BMW 740

UUSI 24H
19 900 €
HX 55, Maxxecu, typ210, 660whp
Ei tieliikennekelpoinen
Päivitetty 23.08.2026 Tampere, Pirkanmaa
ID 15940877
next
prev
BMW 740
BMW 740
BMW 740
BMW 740
BMW 740
BMW 740
BMW 740
BMW 740
BMW 740
BMW 740
BMW 740
BMW 740
BMW 740
BMW 740
UUSI 24H
Bensiini
1995
320 000 km
Manuaali
Perustiedot
Rekisterinumero
LYX-679
Mittarilukema
320 000 km
Moottori
4,0 l, Bensiini
Vuosimalli
1995 (ensirek. 6-2009)
Vaihteisto
Manuaali
Vetotapa
Takaveto
Katsastettu
Uusi ajoneuvo
Korimalli
Sedan
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Musta
Tekniset tiedot
Teho
485 kW / 660 Hv
Vääntö
925 Nm
Ohjauslaite
Vasemmalla

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ajoneuvon historia Suomessa
Katso ajoneuvon aiemmat omistajat, tehdyt katsastukset ja vakuutukset Rekkari.fistä. Hinta alkaen 2,90 €.
Ajoneuvon historia eri maissa
Katso tiedot ajoneuvon vaurioista, kilometreistä ja varkauksista kymmenissä maissa Suomen lisäksi. Tarjoushinta -20 %.
Turvallisuus
Lukkiutumattomat jarrut (ABS)
Xenon-ajovalot
Turvatyynyt
Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Xenon-ajovalot Turvatyynyt
Sisätilat ja mukavuudet
Katon avausmekanismi: Sähköinen
Nahkaverhoilu
Penkinlämmittimet
Sähköpeilit
Sähkötoiminen takaluukku
Keskuslukitus: Kaukosäätöinen
Ohjaustehostin
Sähkökäyttöiset ikkunat
Sähkösäätöiset istuimet: Ilman muistia
Vakionopeudensäädin: Perinteinen
Katon avausmekanismi: Sähköinen Nahkaverhoilu Penkinlämmittimet Sähköpeilit Sähkötoiminen takaluukku Keskuslukitus: Kaukosäätöinen Ohjaustehostin Sähkökäyttöiset ikkunat Sähkösäätöiset istuimet: Ilman muistia Vakionopeudensäädin: Perinteinen
Muut
Alustasarja
Kevytmetallivanteet
Turbo
Kattoluukku: Ilman panoraamaa
Monitoimiohjauspyörä
Urheilullinen alusta
Alustasarja Kevytmetallivanteet Turbo Kattoluukku: Ilman panoraamaa Monitoimiohjauspyörä Urheilullinen alusta
Lisätiedot

Siitä omaa silmän terää kokeilumielessä tyrkylle.

Tällä et tuu jalkoihin jäämään. Penkattu luistavalla kytkimellä 660HP/925NM navalta 1.4 baarin paineilla todellisuudessa on enemmän vielä. Huom kyltin ja asetelma nyt vaihdettu. Rakennuksen jälkeen kone ollut käynnissä 76H.


-Moottori käyty läpi, (laakeroitu, rengastettu, tiivisteet, vesipumppu, jakopää, kampura painotettu ja kaulat kiillotettu. Nokat ja kannet vakiot, vakio männät, uus öljypumppu ja sihti.


- Maxspeedingrods kiertokanget

- Athena kansipahvit

- Maxxecu Race premium -sarja

- VAG puolat...

Siitä omaa silmän terää kokeilumielessä tyrkylle.

Tällä et tuu jalkoihin jäämään. Penkattu luistavalla kytkimellä 660HP/925NM navalta 1.4 baarin paineilla todellisuudessa on enemmän vielä. Huom kyltin ja asetelma nyt vaihdettu. Rakennuksen jälkeen kone ollut käynnissä 76H.


-Moottori käyty läpi, (laakeroitu, rengastettu, tiivisteet, vesipumppu, jakopää, kampura painotettu ja kaulat kiillotettu. Nokat ja kannet vakiot, vakio männät, uus öljypumppu ja sihti.


- Maxspeedingrods kiertokanget

- Athena kansipahvit

- Maxxecu Race premium -sarja

- VAG puolat 8kpl

- Precision 1000cc suuttimet

- Holset HX55

- Rosteri putkisto ja pakosarjat + katalysaattori

- Griffin syyläri

- Flektit 3kpl

- Hukkaportti Kiina 60mm

- Mac-venttiili ahtopaineen ohjaukseen

- Ahtoputket ja välijäähdytin

- Dumppi

-Pmc- imusarjan huohotin delete


- ZF GS6-53DZ vaihdelaatikko

- Pmc vaihteiston adapterikitti + 800nm kytkinpaketti.

- typ 210 perä

- Teetetty kardaani (Sorvaamo Robek Kangasala)

- Samsonas vaihdekeppi

- Hydraulinen käsijarru wilwoodin sylinterillä


- BC Racing alusta

- Edessä isot Brembon satulat ja levyt


- Polttoainetankki + kerääjäsäiliö

- Bensapumput


Karkeesti listaa mitä on tehty.


Kone tehty täysin. Kaikki tiivisteet, männänrenkaat, vesipumppu ym vaihdettu eli kaikki irto osa mitä siihen kiinni menee lukuunottamatta kansia, nokkia ja kampuraa mutta nekin kiillotettu. Ketjun laahaimet ja kiristäjä vaihdettu. H profiili kiertokanget ja anthenan kannen tiivisteet. Männät on vakiot. Rst putkisto kansista taka-akselille asti. Mitotettu aika pitkälti käsikirjan mukaan mutta toki ahtauden takia joutunu soveltaa.  Maxxecun ohjaus ja vag/ngk surorasytkäpuolat. Kipinä riittää 300hp per pytty asti. Precision 1000cc suuttimet.


Öljypumppu ja sihti uusittu. Holset hx55 ahdin joka sekin täyskunnostettu. Gs6-53dz manuaalilaatikko billet adapterilla. Billet vauhtipyörä, sre243 paineasetelma 6 lapasella sintterilevyllä. Kardaani teetetty. Typ210 lukkoperä


Miinukset

- vertailulaput täytyy leimalle hommata koitan hommata ite ja mahollisesti keretä muutoskatsatsaa mutta hinta nousee sitten

- mittaristossa palaa absit

- kattoverhoilu roikkuu

- jotain pisteosia puuttuu sisältä

- konepelti mattamusta

Ota yhteyttä
Emil Aalto
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

BMW 740  4.1 Lue 40 BMW 740 -arvostelua

Turbot Kunnostettavat

Myyjä

Jäsenenä 8 vuotta
Emil Aalto
Yksityinen myyjä
Emil Aalto, Tampere, Pirkanmaa
Kaupat fiksummin?InstructionPyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Kysyttävää kohteesta?
Soita
 
Puh.
Matkapuhelin
  • Kaikkien pankkien asiakkaille
  • Rahoituspäätös jopa heti
  • Maksuton hakemus, ei sido rahoituksen ottoon
  • Ensimmäinen lasku on aina koroton ja kuluton
Emil Aalto
Kaupat fiksummin?
Pyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Lue lisää
  • Tunnistettu myyjä ja omistajuus
  • Kauppakirjan sähköinen allekirjoitus
  • Turvallinen maksu

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

BMW 740  4.1 Lue 40 BMW 740 -arvostelua

Turbot Kunnostettavat

BMW Koeajoja