Peugeot 3008 – Kun crossover kohtasi tila-auton
Peugeot lähtee valloittamaan perheautoluokkaa hyvällä ajatusmallilla. Uusi 3008 on edeltäjäänsä paremmin varusteltu ja edullisempi.
Peugeotin uusi 3008 on facelift-malli, joka tarjoaa uutuusarvoa pääasiassa varusteidensa puolesta. 3008:n sisätiloista löytyy nykyisellään iso läjä varusteita, joita malliin ei ole aiemmin ollut tarjolla.
Varustelistalta löytyy mm. Head-up Display, peruutuskamera, ajoetäisyyden valvonta ja paranneltu keskikonsolin näyttö. Ulkoiset uudistukset löytyvät keulasta, jossa uusiksi on vedetty jäähdyttäjän säleikkö ja sumuvalojen kehys. LED-valot löytyvät nykyisellään edestä ja takaa.
3008 on kompakti, mutta hyvät sisätilat tarjoava crossover tai tila-auto. Nykysuuntauksen mukaan muotokieli on massiivinen ja Peugeot vaikuttaa ulkoisesti kokoistaan suuremmalta. Kylkilinja on korkea ja ratissa istutaan tavanomaista korkeammalla.
Flirttailee tila-autoluokan kanssa

Peugeotin mukaan 3008 on crossover, mutta muotoilultaan se flirttailee myös tila-autoluokan kanssa. Itse asiassa se on tiloiltaan ja ulkonäöltään enemmän tila-autoa kuin crossoveria, mutta nimellä ei toki ole mitään merkitystä.
Istuinkorkeus tekee näkyvyydestä hyvää ja kyytiin kapuamisesta helppoa. 3008 on niin korkea, että perheen pienimmät joutuvat nousemaan kyytiin, mutta aikuiselle jakkaran korkeus on optimaalinen.
Koeajoauto on malliston parhaiten varusteltu versio ja konehuoneessa säksättää 163-hevosvoimainen ja 2-litrainen diesel-moottori. Tehokkain diesel-versio on saatavilla ainoastaan Tiptronic-automaattivaihteiston kanssa. Vääntöä jykevimmässä dieselissä on tarjolla 340 Nm.
Näillä parametreilla Peugeotille tarjotaan mukava suorituskyky. Paikaltaan sataseen laukataan hieman reilussa kymmenessä sekunnissa erinomaisesti toimivan Tiptronic-laatikon avustuksella.
Pihi luonne ilahduttaa
Vaikka tehoa riittää mainiosti, on kulutus saatu painettua mukavan alhaiseksi. Koeajon aikana yhdistetty kulutus oli matkapainotteisessa ajossa 5,6 litraa sadalla. Se on tämän kokoluokan autolle erinomainen suoritus.
Tehokkain manuaalivaihteistolla varustettu diesel on automaattiversiota 13 hevosvoimaa laimeampi. Pienin diesel-kone on puolestaan 1,6-litrainen ja tehoa maltillisesti ahdettu moottori tarjoaa 115 hevosvoimaa.
Bensapuolella konevalikoimaa on kahden moottorin verran ja molemmat voimanlähteet ovat 1,6-litraisia. Vapaasti hengittävä versio kehittää 120 hevosvoimaa ja turboahdetusta versiosta raavitaan kasaan 156 hevosvoimaa.
Kone on Citroenin nokalta tuttu THP 156, joka on kieltämättä erinomainen moottori. Pienemmän kokoluokan autolle se tarjoaa kouriintuntuvan suorituskyvyn, mutta 3008 kokoisessa autossakin 0-100 km/h kiihdytyksestä selvitään alle 9 sekunnissa.
Jämäkkää kyytiä
Peugeot 3008:n ajettavuus vertautuu suoraan muuhun kompaktien crossovereiden luokkaan. Alusta on jämäkkä ja ohjaus tehostettu kevyeksi Ohjaustuntuma on hyvä, vaikka voimakas elektroninen tehostus ei ole omiaan tekemään tuntumasta kaikkein tunnokkainta.
Peugeot on panostanut kallistuksenvakaajiin, jotka 3008:n kohdalla ovat dynaamiset. Koeajoversiossa ne löytyvät vakiona ja järjestelmä puuttuu peliin jyrkemmissä käännöksissä ja ääritilanteissa. Niiden ansiosta 3008 on nautittava ajokokemus myös urheilullisemmassa ajossa.
Korkeimmalla Allure-varustetasolla Peugeot tarjoaa erinomaisen laatuvaikutelman, sillä varustelista on kattava. Head-up Displayn lisäksi varustukseen kuuluu kaksialueinen automaatti-ilmastointi, pysäköintitutka, lasikatto ja Bi-ksenon ajovalot.
Ohjaamo on näyttävä ja toimiva kokonaisuus. Penkit on verhoiltu korkeimman varustetason kohdalla nahka-kangas –yhdistelmällä ja viimeistely on virheetöntä. Pientä persoonaa tuodaan keskikonsolin keinukytkimillä, joilla säädetään mm. HUD-näyttöä.
Säilytystilaa perheellisille
Etupenkkien välissä oleva keskikonsoli on massiivinen ja se tekee etupenkkiläisten istuimista omat karsinansa. Kookas keskikonsoli on todella tilava ja kyynärtuen alle kätkeytyy pienen matkalaukun tilavuuden imevä säilytyslokero.
Muotoilu tekee lokeron hyödyntämisestä tosin hieman kinkkistä, sillä tavarat valahtavat syvälle ulottuvan ”onkalon” pohjalle. Säilytyslokeroon voi hyvin kuvitella piilottavansa perheen joululahjat.
Tila-auton tunnelmaa löytyy myös kookkaista sisätiloista. Takapenkille menee hyvin kolme matkustajaa ja takakontti on crossover-luokkan piskuisiin tavaratiloihin tottuneelle kookas. Se on ilahduttavaa, sillä tavaratila näyttelee perheauton kohdalla isoa roolia.
Hyvin muunneltava takatila
Takakontin hyödyntämistä helpottaa kipattava takalaita, joka kestää 130 kiloa kantamukset. Kontin lastaaminen myös helpottuu kummasti kun tavarat voi laskea käsistään hetkeksi laidan päälle.
Tavaratila on muunneltavissa laajasti, sillä takakontin pohjan saa kolmeen eri tasoon. Irtopohjan alle voi piilottaa tarvittaessa yllättävän suuren määrän tavaraa. Takapenkit kippaamalla kapasiteetti kasvaa jopa 1600 litraan.
Peugeot 3008 vakuuttaa suorituskyvyllään, ajettavuudellaan, taloudellisuudellaan ja hyvillä sisätiloillaan. Lisäksi laatuvaikutelma on kohdillaan ainakin parhaalla varustetasolla. 3008 on erinomainen perheauto, jonka ratissa nauttii myös kuljettaja.
Tuomas Rajala
Kehuja: taloudellisuus, ajo-ominaisuudet, vaihteisto, muunneltavuus
Parantamisen varaa: pieni persoonallisuuden puute
Peugeot 3008 Peugeot 3008 HDi FAP Automaatti:
Also read
-
Koeajo: Peugeot e-3008 on upea ilmestys
Koeajo: Peugeot e-3008 on upea ilmestys -
Peugeot 3008 Hybrid4 – Miss SUV
Peugeot 3008 Hybrid4 – Miss SUV -
Peugeot 3008 – Ranskis halajaa saksalaiseksi
Peugeot 3008 – Ranskis halajaa saksalaiseksi -
Peugeot 3008 HYbrid4: Ensimmäinen laatuaan
Peugeot 3008 HYbrid4: Ensimmäinen laatuaan -
Koeajo: Polttoainepihi Peugeot 2008 on suosittu Euroopassa, muttei Suomessa
Koeajo: Polttoainepihi Peugeot 2008 on suosittu Euroopassa, muttei Suomessa -
Peugeot 508 SW - Farmari ranskalaisittain
Peugeot 508 SW - Farmari ranskalaisittain
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Raisio220 € -
Primacy
RaisioPrimacy
230 € -
Audin OEM 17vanteet kitkoimma
NilsiäAudin OEM 17vanteet kitkoimma
380 € -
Audi A3
LaitilaAudi A3
790 € -
Mercedes-Benz W292 GLE Coupe
LaitilaMercedes-Benz W292 GLE Coupe
1 990 € -
Helsinki190 €
CAR NEWS
-
Karmiva sähköennuste Suomesta – Nyt heräsi huoli
Karmiva sähköennuste Suomesta – Nyt heräsi huoli -
Varoitus: Trumpin sota on lähdössä lapasesta
Varoitus: Trumpin sota on lähdössä lapasesta -
Kun tämä sairaus oireilee, tauti on jo pitkällä
Kun tämä sairaus oireilee, tauti on jo pitkällä -
Mitä Venäjällä tapahtuu? Hurjat huhut vellovat
Mitä Venäjällä tapahtuu? Hurjat huhut vellovat -
Taas uusi isku Suomen taloudelle – Mitä tekee nyt hallitus?
Taas uusi isku Suomen taloudelle – Mitä tekee nyt hallitus? -
TS: Kansanedustaja poistettiin tilaisuudesta Turussa
TS: Kansanedustaja poistettiin tilaisuudesta Turussa -
Siivooja teki huomattavan löydön Vantaalla – Paljastui miljoonaluokan rikos
Siivooja teki huomattavan löydön Vantaalla – Paljastui miljoonaluokan rikos -
Frida Karlsson leikkasi hiukset – ”Hänestä tuli hyvännäköinen”
Frida Karlsson leikkasi hiukset – ”Hänestä tuli hyvännäköinen”

