnä perinteisiin käyttövoimiin, eikä edes hybridimalleja ei ole juuri ollut tarjolla. Siksi takinkääntö hämmentää.
i-Pace on kuitenkin kunnianhimoinen sähköauto. Sen käyttösäteeksi luvataan 480 km ja sporttisella alustalla varustettu sähköauto lingotaan sataseen alle viidessä sekunnissa. Vaikuttavaa, eikö?
Jaguarin moottori tuottaa 400 hevosvoimaa ja 700 Nm. Näillä lukemilla suorituskyky on luonnollisesti riittävä ja i-Pace tarjoaakin varsin ärhäkkää kiihtyvyyttä ja urheiluautomaista ajettavuutta.
Tyylikkäisiin kuoriin pakattu katumaasturi haastaa bensa-autot pitkällä toimintasäteellä ja varsin hyvin toimivalla voimalinjalla, mutta lataus tuottaa edelleen harmaita hiuksia. Siltikin, vaikka Suomen sähköauton latausverkosto on tällä haavaa sähköautokantaan suhteutettuna maailman parhaita.
Jaguar heittäytyy peliin sähköautojen kuninkuudesta ennakkoluulottomasti ja tavoittelee kärkisijaa vakuuttavalla kokonaisuudella. Ulkonäkö, viimeistely ja tekniikka vakuuttavat myös polttomoottoriautoista pitävät kuskit.
Katso tarkempi videoarvio artikkelin alusta.
Jaguar I-Pace Jaguar i-Pace EV400:
LUE MYÖS
-
”History Will Prove Me Right” - Henry Ruggierin romuromanttinen autokokoelma
”History Will Prove Me Right” - Henry Ruggierin romuromanttinen autokokoelma -
Jaguar XE – Koko kansan kissapeto
Jaguar XE – Koko kansan kissapeto -
Jaguar F-TYPE: Tehon suloinen sinfonia
Jaguar F-TYPE: Tehon suloinen sinfonia -
Jaguar XF Sportbrake: Jalopuun paluu
Jaguar XF Sportbrake: Jalopuun paluu -
Jaguar XKR: Pääsylippu parempiin piireihin
Jaguar XKR: Pääsylippu parempiin piireihin -
Tyypit: Jaguar S-type R
Tyypit: Jaguar S-type R
-
Koeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkua
KoeajotKoeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkuaKoeajot -28.08.2026 -
Koeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainetta
KoeajotKoeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainettaKoeajot -19.08.2026 -
Koeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheauto
KoeajotKoeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheautoKoeajot -18.08.2026
-
Hakka Van
SastamalaHakka Van
400 € -
Keskin
LahtiKeskin
350 € -
Bluearth es32
AsikkalaBluearth es32
320 € -
Lavia270 € -
Saari220 € -
Toholampi100 €
AUTOUUTISET
-
Venäjältä ”valtava eskalaatio”
Venäjältä ”valtava eskalaatio” -
Miten käy vaginalle, jos se ei saa seksiä?
Miten käy vaginalle, jos se ei saa seksiä? -
Sensaatiomainen paukku Timanttiliigassa
Sensaatiomainen paukku Timanttiliigassa -
Rick Harrison joutui hätäleikkaukseen
Rick Harrison joutui hätäleikkaukseen -
Suomeen tulossa sääyllätys
Suomeen tulossa sääyllätys -
Poliisipomo putosi ikkunasta Venäjällä
Poliisipomo putosi ikkunasta Venäjällä -
Putinin torvi täysin raivona Norjan tempusta: ”Pommittakaa ne”
Putinin torvi täysin raivona Norjan tempusta: ”Pommittakaa ne” -
Armand Duplantis ulos: ”Sekaisin”
Armand Duplantis ulos: ”Sekaisin”