Opel Crossland X – Katujen kummajainen
Opel Crossland yhdistelee katumaasturia ja tila-autoa. Se tarjoaa hyvät sisätilat kompaktille kauppakassille.
Kompaktien crossovereiden luokassa riittää tunkua. Uusin tulokas on Opelin Crossland X, joka ei oikeastaan tunnu tietävän onko se tila-auto, katumaasturi vai perinteinen pienen perheen farmari.
Opel itse nimittää Crosslandia katumaasturimaiseksi tila-autoksi, mikä kuvaa sen ideologiaa melko hyvin. Pelkkä katumaasturi se ei ole, sillä ulkonäkö ja sisätilat muistuttavat pientä tila-autoa.
Tilan luominen pieniin perheautoihin kasvattamalla katon korkeutta on osoittautunut useassa tapauksessa toimivaksi. Vastaavia automalleja on aiemmin tullut markkinoille mm. Toyotalta (Yaris Verso) ja Fordilta (B-Max ja C-Max).
Saksalaisen Opelin näkökulma asiaan on pitkälti vastaava kuin muillakin, mutta kuoret ovat hieman maastoisemmat. Se ei kuitenkaan tarkoita, että Crossland X olisi juurikaan tavanomaista henkilöautoa kelvollisempi maastossa. Mutta toisaalta sama asia riivaa koko katumaasturiluokkaa.
Moottorivalikoima edustaa nykysuuntausta

Oikeastaan ainoa katumaasturiluokasta muistuttava asia Crosslandissa on hieman korkeampi istuinkorkeus, sillä Opelin hytistä maailmaa silmäillään hieman korkeammalta kuin henkilöautoissa.
Moottoriltaan Crossland X edustaa automaailman nykysuuntausta. Pienistä bensa- ja diesel-turboista revitään irti se mitä revittävissä on ja kokonaisuus on koko tavalla vaimea. Toisaalta niiden potentiaali hyödynnetään täysimittaisesti ja kaupungissa arkista tehoa on aivan riittävästi.
Koeajettu versio on varustettu 1,2-litraisella bensaturbolla, joka on paritettu yhteen automaattivaihteistolla. Turboversion huipputeho on 110 hevosvoimaa ja se osataan hyödyntää hyvin kuusilovisen automaattiaskin kanssa.
Arkiseen kaupunkiajoon tehoa on riittävästi, mutta täydellä lastilla ja moottoritiellä tehon rajallisuus alkaa näkyä. Mutta toisaalta Crossland ei olekaan auto, jonka ostajat hankkivat sellaisen pitkille siirtymille suurilla lasteilla. Kovemmissa vauhdeissa kolmisylinterinen moottori alkaa säksättää niin, että sille tekee mieli antaa hieman armoa.
Crossland X:n moottorivalikoima on rakennettu kahden moottorin ympärille. 1,2-litrainen bensakone ja 1,6 –litrainen diesel. Näistä kahdesta moottorista kuitenkin saadaan aikaiseksi yhteensä viisi eri tehoversiota.
Bensamottia on saatavilla joko vaparina tai turbona. Vaparikone luovuttaa sisuksistaan 81 hevosvoimaa ja turbokone joko 110 tai 130 hevosta. Dieselpata puolestaan 99 tai 116 hevosvoimaa.
Kolmisylinterinen vapaasti hengittävä bensakone lukeutuu niihin, joita automaailmassa kannattaa välttää, mikäli haluaa autoltaan minkäänlaista suorituskykyä. Myös kulutus on samaa luokkaa kuin 130-heppaisessa turbomoottorissa, joten ympäristöasioillakaan sen hankkimista ei varsinaisesti voi perustella.
Opel Crossland X Opel Crossland X Innovation 1,2 Turbo Ecotec Automaatti:
Also read
-
Koeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheauto
Koeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheauto -
Koeajo: Opel Corsa haastaa Yarisin uudella hybridivoimalinjalla
Koeajo: Opel Corsa haastaa Yarisin uudella hybridivoimalinjalla -
Opel Astra Electric - muotoilu ja saksalaisuus edellä
Opel Astra Electric - muotoilu ja saksalaisuus edellä -
Opel Corsa-e - Sähköinen kaupunkiauto
Opel Corsa-e - Sähköinen kaupunkiauto -
Opel Astra Wagon - perusauto bulkkia paremmalla ajomukavuudella
Opel Astra Wagon - perusauto bulkkia paremmalla ajomukavuudella -
Opel Corsa – Sydämeltään ranskalainen
Opel Corsa – Sydämeltään ranskalainen
-
Koeajo: Volkswagen ID.3 Neo on saanut vihdoin napit paikoilleen
KoeajotKoeajo: Volkswagen ID.3 Neo on saanut vihdoin napit paikoilleenKoeajot -08.09.2026 -
Koeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkua
KoeajotKoeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkuaKoeajot -28.08.2026 -
Koeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainetta
KoeajotKoeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainettaKoeajot -19.08.2026
-
X-ice north 4
JyväskyläX-ice north 4
2 000 € -
Winguard
KärköläWinguard
490 € -
Lappeenranta100 € -
Arivo Ice Claw
MerikarviaArivo Ice Claw
740 € -
X Ice North
SomeroX Ice North
950 € -
Vantaa205 €
CAR NEWS
-
Uutta tietoa Olivia Oraksen kohtalosta – Kuoli vasta päiviä operaation jälkeen
Uutta tietoa Olivia Oraksen kohtalosta – Kuoli vasta päiviä operaation jälkeen -
Brittiläinen kenraali ravisteli koko Eurooppaa Kouvolassa – Haukkui Trumpin pystyyn
Brittiläinen kenraali ravisteli koko Eurooppaa Kouvolassa – Haukkui Trumpin pystyyn -
Noora kuuli valtavan humahduksen kesken arkiaskareiden – Vilkaisu peiliin paljasti järkyttävän näyn
Noora kuuli valtavan humahduksen kesken arkiaskareiden – Vilkaisu peiliin paljasti järkyttävän näyn -
Nyt puhuu kohuklinikalla työskennellyt kirurgi: ”Rehellisesti sanottuna, mitä helvettiä”
Nyt puhuu kohuklinikalla työskennellyt kirurgi: ”Rehellisesti sanottuna, mitä helvettiä” -
IL seuraa: Maisa Torpan ystävä kertoo yhteisestä Whatsapp-ryhmästä Jari-Matti Latvalan oikeudenkäynnissä
IL seuraa: Maisa Torpan ystävä kertoo yhteisestä Whatsapp-ryhmästä Jari-Matti Latvalan oikeudenkäynnissä -
Trumpin puhe karkasi käsistä – ”Menette helvettiin”
Trumpin puhe karkasi käsistä – ”Menette helvettiin” -
Kirsti Paakkasen testamentti löytyi erikoisesta paikasta – Asianhoitajalta jyrkkä vastaus oikeudessa
Kirsti Paakkasen testamentti löytyi erikoisesta paikasta – Asianhoitajalta jyrkkä vastaus oikeudessa -
Kohuklinikan toiminta keskeytetty
Kohuklinikan toiminta keskeytetty

