Ford Fiesta Ecoboost: Litran mitalla
Ford osoittaa Fiesta EcoBoostilla, että kolmella sylinterillä ja litran iskutilavuudella voi saada aikaan tehokkaan voimanlähteen.
Fordin EcoBoost on ehtinyt niittää mainetta ja kunniaa useammassakin otteessa. Maitopurkin tilavuuden omaava motti sai osakseen mm. viime vuonna jaetun International Engine of the Year – palkinnon.
EcoBoostin ideologia perustuu siihen, että litran kuutiotilavuudesta revitään irti mahdollisimman paljon tehoa. Fordin kolmisylinterisestä pikkukoneesta on parhaimmillaan onnistuttu manaamaan ulos 125 hevosvoimaa.
Motin sisällä timanttia

Viritysaste alkaa muistuttaa menneiden vuosikymmenten ralliautojen litratehoa. Fordin tapauksessa viritysasteen kasvattamisen on tehnyt mahdolliseksi mm. muuttuva venttiilien ajoitus, suorasuihkutus, turboahdin ja männänrenkaiden timanttinen päällystys.
Nämä seikat vaikuttavat tehokkuuden lisäksi myös kulutukseen, joka on saatu testeissä puristettua 125 hevosvoimaisessa versiossa 3,7 litraan maantieajossa. Luku on huimaava, mutta täytyy muistaa, ettei sillä juuri ole tekemistä oikean elämän kanssa.
Kulutusmittaukset kun suoritetaan ajamalla autoa sisätiloissa ja rullien päällä. Testin ideana on saada vertailukelpoista kulutusdataa, eikä rehellisiä lukuja kuluttajille.
Koeajoversiona toimineen 100-hevosvoimaisen version yhdistetty kulutuslukema on valmistajan ilmoituksen mukaan 4,9 litraa sadalla, mikä on sekin kotimaan talvessa silkkaa satumaailmaa. Testilenkin aikana keskikulutus vaihteli sekalaisessa ajossa noin 7 litran tuntumassa.
Päästöt parhaimmillaan alle 100 g/km
Fiesta EcoBoost on siitä huolimatta auto, jolla voi halutessaan saada aikaiseksi yllättävän alhaisia kulutuslukemia. Se vaatii kuitenkin huolellista ennakointia, rauhallisia kiihdytyksiä ja alhaisia nopeuksia. Näillä eväillä kulutus on mahdollista painaa jopa viiden litran tuntumaan.
Suurin etu EcoBoost-koneesta onkin autoveron määrässä. Sen CO2-vertailuluku nimittäin painuu tehokkaimmassa versiossa alle sadan ja 100 hv -koneellakin 114 grammaan. Tämä näkyy positiivisesti veronkannossa.
Vaikka kulutus ei olekaan sieltä kaikkein piheimmästä päästä, on kolmisylinterinen ja litran kokoinen pata miellyttävä tuttavuus. Fiestalla ajaessa on nimittäin hankala uskoa ohjastavansa lilliputtikoneella varustettu autoa.
170 Nm väännöt litrasta
100 hevosvoimainen versio kiihtyy nollasta sataseen hieman reippaassa 10 sekunnissa, mitä voidaan pitää saavutuksena. Vaikka Ford ei mikään hevosenpotkuturbo olekaan, on sen tuntuma erityisesti alhaisilla kierroksilla mukavan voimakas.
Automaatilla varustettu Fiesta EcoBoost on viritetty palvelemaan tehoreserviä optimaalisesti. Vääntöä ja tehoa on alakierroksilla hyvin ja syykin on selvä. 1-litrainen kakluuni nimittäin kehittää uskomattomalta tuntuvan 170 Nm:n väännön jo 1400-kierroksesta alkaen.
Vääntölukema onkin jotain, mitä ei uskoisi löytyvän näin pienestä koneesta. Normaalisti vastaavia vääntölukemia litraa kohti on totuttu näkemään lähinnä dieseleissä.
Suorana vertailukohtana Fiestalle voidaan käyttää vaikkapa Skoda Citigon yksilitraista voimanlähdettä, jonka vääntömomentti jää parhaimmillaan 95 Nm:iin. Ei siis ihme, että Fiesta EcoBoost tuntuu lentävän Skodan vastineeseen verrattuna.
Automaattiaski pikkuautossa
Pienikoneiseksi autoksi Ford Fiestassa on tehon lisäksi myös muita poikkeavuuksia. EcoBoostia on nimittäin saatavilla myös automaattivaihteistolla varustettuna. Laatikko pelaa pikkukoneen kaverina esimerkillisesti.
Voimalinjan voi siis todeta olevan erittäin hyvin hallussa, mutta eipä moitteen sijaa ole myöskään alustassa. Pikkuautot tuntuvat usein pienen painonsa ansiosta jämäköiltä, eikä Fiesta tee poikkeusta.
Alustan vaatimattomuus paljastuu kuitenkin painavammalla lastilla tai rivakammassa ajossa. Yli 60 km/h:n vahdissa Ford alkaa niiaamaan mutkissa. Ohjaustuntuma on onneksi hyvä ja suuntavakauttakin löytyy.
Fordin laatu on viime vuosien aikana vakuuttanut ja nyt sama tuntuma on saatu tuotua myös malliston pienimpiin autoihin. Fiestasta puuttuu lähes kokonaan pikkuautoja usein vaivaava rimpula olemus.
Ei vieläkään kunnon kosketusnäyttöä
Sisätilat ovat mukavan modernit, mutta kehittämisen paikkojakin löytyy. Kojelaudan yläosaan sijoitettu värinäyttö on nimittäin useisiin kilpailijoihin verrattuna melkoisen ankea esitys. Vastaava paneeli on käytössä myös mm. Focuksessa.
Aikana jolloin ihmiset ovat tottuneet käyttämään laadukkaita kosketusnäyttöjä, on kummallista, että Ford ei ole halunnut pysytellä mukana kehityksessä näiltä osin. Onneksi järjestelmään saa sentään kytkettyä ulkoisen medialaitteen.
Ulkoisesti kehityksen kelkassa on onneksi pysytelty ja Fiesta noudattaa samoja muotoilullisia trendejä kuin isoveljensä. Fiestassa on paljon tuttuja elementtejä Focuksesta ja Mondeosta. Kaikki on vain toteutettu pienemmässä koossa.
Ford Fiesta on aseistariisuva ajokokemus. Sepelimyllyn lailla rohiseva kolmisylinterinen rahiseva pata on niin sympaattinen ilmestys, ettei siitä oikein voi olla pitämättä.
Tuomas Rajala
Kehuja: moottori & vaihteisto, suorituskyky, laatuvaikutelma
Parantamisen varaa: ajotietokoneen näyttö, alusta kovemmassa ajossa
Ford Fiesta
LUE MYÖS
-
Ford Fiesta Flexifuel - tankatessa omistaja voi hymyillä
Ford Fiesta Flexifuel - tankatessa omistaja voi hymyillä -
Ford Fiesta – Pienessä vara parempi
Ford Fiesta – Pienessä vara parempi -
Ford Fiesta ST-Line – Auvoisa arkisportti
Ford Fiesta ST-Line – Auvoisa arkisportti -
Ford Fiesta Black Edition – Maailman tehokkain yksilitrainen
Ford Fiesta Black Edition – Maailman tehokkain yksilitrainen -
Koeajo: Ford F-150 – Aivan fantastinen työkalu
Koeajo: Ford F-150 – Aivan fantastinen työkalu -
Fordin pieni tila-auto on hyväntuulinen laatikkoleikki
Fordin pieni tila-auto on hyväntuulinen laatikkoleikki
-
Nettikaravaani uudistuu päätelaiteriippumattomaksi: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiin
VinkitNettikaravaani uudistuu päätelaiteriippumattomaksi: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiinVinkit -17.04.2026 -
Kokeile AI-pohjaista Hakuapuria – kerro omin sanoin, millaista autoa etsit
VinkitKokeile AI-pohjaista Hakuapuria – kerro omin sanoin, millaista autoa etsitVinkit -09.04.2026 -
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026
-
Scorpion Verde 255 55 19
JyväskyläScorpion Verde 255 55 19
1 000 € -
Ilmajoki250 € -
Ilmajoki1 100 € -
114 w26
Forssa114 w26
350 € -
X-ice north 4
KuopioX-ice north 4
299 € -
Rxmotion
HyvinkääRxmotion
200 €
AUTOUUTISET
-
Juha Miettinen on kuollut – Tragedia Saksan kisassa
Juha Miettinen on kuollut – Tragedia Saksan kisassa -
Trumpilta törkeä vihjaus
Trumpilta törkeä vihjaus -
Perhe lähti risteilylle USA:ssa – Teinipojan hytistä tehtiin järkyttävä löytö
Perhe lähti risteilylle USA:ssa – Teinipojan hytistä tehtiin järkyttävä löytö -
Suomalaisen traaginen kolari keskeytti kisan – Näin selostajat reagoivat: ”En ole nähnyt koskaan aiemmin”
Suomalaisen traaginen kolari keskeytti kisan – Näin selostajat reagoivat: ”En ole nähnyt koskaan aiemmin” -
Entinen Miss Suomi poseeraa rinnat paljaana
Entinen Miss Suomi poseeraa rinnat paljaana -
Latvia ja Liettua sulkevat ilmatilansa EU-maan johtajalta
Latvia ja Liettua sulkevat ilmatilansa EU-maan johtajalta -
Laulajatähti pidätettiin murhasta epäiltynä – 14-vuotiaan tytön ruumis löytyi Teslasta
Laulajatähti pidätettiin murhasta epäiltynä – 14-vuotiaan tytön ruumis löytyi Teslasta -
Jani Sievisen ex-vaimo esittelee uuden rakkaansa – ”Tietää jo mitä saa”
Jani Sievisen ex-vaimo esittelee uuden rakkaansa – ”Tietää jo mitä saa”

