Subaru Outback

Hyvin pidetty Outback talven liukkaille
Last updated 28.01.2026 Hämeenkyrö, Pirkanmaa
ID 15487899
Subaru Outback
Petrol
2004
449 000 km
Manual
Basics
Mileage
449 000 km
Engine
2.5 l, Petrol
Year model
2004
Gearbox
Manual
Drive type
Four wheel
Inspection date
8/2025
Sub Type
Station wagon
Car type
Car
Color
White metallic
VIN
JF1BP9LKB4G005235
Technical information
Power
121 kW / 165 Hp
No. of person
5
No. of doors
5
Driver Seating Position
Left hand drive
Curb weight
1 505 kg
Gross weight
1 960 kg
CO2 -emission
203 g/km

Energy label

G
203 g/km
g/km
CO2 -emission
<101 A
101 - 120 B
121 - 130 C
131 - 150 D
151 - 175 E
176 - 200 F
>200 G
Safety
ABS brakes
Fog lights
Airbag
ABS brakes Fog lights Airbag
Interior and comforts
Air conditioning: Automatic
Cruise control: Traditional
Folding rear seats
Internal socket
On board computer
Power windows
Seat heaters
Central locking: With key
Electric mirrors
Heated windshield
Motor heater
Power steering
Roof Opening Mechanism: Electronic
Air conditioning: Automatic Cruise control: Traditional Folding rear seats Internal socket On board computer Power windows Seat heaters Central locking: With key Electric mirrors Heated windshield Motor heater Power steering Roof Opening Mechanism: Electronic
Electronics
Sound system
Sound system
Other
Alloy wheels
Sun hatch: With panorama
Two sets of tyres
Service manual: Paper
Tow bar
Alloy wheels Sun hatch: With panorama Two sets of tyres Service manual: Paper Tow bar
Notes

Myydään hyvin pidetty ja siistikuntoinen Subaru talven liukkaille.


Auto on päällisin puolin ikäisekseen siistikuntoinen, joskin muutama alkava kosmeettinen ruostevaurio löytyy. Nämä vielä helposti otettavissa kiinni, jos häiritsee silmää. Sisältäkin auto on perussiisti, kuten kuvista näkee. Kohtuullisen hyvin varusteltu yksilö, löytyy vakionopeuden säädintä, panoraamakattoluukkua ja automaatti-ilmastointia, vetokoukkua, kunnon lisävalo jne.


Erinomaisen loistava talviauto - auto on varustettu subarun viskokytkimeen perustuvalla nelivedolla ja alennusvaihteistolla, eli sopisi hienosti myös esim. metsämiehen autoksi. Lämpenee nopeasti ja ikkunoista häviää jää hyvin nopeasti. Oikealla nelivedolla ei tarvitse jäädä liikennevaloihin sutimaan, vaan auton ajonautinto vain paranee kelin huonontuessa...

Myydään hyvin pidetty ja siistikuntoinen Subaru talven liukkaille.


Auto on päällisin puolin ikäisekseen siistikuntoinen, joskin muutama alkava kosmeettinen ruostevaurio löytyy. Nämä vielä helposti otettavissa kiinni, jos häiritsee silmää. Sisältäkin auto on perussiisti, kuten kuvista näkee. Kohtuullisen hyvin varusteltu yksilö, löytyy vakionopeuden säädintä, panoraamakattoluukkua ja automaatti-ilmastointia, vetokoukkua, kunnon lisävalo jne.


Erinomaisen loistava talviauto - auto on varustettu subarun viskokytkimeen perustuvalla nelivedolla ja alennusvaihteistolla, eli sopisi hienosti myös esim. metsämiehen autoksi. Lämpenee nopeasti ja ikkunoista häviää jää hyvin nopeasti. Oikealla nelivedolla ei tarvitse jäädä liikennevaloihin sutimaan, vaan auton ajonautinto vain paranee kelin huonontuessa.


Tekniikkana viisivaihteinen manuaalivaihteisto ja 2,5-litrainen EJ25-moottori, josta tyyppiviat korjattu. Tämä moottori on tehtaalta tullessaan varustettu kannentiivisteillä, jotka on pinnoitettu grafiitilla. Pinnoite antautuu ajan myötä, ja kansipahvit alkavat tyypillisesti vuotaa öljyä ja/ tai jäähdytinnestettä ulospäin aiheuttaen reilua öljynkulutusta. Toinen tyyppivika näissä on männänrenkaiden karstoittumisesta johtuva öljynkulutus. Tähän autoon on hiljan tehty asianmukainen moottoriremontti, jossa vaihdettiin kaikki stefat ja tiivisteet moottoriin ja rengastettiin moottori uusiksi. Remontissa käytettiin turboversion (EJ257) kannentiivisteitä, joten nämä kansipahvit eivät ala enää pinnoitteen häviämisen johdostakaan vuotaa. Eli siinä mielessä yksisarvinen Subaruiden joukossa, että tämä ei oikeasti syö öljyä, vaan liemet pysyy oikeissa paikoissaan. Eli tekniikan puolesta murheeton peli pitkäksi aikaa, vaikka kilsoja onkin paljon.


Leimattu syksyllä -25. Juuri vaihdettu uusi tuulilasi, alatukivarret ja väljistynyt alapallonivel. Todella hyvä huoltohistoria dokumentoituna aina tähän päivään saakka. Esim viimeisen 100tkm sisään mm. kytkinremontti + kaksoismassavauhtipyörä, jakopään remppa sekä toki perus voimansiirtoöljyjen vaihtoa yms. normihuoltoa.


Muutama miinuskin autosta toki löytyy:

- Kuskin puolen takaovi ei pelaa keskuslukituksen kanssa, vaan täytyy avata/lukita manuaalisesti sisältä. Korjaantunee lukkolaitteen vaihdolla jos häiritsee.

- Radion näyttö (kuten näissä tyypillisesti) pimentynyt. Radio toimii ja kuuluu siis ihan normaalisti, mutta näytöstä ei nää, mikä kanava soi. Ei ole itseä haitannut kun tuohon tottuu nopeasti. Purkuosana ei maksa montaa kymppiä, jos kokee tarvetta vahdata kanavia.

- Kosmeettisesti ei enää kympin arvoinen, ikäisekseen kuitenkin ok. Ei ole uusi auto.


Lähtökohtaisesti ei vaihtoja, mutta esim. siisti T5 transporter voisi kelvata. Etusijalla käteiskauppa. Lisätietoja saa soittamalla / viestillä:


Aaron Muona

0409687332

Instructions for secure vehicle sales

Subaru Outback  4.3 Read 54 Subaru Outback -review

Station wagons Four-wheel drives
Instructions for secure vehicle sales

Subaru Outback  4.3 Read 54 Subaru Outback -review

Station wagons Four-wheel drives

Subaru Test drives