Saab 9-3

Sport Combi 2,0TS Vector XWD Business A6
Päivitetty 25.01.2026 Seinäjoki, Etelä-Pohjanmaa
ID 15474981
Saab 9-3
Bensiini
2009
234 999 km
Automaatti
Vaihtumassa pienempään ja uudempaan, nyt harrastajalle sopuhintaan.
Perustiedot
Mittarilukema
234 999 km
Moottori
2,0 l, Bensiini
Vuosimalli
2009
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Neliveto
Katsastettu
2/2025
Omistajia
5
Korimalli
Farmari
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Ruskea metalliväri
VIN-numero
YS3FF52Y591013562
Tekniset tiedot
Teho
154 kW / 209 Hv
Vääntö
300 Nm
Kiihtyvyys (0-100)
9 s
Henkilömäärä
5
Ovien lkm
5
Ohjauslaite
Vasemmalla
CO2 -päästöt
242 g/km

Energiamerkintä

G
242 g/km
g/km
CO2 -päästöt
<101 A
101 - 120 B
121 - 130 C
131 - 150 D
151 - 175 E
176 - 200 F
>200 G
Turvallisuus
Ajonvakautusjärjestelmä
Luistonestojärjestelmä
Sumuvalot
Xenon-ajovalot
Käynnistyksenesto
Lukkiutumattomat jarrut (ABS)
Turvatyynyt
Ajonvakautusjärjestelmä Luistonestojärjestelmä Sumuvalot Xenon-ajovalot Käynnistyksenesto Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Turvatyynyt
Sisätilat ja mukavuudet
Ajotietokone
Kaadettavat takaistuimet
Keskuslukitus: Kaukosäätöinen
Nahkaverhoilu
Penkinlämmittimet
Sisätilanpistoke
Sähkökäyttöiset ikkunat
Sähkösäätöiset istuimet: Ilman muistia
Vakionopeudensäädin: Perinteinen
Ilmastointi: Automaattinen
Katon avausmekanismi: Sähköinen
Lohkolämmitin / moottorilämmitin
Ohjaustehostin
Pysäköintitutka
Suksiluukku
Sähköpeilit
Tavaratilan turvaverkko
Ajotietokone Kaadettavat takaistuimet Keskuslukitus: Kaukosäätöinen Nahkaverhoilu Penkinlämmittimet Sisätilanpistoke Sähkökäyttöiset ikkunat Sähkösäätöiset istuimet: Ilman muistia Vakionopeudensäädin: Perinteinen Ilmastointi: Automaattinen Katon avausmekanismi: Sähköinen Lohkolämmitin / moottorilämmitin Ohjaustehostin Pysäköintitutka Suksiluukku Sähköpeilit Tavaratilan turvaverkko
Elektroniikka
Audio-liitäntä
Äänentoistojärjestelmä
Audio-liitäntä Äänentoistojärjestelmä
Muut
Huoltokirja: Paperinen
Monitoimiohjauspyörä
Vetokoukku
Kevytmetallivanteet
Turbo
Huoltokirja: Paperinen Monitoimiohjauspyörä Vetokoukku Kevytmetallivanteet Turbo
Lisätiedot

Rouvan auto uuden alta pois.


Huoltohistoria on hyvä, auto on ajallaan huollettu ja hieman ylihuollettukin (ATF-öljyt, haldex-öljyt), korjattu on sen mitä on tarve ollut (Hiljattain pyöränlaakereita, etujouset ja kääntölaakerit). Neliveto toimii, ja on saanut käyttöä silloin kun allekirjoittanut on päässyt liukkailla keleillä tällä autolla matkaan.


Vikoina tällä hetkellä:

Toimimaton parkkitutka, sitäkin korjattiin hiljan (Anturi ja johtosarjan kunnostus), mutta taitaa nyt olla jokin toinen anturi hajalla

Ajoin syttyvä CEL joka korjaamon mukaan johtuu siitä, että kone saa ilmaa joissain tilanteissa hieman liikaa. Päästöt ovat kohdillaan ja auto toimii kyllä kuten pitääkin, on päivittäisessä ajossa..

Rouvan auto uuden alta pois.


Huoltohistoria on hyvä, auto on ajallaan huollettu ja hieman ylihuollettukin (ATF-öljyt, haldex-öljyt), korjattu on sen mitä on tarve ollut (Hiljattain pyöränlaakereita, etujouset ja kääntölaakerit). Neliveto toimii, ja on saanut käyttöä silloin kun allekirjoittanut on päässyt liukkailla keleillä tällä autolla matkaan.


Vikoina tällä hetkellä:

Toimimaton parkkitutka, sitäkin korjattiin hiljan (Anturi ja johtosarjan kunnostus), mutta taitaa nyt olla jokin toinen anturi hajalla

Ajoin syttyvä CEL joka korjaamon mukaan johtuu siitä, että kone saa ilmaa joissain tilanteissa hieman liikaa. Päästöt ovat kohdillaan ja auto toimii kyllä kuten pitääkin, on päivittäisessä ajossa.. Vikaa etsitty monelta suuntaa, mutta sitä ei ole löytynyt. Osiakin on vaihdettu (todnäk turhaan) SAI-järjestelmän puolelle (Käyttöventtiili ja anturi) sekä lambda #2, mutta jotkin osatekijät (moottorin lämpötila, ulkolämpötila, ahtopaineen pyynti) kun kohtaavat, valo syttyy ja kuittaamalla pysyy aikamäärän X pois, joskus viikkojakin.

Tähänhän on oikotienä mahdollista koodata lambda2 halutessaan TECHillä pois.


Autohan on nyt 16 vuotta vanha, joten lokasuojan kaarissa alkaa ikä ja kivenhakkaumat näkymään maalivaurioina ja ruosteenalkuina, ajovaloumpioiden (muoviset) linssit ovat hieman sumeat ja vaatisivat kiillotusta, sisusta on perussiisti puolinahkaisilla Sport-penkeillä.


Kesärenkaat ovat 17" ensiasennusvanteilla ja noin vuoden vanhat. Talvirenkaat 16" vanteilla hyväkuntoiset ja nastat hyvin tallella.


Nopeaan kauppaan eSid3 kaupan päälle, maalattua peilinkoppaa ja mitä muuta on tähän autoon tullut varattuakaan varastoihin.


Ei vaihtoa.

Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Saab 9-3  4 Lue 354 Saab 9-3 -arvostelua

Farmarit Automaatit Turbot Nelivedot
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Saab 9-3  4 Lue 354 Saab 9-3 -arvostelua

Farmarit Automaatit Turbot Nelivedot

Saab Koeajoja