BMW 325

UUSI 72H
27 900 €
BMW 325i cabrio AUT
Päivitetty 05.09.2026 Kuopio, Pohjois-Savo
ID 15967971
next
prev
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
BMW 325
UUSI 72H
Bensiini
1989
105 000 km
Automaatti
Taatusti edukseen erottuva, todella hyväkuntoinen klassikko E30 todennäköisesti kaikilla saatavilla olleilla varusteilla!
Perustiedot
Rekisterinumero
RRK-659
Mittarilukema
105 000 km
Moottori
2,5 l, Bensiini
Vuosimalli
1989
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Takaveto
Katsastettu
7/2026
Omistajia
4
Korimalli
Avoauto
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Sininen metalliväri
Tekniset tiedot
Teho
125 kW / 170 Hv
Henkilömäärä
4
Ovien lkm
2
Ohjauslaite
Vasemmalla

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ajoneuvon historia Suomessa
Katso ajoneuvon aiemmat omistajat, tehdyt katsastukset ja vakuutukset Rekkari.fistä. Hinta alkaen 2,90 €.
Ajoneuvon historia eri maissa
Katso tiedot ajoneuvon vaurioista, kilometreistä ja varkauksista kymmenissä maissa Suomen lisäksi. Tarjoushinta -20 %.
Turvallisuus
Sumuvalot
Sumuvalot
Sisätilat ja mukavuudet
Ajotietokone
Katon avausmekanismi: Manuaalinen
Nahkaverhoilu
Sähkökäyttöiset ikkunat
Vakionopeudensäädin: Perinteinen
Ilmastointi: Manuaalinen
Keskuslukitus: Avaimella
Penkinlämmittimet
Sähköpeilit
Ajotietokone Katon avausmekanismi: Manuaalinen Nahkaverhoilu Sähkökäyttöiset ikkunat Vakionopeudensäädin: Perinteinen Ilmastointi: Manuaalinen Keskuslukitus: Avaimella Penkinlämmittimet Sähköpeilit
Elektroniikka
Äänentoistojärjestelmä
Äänentoistojärjestelmä
Muut
Huoltokirja: Paperinen
Huoltokirja: Paperinen
Lisätiedot

Tämän auton erityisyys on siinä, mitä sille ei ole tarvinnut tehdä. Sitä ei ole rakennettu uudelleen, kokonaan entisöity eikä tiedossa olevan historian perusteella ruostekorjattu, vaan se on säilynyt yli 35 vuotta lähes alkuperäisessä asussaan. Autosta on pidetty huolta ajokunto ja alkuperäisyys edellä.


Mittarilukema on 65 500 mailia eli noin 105 000 kilometriä.


Auto myytiin uutena Frank Hilson BMW:ltä Fort Lauderdalessa Floridassa vuonna 1989. Myöhemmin se siirtyi Nebraskaan, missä sama omistaja säilytti sitä tallissaan vuosina 2006–2022. Auto oli vain kevyessä kesäisessä harrastekäytössä eikä sillä ajettu talvisin.


Auto tuotiin Suomeen vuonna 2023, jolloin ostin sen itselleni. Sillä on ollut kolme varsinaista omistajaa; auton maahan tuoneen henkilön lyhyt omistus mukaan luettuna historiassa omistajia on neljä...

Tämän auton erityisyys on siinä, mitä sille ei ole tarvinnut tehdä. Sitä ei ole rakennettu uudelleen, kokonaan entisöity eikä tiedossa olevan historian perusteella ruostekorjattu, vaan se on säilynyt yli 35 vuotta lähes alkuperäisessä asussaan. Autosta on pidetty huolta ajokunto ja alkuperäisyys edellä.


Mittarilukema on 65 500 mailia eli noin 105 000 kilometriä.


Auto myytiin uutena Frank Hilson BMW:ltä Fort Lauderdalessa Floridassa vuonna 1989. Myöhemmin se siirtyi Nebraskaan, missä sama omistaja säilytti sitä tallissaan vuosina 2006–2022. Auto oli vain kevyessä kesäisessä harrastekäytössä eikä sillä ajettu talvisin.


Auto tuotiin Suomeen vuonna 2023, jolloin ostin sen itselleni. Sillä on ollut kolme varsinaista omistajaa; auton maahan tuoneen henkilön lyhyt omistus mukaan luettuna historiassa omistajia on neljä.


Saman alkuperäisen tuulilasin läpi on katseltu 1980-luvun Floridaa ja nyt yli kolme vuosikymmentä myöhemmin Suomen kesäiltoja.


Väriyhdistelmä on yksi auton hienoimmista puolista. Kaikki on tilattu näin jo tehtaalta tai aikakauden alkuperäisistä BMW-lisävarusteista:


- Cirrus Blue Metallic -metalliväri

- Natur 0295 -sävyinen vaalea nahkasisusta

- tummansininen kangaskatto

- alkuperäiset 14” BBS-vanteet kultaisin keskiöin

- aikakauden BMW-lisävarusteluettelon kultaiset pinstripe-teipit

- ajotietokone

- ilmastointi

- penkinlämmittimet

- sähköikkunat

- sporttipenkit


Kori on ikäisekseen todella hienossa kunnossa. Lattiapelleissä, helmoissa tai muissakaan tarkastetuissa kohdissa ei ole havaittu yhtään ruostetta. Autoa on tiedossa olevan historiansa ajan säilytetty Suomessakin aina lämpimässä tallissa. Kattotiivisteiden kautta ei siten ole päässyt vettä sisään seisomaan, mikä näkyy myös sisustan poikkeuksellisen hyvänä säilymisenä.


Maalipinta on siisti, konepelti maalattiin uudelleen Suomeen tuonnin yhteydessä laivakuljetuksessa syntyneen naarmun vuoksi. Sävy ja työn jälki vastaavat muuta maalipintaa, eikä korjausta käytännössä erota muuten kuin että tuossa tämä on tietysti täysin virheetön. Muilta osin maalipinta on alkuperäinen ja siinä on luonnollisesti nähtävissä jonkin verran yli 35 vuoden ikään kuuluvaa patinaa. Takapuskurin kromissa on yksittäinen naarmu ainoana pienenä kosmeettisena virheenä.


Kesällä 2026 maalipinnalle tehtiin liikkeessä kevyt kiillotus ja kestovahaus. Samalla kangaskatto huollettiin ja nahkasisusta käsiteltiin.


Nahkasisusta on säilynyt poikkeuksellisen hyvänä. Kojelaudassa ei ole halkeamia, sport-istuimet ovat siistit ja alkuperäinen kolmipuolainen ohjauspyörä on hyväkuntoinen. Kuljettajan istuimen selkänojan sivutuki on aikanaan verhoiltu uudelleen BMW alkuperäisnahalla vastaamaan muuta sisustaa.


Suomeen tuonnin yhteydessä vuonna 2023 auto käytiin perusteellisesti läpi ja sille tehtiin kattava, auton ikään perustuva huolto, saamani listauksen mukaan:


- jakohihnasarja ja vesipumppu

- termostaatti ja apulaitehihnat

- sytytystulpat, virranjakajan pyörijä ja muut sytytysosat

- venttiilikopan tiiviste

- pakoputkiston loppuosa katalysaattorilta taaksepäin

- polttoainepumppu ja polttoainesuodatin

- uudet 195/65 R14 -renkaat

- Bilstein B6 -iskunvaimentimet


Alkuperäinen polttoainepumppu on säästetty ja seuraa auton mukana.


Omistusaikanani autoon on tehty öljyn ja öljynsuodattimen vaihto sekä edellä mainitut maalipinnan, kangaskaton ja nahkasisustan käsittelyt. Auto on katsastettu kesällä 2026 ilman huomautuksia.


Autoa ei ole museorekisteröity tai museotarkastettu. Sen alkuperäisyyden ja säilyneisyyden vuoksi sillä on kuitenkin nähdäkseni hyvät lähtökohdat museotarkastukseen.


Moottori ja varusteet:


- 2,5-litrainen M20-rivikuutonen

- automaattivaihteisto

- ilmastointi, päivitetty R134a-kylmäaineelle

- ajotietokone

- alkuperäinen BMW AM/FM-radio ja toimivat kaiuttimet

- BMW alkuperäiset kangasmatot

- lähes kokonainen alkuperäinen työkalusarja; tehtaan etiketti on yhä paikallaan pihdeissä

- alkuperäinen tuulilasi moottorin sisäänajo-ohjeineen

- takapenkin alta löytynyt alkuperäinen build sheet

- aikakauden alkuperäinen BMW-jälleenmyyjävarusteinen mukiteline

- penkinlämmittimet

- vakionopeudensäädin


Tiedossa olevat huomautukset: radion kasettitoiminto ei tällä hetkellä toimi, ja penkinlämmittimiä ei ole kytketty käyttöön.


Kyseessä ei ole ylientisöity näyttelyauto, vaan poikkeuksellisen alkuperäisenä säilynyt, autenttinen ja käyttövalmis E30 325i Cabriolet. Autossa näkyy sen ikä, mutta ennen kaikkea se, kuinka hyvin siitä on vuosikymmenten aikana pidetty huolta.


Myyn auton vähäisen käytön (minulle tullut ajoa kolmeen vuoteen max 1000km) ja erityisesti tallitilan tarpeen vuoksi.


Hinta 27 900 €.


Auto on nähtävissä Kuopiossa sopimuksen mukaan. Lisäkuvia, dokumentaatiota ja videoita toimitan mielelläni aidosti kiinnostuneille.

Ota yhteyttä
Jaakko Valtola
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

BMW 325  3.9 Lue 230 BMW 325 -arvostelua

Klassikot Museoautot Avoautot Automaatit Vähän ajetut

Myyjä

Jäsenenä 19 vuotta
Jaakko Valtola
Yksityinen myyjä
Jaakko Valtola, Kuopio, Pohjois-Savo
Kaupat fiksummin?InstructionPyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Kysyttävää kohteesta?
Soita
 
Puh.
Matkapuhelin
  • Kaikkien pankkien asiakkaille
  • Rahoituspäätös jopa heti
  • Maksuton hakemus, ei sido rahoituksen ottoon
  • Ensimmäinen lasku on aina koroton ja kuluton
Jaakko Valtola
Paras aika tavoitella: Javaldo
Kaupat fiksummin?
Pyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Lue lisää
  • Tunnistettu myyjä ja omistajuus
  • Kauppakirjan sähköinen allekirjoitus
  • Turvallinen maksu

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

BMW 325  3.9 Lue 230 BMW 325 -arvostelua

Klassikot Museoautot Avoautot Automaatit Vähän ajetut

BMW Koeajoja