Lada 2101

UUSI 24H
4 500 €
Fiat 2.0 TC sekä putkitukivarret, muutoskatsastettu molemmille
Päivitetty 19.08.2026 Korpilahti, Keski-Suomi
ID 15933950
next
prev
Lada 2101
Lada 2101
Lada 2101
Lada 2101
Lada 2101
Lada 2101
Lada 2101
Lada 2101
UUSI 24H
Bensiini
1987
42 800 km
Manuaali
Hyvin harvinainen Lada, näitä ei joka päivä tule vastaan!
Perustiedot
Rekisterinumero
GLA-329
Mittarilukema
42 800 km
Moottori
2,0 l, Bensiini
Vuosimalli
1987
Vaihteisto
Manuaali
Vetotapa
Takaveto
Korimalli
Sedan
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Harmaa
Tekniset tiedot
Teho
92 kW / 125 Hv
Henkilömäärä
5
Ohjauslaite
Vasemmalla

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ajoneuvon historia Suomessa
Katso ajoneuvon aiemmat omistajat, tehdyt katsastukset ja vakuutukset Rekkari.fistä. Hinta alkaen 2,90 €.
Ajoneuvon historia eri maissa
Katso tiedot ajoneuvon vaurioista, kilometreistä ja varkauksista kymmenissä maissa Suomen lisäksi. Tarjoushinta -20 %.
Muut
Urheilullinen alusta
Urheilullinen alusta
Lisätiedot

Ihan näin aluksi kun tiedän että sitä joku kuitenkin haluaa kysyä, moottoria ei myydä erikseen, myöskään levipeltejä ei myydä erikseen.


Sitten asiaan, juuri katsastettu nappisilmä Lada, muutoskatsastettu aikanaan Fiat 2.0 TC koneelle sekä etu putkitukivarsille, kaksi kurkkuinen Weber kaasutin, kone toimii ja vetää erittäin hienosti, meno haluja on vähintäänkin riittävästi sekä jokaisen tarpeeseen varmasti ihan tarpeeksi. Ladan oma 5v laatikko, on napakka eikä mikään vaihde hypi pois, perä hieman jollottaa vaimeasti +100km/h nopeudessa. Juuri katsastettu, ajoaikaa on 18.8.2027 asti, juuri huollettu: uudet moottoriöljyt + suodatin, sytytystulpat, perä- sekä vaihteistoöljyt, joitakin jarruputkia uusittu sekä takajarruletku, jarrupaineen säädin taakse yms jotain muuta pientä. Moottori on myös jotain noin 5-7 vuotta sitten remontoitu täysin uudestaan,...

Ihan näin aluksi kun tiedän että sitä joku kuitenkin haluaa kysyä, moottoria ei myydä erikseen, myöskään levipeltejä ei myydä erikseen.


Sitten asiaan, juuri katsastettu nappisilmä Lada, muutoskatsastettu aikanaan Fiat 2.0 TC koneelle sekä etu putkitukivarsille, kaksi kurkkuinen Weber kaasutin, kone toimii ja vetää erittäin hienosti, meno haluja on vähintäänkin riittävästi sekä jokaisen tarpeeseen varmasti ihan tarpeeksi. Ladan oma 5v laatikko, on napakka eikä mikään vaihde hypi pois, perä hieman jollottaa vaimeasti +100km/h nopeudessa. Juuri katsastettu, ajoaikaa on 18.8.2027 asti, juuri huollettu: uudet moottoriöljyt + suodatin, sytytystulpat, perä- sekä vaihteistoöljyt, joitakin jarruputkia uusittu sekä takajarruletku, jarrupaineen säädin taakse yms jotain muuta pientä. Moottori on myös jotain noin 5-7 vuotta sitten remontoitu täysin uudestaan, laakeroitu rengastettu jne, mutta tästä ei ole mitään kuitteja tai dokumenttia enää olemassa.


2" putki taakse asti yhdellä hyvin virtaavalla vaimentajalla, jytisee siihen malliin että varmasti naapurikylässä kuullaan tulosi jo hyvissä ajoin. Löytyy iso kierroslukumittari, myös öljynpainemittari sekä erillinen latausmittari, takaspoileri, pyöränkaarien levikkeet, kusikalvot ajovaloissa, tummennuskalvot takalaseissa, ralliratti sekä levitetyt peltivanteet, eli juuri kaikki se mitä nuoriso Ladalta toivoo. On erittäin jäykkä ja napakka ajaa, joku on vaihtanut kuskin penkinkin jostain toisesta autosta (ei mitään käsitystä mistä), alustan jäykkyyden, penkin kovuuden ja pienen ralliratin ansiosta on ihan yhtä kurja ajettava kuin mikä tahansa 2000 luvulla valmistettu Audi, ei siis lainkaan sellainen kuin Ladan kuuluisi Neuvostoliiton aikaisen liukuhihnan jäljiltä olla. Sisusta on melko ryypätyn oloinen, takaovipahveja ei ole, etu ovipahvissa ei myöskään kauheasti ole kehumista, myös tuulilasissa on pari halkeamaa. Joku turapetteri on saanut vahvassa humalassa loistavan idean ja päättänyt maalata raptorilla harmaaksi, autoa ei ilmeisesti tietenkään ole ennen maalausta pesty, joten raptori hilseilee paikoittain ja alta tulee esiin hieman oranssia maalia. Kori on kyllä varsin hyvä, ei ole hirveästi hitsattu ja on varsin lommoton. Edessä on ehkä noin 8 tuumaa leveät vanteet, takana varmaan lähemmäs 10", kesärenkaat joissa on kaikissa erittäin hyvin pintaa jäljellä, talvirenkaita ei ole.


Ei ole itselleni yhtään mieluisa auto, sen takia joutaa myydä pois. Tässä vaiheessa varmasti monelle oman elämänsä huutokauppakeisarille nouseekin mieleen että hulluhan se ei ole joka ei puolta tarjoa, ei kiinnosta, eikä paljon naurata. Kannattaa hieman laskeskella mitä maksaa katsastettu nappisilmä Lada 1200cc koneella ja 4v lootalla, hankit ja vaihdat siihen Fiatin moottorin, putkitukivarret (pirun vaikea löytää mistään tässä maailman tilanteessa), muutoskatsastat, ostat levikkeet, takaspoilerin, ralliratin, vanteita, mittareita yms niin ihan näin vinkkinä: tilanne voikin kääntyä niin että tuleekin halvemmaksi ostaa kerralla valmis, vaikka tämä ei ehkä mikään kedon kaunein kukkanen ole.


Muistathan tarkastaa pankkitilisin saldon tai laskea käteisenä olevan varallisuutesi ennen yhteydenottoa. Kysy myös mielellään lupa vaimolta, äidiltä, anopilta sekä kaikilta muiltakin henkilöiltä jotka millään tavalla saattavat vaikeuttaa harrastuksiasi, näin säästät meidän molempien aikaa. Olen nimittäin aivan liian monesti saanut kuulla elämäni aikana sen että ei onnistu koska vaimo ei anna lupaa... Minulle ei myöskään tarvitse soitella ja valittaa miten rahat on loppu eikä ole varaa mihinkään, en tee sellaisella tiedolla mitään, eikä kiinnosta.


Kertaushan on opintojen äiti, joten: moottoria ei myydä erikseen, levipeltejä ei myydä erikseen.


Mitään en oikeastaan tarvitse vaihdossa, mutta jos koet suorastaan vastustamatonta tarvetta tyrkyttää minulle jotain niin ehkä takaveto Ladan/Nivan 1500, 1600, 1700cc moottoreita (kokonaisia tai purettuja) voidaan jossakin määrin harkita. Myös jotain noin 1000€ arvoista projekti Itäautoa, tai varaosakäyttöön soveltuvaa Itäautoa voidaan harkita:


Lada

Moskvitsh

Uaz

Gaz

Volga

Pobeda

Raf Latvija


Ongelma tilanteissa kehoitan lukemaan myynti-ilmoituksen uudestaan, mutta jos tässä vaiheessa olet vielä sitä mieltä että tämä on juuri oikea auto sinulle, niin ota reippaasti puhelin käteen ja soita tai laita viestiä, voidaan sitten yhdessä kehua sekä haukkua tätä härveliä. Tarvittaessa nappisilmä tuodaan ajamalla vaikka Utsjoelle asti erillistä korvausta vastaan.


Afrikkaan ei myydä


Puhun vain Suomea

Ota yhteyttä
Jani Tilsala
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Lada 2101  3.7 Lue 7 Lada 2101 -arvostelua

Klassikot Projektit Vähän ajetut

Myyjä

Jäsenenä 14 vuotta
Jani Tilsala
Yksityinen myyjä
Jani Tilsala, Korpilahti, Keski-Suomi
Kaupat fiksummin?InstructionPyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Kysyttävää kohteesta?
Soita
 
Puh.
Matkapuhelin
  • Kaikkien pankkien asiakkaille
  • Rahoituspäätös jopa heti
  • Maksuton hakemus, ei sido rahoituksen ottoon
  • Ensimmäinen lasku on aina koroton ja kuluton
Jani Tilsala
Paras aika tavoitella: lähes milloin vain, kokeile
Kaupat fiksummin?
Pyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Lue lisää
  • Tunnistettu myyjä ja omistajuus
  • Kauppakirjan sähköinen allekirjoitus
  • Turvallinen maksu

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Lada 2101  3.7 Lue 7 Lada 2101 -arvostelua

Klassikot Projektit Vähän ajetut

Lada Koeajoja