Audi A6

UUSI 24H
700 €
Päivitetty 12.07.2026 Turku, Varsinais-Suomi
ID 15858252
next
prev
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
UUSI 24H
Diesel
2007
400 000 km
Automaatti
DPF tukossa. Varaosiksi tai korjuulle.
Perustiedot
Rekisterinumero
YBT-126
Mittarilukema
400 000 km
Moottori
2,0 l, Diesel
Vuosimalli
2007 (ensirek. 8-2007)
Käyttöönottopäivä
12.08.2007
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Etuveto
Katsastettu
9/2025
Korimalli
Farmari
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Sininen metalliväri
Tekniset tiedot
Teho
103 kW / 140 Hv
Henkilömäärä
5
Ovien lkm
5
Ohjauslaite
Vasemmalla
Ajoneuvon historia Suomessa
Katso ajoneuvon aiemmat omistajat, tehdyt katsastukset ja vakuutukset Rekkari.fistä. Hinta alkaen 2,90 €.
Ajoneuvon historia eri maissa
Katso tiedot ajoneuvon vaurioista, kilometreistä ja varkauksista kymmenissä maissa Suomen lisäksi. Tarjoushinta -20 %.
Turvallisuus
Ajonvakautusjärjestelmä
Luistonestojärjestelmä
Sumuvalot
Xenon-ajovalot
Käynnistyksenesto
Lukkiutumattomat jarrut (ABS)
Turvatyynyt
Ajonvakautusjärjestelmä Luistonestojärjestelmä Sumuvalot Xenon-ajovalot Käynnistyksenesto Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Turvatyynyt
Sisätilat ja mukavuudet
Ajotietokone
Kaadettavat takaistuimet
Lohkolämmitin / moottorilämmitin
Penkinlämmittimet
Pysäköintitutka
Sähkökäyttöiset ikkunat
Vakionopeudensäädin: Perinteinen
Ilmastointi: Automaattinen
Keskuslukitus: Avaimeton
Ohjaustehostin
Polttoaine- / akkukäyttöinen lisälämmitin
Sisätilanpistoke
Sähköpeilit
Ajotietokone Kaadettavat takaistuimet Lohkolämmitin / moottorilämmitin Penkinlämmittimet Pysäköintitutka Sähkökäyttöiset ikkunat Vakionopeudensäädin: Perinteinen Ilmastointi: Automaattinen Keskuslukitus: Avaimeton Ohjaustehostin Polttoaine- / akkukäyttöinen lisälämmitin Sisätilanpistoke Sähköpeilit
Muut
Huoltokirja: Paperinen
Kevytmetallivanteet
Sadetunnistin
Vetokoukku
Kahdet renkaat
Monitoimiohjauspyörä
Turbo
Huoltokirja: Paperinen Kevytmetallivanteet Sadetunnistin Vetokoukku Kahdet renkaat Monitoimiohjauspyörä Turbo
Lisätiedot

Uudestaan myyntiin nyt kun penkit ja toiset renkaat haettu varastolta. Tällä kertaa kauppaan kuuluu molemmat vanteet ja siksi hinta korkeampi.


Kaupan siis varsin elähtänyt audi. Ollut meillä viitisen vuotta, jonka aikana yksi elämäni vähämurheisimpia autoja. Nyt kuitenkin hiukkasloukun tukkeutumisen jälkeen jäänyt seisomaan. Tarkoitus oli ottaa pönttö irti ja puhdistaa, mutta kiinnostus loppui siinä vaiheessa kun tajusin että pitää alakautta irroittaa. Ei oikein parkkiksella pukkien päällä kiinnosta ähistä ruostuneita pultteja irti.


Aloitetaan selostus vioista: DPF tukkeessa. Tarkempaa infoa tästä en osaa sanoa. VCDS:llä koetettiin pakkopolttaa kertaalleen. Tämän jälkeen toimi 50km ja vikavalot takaisin tauluun ja limp mode päälle. Tämän jälkeen vaihdettu paine-eroanturi ja ruikittu dpf puhdistusaine tuloksetta.

Uudestaan myyntiin nyt kun penkit ja toiset renkaat haettu varastolta. Tällä kertaa kauppaan kuuluu molemmat vanteet ja siksi hinta korkeampi.


Kaupan siis varsin elähtänyt audi. Ollut meillä viitisen vuotta, jonka aikana yksi elämäni vähämurheisimpia autoja. Nyt kuitenkin hiukkasloukun tukkeutumisen jälkeen jäänyt seisomaan. Tarkoitus oli ottaa pönttö irti ja puhdistaa, mutta kiinnostus loppui siinä vaiheessa kun tajusin että pitää alakautta irroittaa. Ei oikein parkkiksella pukkien päällä kiinnosta ähistä ruostuneita pultteja irti.


Aloitetaan selostus vioista: DPF tukkeessa. Tarkempaa infoa tästä en osaa sanoa. VCDS:llä koetettiin pakkopolttaa kertaalleen. Tämän jälkeen toimi 50km ja vikavalot takaisin tauluun ja limp mode päälle. Tämän jälkeen vaihdettu paine-eroanturi ja ruikittu dpf puhdistusaine tuloksetta. Paine-eroanturi pitäisi vissiin koodailla ja pakkopolttaa, mutta ei sitten tullut sitä tehtyä. Seisonut nyt miltein puoli vuotta tuon jälkeen. Lisäksi muutama muu vika: nokka-akselin tunnistimelta koodia, asentotunnistin vaihdettu. Ei vaikutusta valoon, mutta ei toisaalta ajoonkaan ole valo vaikuttanut. Startti kehno, pahimmillaan puolet starteista yrittää, mutta ei jaksa käynnistää. Tämä ollut koko omistuksen ajan ja edeltävältä omistajalta saatu paketissa oleva uusi startti mukaan. Jatketaan perinnettä ja annetaan seuraavalle omistajalle mukaan. Kuskin oven lukko ei kaukosäädöllä aukea, avaimella kylläkin. Ruosteenkukkaa kuvien mukaisesti. Jakopää ilmeisesti alkaa olemaan lähellä vaihdontarvetta. Vaihdettu 5v/70k km sitten. Muuta negatiivista ei muistu mieleen.


Plussia ei nyt mahdoton määrä ole. Perusauto. Leimaa syyskuun alkuun. Limp mode ei estä ajamista. Kahdeksaakymppiä pääsee, jos ei kovin mäkinen tie ole. Pystyy siis ajamalla siirtämään. Vaihteisto toimii, tuulilasi ehjä, ilmastointi ja varusteet toimii. Rekattu pakuksi, penkit saa messiin jos niikseen haluaa. Kaukosäätöinen webasto on. Kokeilin kerran omistuksen aikana ja kunnon savutuksen jälkeen köhi käyntiin. Nyt vuosien jälkeen varmaan tuhnua täynnä, eli siivouksen todennäköisesti tarvii jotta lähtee toimimaan.


Kahdet vanteet. Kesärenkaat viime kesänä ostetut. Kuvissa ei keskikuppeja, nämä mukaan. Talvirenkaat jo hieman vanhemmat, mutta kunnossa.

Ota yhteyttä
Roope Laakso
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Audi A6  4 Lue 688 Audi A6 -arvostelua

Farmarit Automaatit Dieselit Halpikset

Myyjä

Jäsenenä 11 vuotta
Roope Laakso
Yksityinen myyjä
Roope Laakso, Turku, Varsinais-Suomi
Kaupat fiksummin?InstructionPyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Kysyttävää kohteesta?
Soita
 
Puh.
Matkapuhelin
  • Kaikkien pankkien asiakkaille
  • Rahoituspäätös jopa heti
  • Maksuton hakemus, ei sido rahoituksen ottoon
  • Ensimmäinen lasku on aina koroton ja kuluton
Roope Laakso
Kaupat fiksummin?
Pyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Lue lisää
  • Tunnistettu myyjä ja omistajuus
  • Kauppakirjan sähköinen allekirjoitus
  • Turvallinen maksu
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Audi A6  4 Lue 688 Audi A6 -arvostelua

Farmarit Automaatit Dieselit Halpikset

Audi Koeajoja