Koeajo: Mercedes-Benz räväyttää kaikki kortit uusiksi CLA-sähköautolla
Mercedes-Benzin uusi CLA-sähköauto mullistaa kaiken. Se rikkoo ennätyksiä pienellä kulutuksella, tarjoaa huippuluokan tekniikkaa ja tekee ajamisesta nautinnollista. Tässä on johtotähden uusi aikakausi.
Energiatehokkuuden mestari

CLA:n kehityksen ytimessä on ollut energiatehokkuus. Tämän huomaa heti ajossa - auto rullaa kuin unelma. Ilmanvastuskerroin on vain 0,21, ja tekniset ratkaisut kuten kaksinopeuksinen vaihteisto sekä optimoidut sähkömoottorit tekevät tehtävänsä. Koeajolenkillämme Tanskan ihanteellisissa olosuhteissa kulutus jäi vain 12,5 kilowattituntiin sadalla kilometrillä. Se on todella vähän!
Jopa 800 kilometrin WLTP-toimintamatka ei perustu jättiakkuun vaan juuri tähän alhaiseen kulutukseen. Myyntiin tulee ensin 85 kilowattitunnin NMC-akulla varustettu versio, ja myöhemmin pienempi 58 kilowattitunnin LFP-akullinen malli.
Uuden aikakauden alku
Mercedes heittää CLA:ssa pöytään kaikki uudet korttinsa. Uusi MMA-perusrakenne on suunniteltu ensisijaisesti sähköautoille, vaikka sille valmistetaan myös hybridejä. 800 voltin sähköjärjestelmä mahdollistaa jopa 320 kilowatin lataustehon, mikä tarkoittaa käytännössä 10-80 prosentin latausta 22 minuutissa. Kymmenessä minuutissa saa tankattua noin 300 kilometriä lisää matkaa.
Huomionarvoista on, että alkuun CLA ei ole yhteensopiva 400 voltin pikalatureiden kanssa. Tuki näille tulee lisävarusteena ensi vuoden alkupuolella. Onneksi Suomessakin 800 voltin laturiverkosto on jo varsin kattava.
Ajonautinto ilman kompromisseja
Voisi kuvitella, että näin energiatehokas auto olisi tylsä ajaa, mutta CLA yllättää positiivisesti. Alustaviritys tuntuu laadukkaalta ja onnistuneelta. Tien mikrokarheus ei välity ohjaamoon, ja isoissa heitoissa on riittävästi pehmeyttä. Keskikokoisissa epätasaisuuksissa auto on jämäkkä ja kori pysyy hyvin hallinnassa.
Ajamisesta todella nauttii. Kuljettaja tuntee olevansa yhtä auton kanssa, vaikka CLA ei varsinaisesti viesti mistään erityisen tarkasti. Se kuitenkin tekee juuri ne toimenpiteet, joita kuljettaja siltä pyytää. Voimaa on riittävästi sekä taka- että nelivetoisessa versiossa, mutta pehmeän sulava ajaminen on silti helppoa.
Sisätilat kompromissilla
Ohjaamossa uusi MB.OS-käyttöjärjestelmä ei ensisilmäyksellä vaikuta mullistavalta, vaikka se sitä kuorien alla onkin. Tietoja tuijotetaan 10,25-tuumaiselta mittaristonäytöltä ja 14-tuumaiselta tietoviihdejärjestelmän näytöltä. Etuistuimet ovat luokan huomioiden hyvät ja sijaitsevat mukavan matalalla.
Takana on ahdasta. Oviaukko on pieni ja pääntila sekä reisituki loppuvat kesken. Tässä on selvästi tehty kompromissi aerodynamiikan ja muodon ehdoilla. Kahden tavaratilan yhteensä yli 500 litran vetoisuus on kuitenkin positiivinen yllätys. Etutavaratila on johtotähdelle iso uutinen - sellaista ei ole nähty vuosikymmeniin.
Plussat
- Erittäin pieni kulutus ja pitkä toimintamatka
- Nopea pikalataus 800 voltin järjestelmällä
- Laadukas ajotuntuma ja miellyttävä ajettavuus
- Yllättävän hyvät tavaratilat
Miinukset
- Ahdas takatila ja hankala pääsy sinne
- Ei toistaiseksi yhteensopiva 400 voltin pikalatureiden kanssa
- Näyttöjen kokonaisuus näyttää halvemmalta kuin kilpailijoilla
- Heijastusnäyttö ei toimi hyvin polarisoiduilla aurinkolaseilla
Tämä on tekoälyllä luotu, ihmisen tarkistama tiivistelmä Henri Posan tekemästä koeajosta. Lue koko koeajo Iltalehdestä.
Iltalehti ja Nettiauto kuuluvat samaan Alma Media -konserniin.
LUE MYÖS
-
CLA Shooting Brake tuo ylellisyyttä kohtuuhintaan
CLA Shooting Brake tuo ylellisyyttä kohtuuhintaan -
Mercedes-Benz CLA Shooting Brake - Muotovalion muhkeampi perä
Mercedes-Benz CLA Shooting Brake - Muotovalion muhkeampi perä -
Mercedes-Benz CLA: Aerodynamiikan taidonnäyte
Mercedes-Benz CLA: Aerodynamiikan taidonnäyte -
54 miljoonan halpis
54 miljoonan halpis -
Koeajo: Mercedes-Maybach EQS on kuin pyörillä kulkeva loistojahti
Koeajo: Mercedes-Maybach EQS on kuin pyörillä kulkeva loistojahti -
Koeajo: Benz Patent-Motorwagen - Kuluttaa enemmän vettä kuin bensiiniä
Koeajo: Benz Patent-Motorwagen - Kuluttaa enemmän vettä kuin bensiiniä
-
Helpoin tapa löytää sopiva sähköauto – uusi vertailu kokoaa yhteen kaiken tärkeän tiedon sähköautoista
VinkitHelpoin tapa löytää sopiva sähköauto – uusi vertailu kokoaa yhteen kaiken tärkeän tiedon sähköautoistaVinkit -07.05.2026 -
Nettikaravaani uudistuu: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiin
VinkitNettikaravaani uudistuu: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiinVinkit -17.04.2026 -
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026
-
Noormarkku650 € -
Mercedes Benz W212 E sarja
LaitilaMercedes Benz W212 E sarja
1 090 € -
Mercedes Benz W176 117 246
LaitilaMercedes Benz W176 117 246
440 € -
Xtreme AT
PöytyäXtreme AT
950 € -
Urjala150 € -
Laitila1 250 €
AUTOUUTISET
-
Hoitaja teki karmivan mokan toisena työpäivänään – 34-vuotias mies kuoli
Hoitaja teki karmivan mokan toisena työpäivänään – 34-vuotias mies kuoli -
Farssin ainekset Jukolan viestissä – Nyt tipahti uutta tietoa
Farssin ainekset Jukolan viestissä – Nyt tipahti uutta tietoa -
Suositulle festarille lunta tupaan – Tällainen on tunnelma paikan päällä
Suositulle festarille lunta tupaan – Tällainen on tunnelma paikan päällä -
Helsinki City Festivalin pääesiintyjä ei kuunnellut järjestäjän ohjeita – Mikki vedettiin kiinni
Helsinki City Festivalin pääesiintyjä ei kuunnellut järjestäjän ohjeita – Mikki vedettiin kiinni -
Auto ajoi Mäkkärin seinää päin Helsingissä – Poliisi teki hätkähdyttävän löydön
Auto ajoi Mäkkärin seinää päin Helsingissä – Poliisi teki hätkähdyttävän löydön -
TS: Viljelijä pöyristyi kauppojen toiminnasta: ”Suorastaan törkeää”
TS: Viljelijä pöyristyi kauppojen toiminnasta: ”Suorastaan törkeää” -
Ihmeellinen tilanne Jukolassa – Kisaajat aivan kuutamolla
Ihmeellinen tilanne Jukolassa – Kisaajat aivan kuutamolla -
Hollywood-legenda, 89, erakoitui kotiinsa – Karu tilanne julki
Hollywood-legenda, 89, erakoitui kotiinsa – Karu tilanne julki

