Mazda3 Skyactiv-X - uutta polttomoottoririntamalla
Koeajossa tyylikäs ja tehokas uusi Mazda3 uudella Skyactiv-X-moottorilla ja kevythybridiomaisuudella varustettuna.
Mazdan Skyactiv-X-moottori pyrkii yhdistämään bensa- ja dieselmoottorin parhaat puolet.
Mazda3:n valmistus alkoi vuonna 2003, kun malli korvasi japanilaisvalmistajan perinteikkään mallin 323:n. Nyt koeajossa on Mazda3:n neljäs sukupolvi, joka saapui Suomen markkinoille vuoden 2019 keväällä. Pian lanseerauksen jälkeen Mazda3 sai pellin alle uutta tekniikkaa.
Kyseessä on Mazdan kehittämä Skyactiv-X-moottori, joka käyttää Mazdan kehittämää sytytystekniikkaa, jonka nimi on Spark Controlled Compression Ignition (SPCCI).
Diesel-moottorin taloudellisuutta ja bensamoottorin tehokkuutta

SPCCI-järjestelmässä yhdistyvät valmistajan mukaan dieselin polttoainetaloudellisuus sekä bensiinimoottorin tehokkuus ja ajettavuus.
Mazda kertoo, että moottori vaihtaa saumattomasti tavanomaisen kipinäsytytyksen ja puristussytytystilan välillä. Puristussytytyksessä laiha polttoaine-ilma-seos puristetaan tavalla, joka sytyttää sen tehokkaammin. Se tarjoaa molempien vaihtoehtojen parhaat puolet.
Käytännössä ajossa pitäisi olla vahvaa vääntöä, tarvittaessa korkeaa tehoa ja tietenkin sitä tärkeintä 2020-luvulla eli pientä polttoaineenkulutusta. Siitä lisää myöhemmin, nyt auton tilat ja muut ominaisuudet.
Mazda3:n kilpailijoita ovat muun muassa Toyota Corolla, Volkswagen Golf, Kia Ceed ja Ford Focus.
Tyylikäs ja virtaviivainen muotoilu syö sisätiloja
Sen minkä Mazda3 uhraa auton tyylikkään muotoilun alttarille ahtaina takamatkustajien tiloina, saa takaisin kuljettajan paikan erinomaisuutena. Elementtejä on selvästi mietitty ja hiottu, sillä ohjaamo tarjoaa poikkeuksellisen onnistuneen ja tyylikkään kokemuksen perusautoksi.
Ainoa isompi kehityskohde on istuin, joka on isolle suomalaisella kuljettajalle vähän pieni ja istuinosaltaan lyhyt.
Takaistuimella mahtuu isokokoinen aikuinen, mutta ahtauden takia siellä ei viihdy pitkään. Tavaratila tarjoaa normaalin C-segmentin hatchbackin verran tilaa ja laajentaminen onnistuu kääntämällä takaselkänojat alas.
Hyvää ajettavuutta ja vääntövoimaa
Ajossa Mazdan uusi polttomoottoriteknologia tuntuu ennen kaikkea vahvana vääntönä, vaikka ei kokemusta voi silti dieselmäisen väkivahvaksi kuvailla.
Mazda3 liikkuu hyvin ja kevyesti, mutta tunnelma ei ole sporttinen. Paitsi jos hakee kierroksien ylärekisteristä huipputehoja. Silloin auto liikkuu hyvin, toki myös polttomoottorin ääni on ohjaamossa kuuluvaa.
Auton kevythybridijärjestelmä mahdollistaa pysäytysautomatiikan, sillä jarrutusenergiaa kerätään ajon aikana talteen. Lisäksi tämä M Hybrid -järjestelmä avustaa liikkeellelähdöissä ja vaihtotilanteissa – vaihdot ovatkin poikkeuksellisen sujuvia ja vaihteisto on ilahduttavan täsmällinen käyttää.
Kokonaisuutena uuden Mazda3:n ajo-ominaisuuksia voi pitää varsin onnistuneina. Ohjaustuntuma on erinomainen, alusta hiljainen, tukeva ja riittävän mukava.
Pieneksi perheautoksi Mazda3 on myös yllättävän hiljainen luokassaan, joka lisää laatuauton vaikutelmaa.
Yhteenveto
Uusi Mazda3 Skyactiv-X-moottorilla ja manuaalivaihteistolla tarjoaa matka-ajoon jopa dieselmäisen alhaisia kulutuslukemia. Tilat eivät ole isot, mutta ne eivät ole Mazda3:n valtit, vaan tyylikäs muotoiltu, laadukas sisusta ja hyvät ajo-ominaisuudet.
Toimittaja ja kuvaaja: Antti Liinpää
Kehuja: muotoilu, ohjaamon suunnittelu ja laatuvaikutelma, ajo-ominaisuudet
Parannettavaa: kaupunkiajossa Skyactiv-X ei yllä hyvien hybridien tasolla kulutuksen alhaisuudessa, ahtaat takamatkustamon tilat aikuisille
Mazda 3 Mazda3 2.0 M Hybrid e-Skyactiv-X Vision Plus MT
LUE MYÖS
-
Mazda3 M-Hybrid SKYACTIV-G 2.0
Mazda3 M-Hybrid SKYACTIV-G 2.0 -
Mazda 3 – Rytinällä Premium-piireihin
Mazda 3 – Rytinällä Premium-piireihin -
Tyypit: Mazda6 2.3 GT
Tyypit: Mazda6 2.3 GT -
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa -
Koeajo: Mazda MX-30 R-EV - sähköllä ja Wankelin varmistuksella
Koeajo: Mazda MX-30 R-EV - sähköllä ja Wankelin varmistuksella -
Koeajo: Mazda2 hybrid – Käsittämättömän pieni kulutus
Koeajo: Mazda2 hybrid – Käsittämättömän pieni kulutus
-
Koeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkua
KoeajotKoeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkuaKoeajot -28.08.2026 -
Koeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainetta
KoeajotKoeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainettaKoeajot -19.08.2026 -
Koeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheauto
KoeajotKoeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheautoKoeajot -18.08.2026
AUTOUUTISET
-
OP:n tileille tuli 10 000 euron raja – Tämä on tilanne nyt
OP:n tileille tuli 10 000 euron raja – Tämä on tilanne nyt -
Odottaako Trumpia jopa viraltapano? Tästä on kyse
Odottaako Trumpia jopa viraltapano? Tästä on kyse -
Kun nainen näyttää tältä, miehet innostuvat
Kun nainen näyttää tältä, miehet innostuvat -
Sofia Belórfin talousasioissa käänne: Tältä näyttää ulosottorekisteri nyt
Sofia Belórfin talousasioissa käänne: Tältä näyttää ulosottorekisteri nyt -
Vakava löytö eduskuntaehdokkaan kotoa
Vakava löytö eduskuntaehdokkaan kotoa -
Kansanedustaja varoittaa: Tähän suomalaisten on varauduttava
Kansanedustaja varoittaa: Tähän suomalaisten on varauduttava -
Monet saivat tänä aamuna poikkeuksellisen viestin – Vakavaa tapausta tutkitaan
Monet saivat tänä aamuna poikkeuksellisen viestin – Vakavaa tapausta tutkitaan -
”Murheellista" – Kuopion kaupunki teki lähes 350 000 euron laittomuuden
”Murheellista" – Kuopion kaupunki teki lähes 350 000 euron laittomuuden

