Myydään vuoden 1995 Chevrolet Suburban (K2500), 6,5 litran V8 turbodiesel.
Autolla on aikanaan ajettu Kaliforniassa, josta se tuotiin vuosituhannen vaihteessa Münchenin seudulle Etelä-Saksaan. Auto haettiin Münchenistä Suomeen 2003, minkä jälkeen se oli yli 20 vuotta ajamatta. Auto oli vuosien 2003-2025 välillä ajamatta ja säilytyksessä lämpimässä tallissa Helsingissä. Keväällä 2025 autoon tehtiin perusteellinen huolto, kun se otettiin seisonnasta käyttöön ja ensirekisteröitiin Suomessa. Auto on ollut vain kahdella perheellä käytössä: alkuperäisellä omistajalla Kaliforniassa ja Saksassa; nykyisen omistajan lapsuudenperheellä Suomessa. Auto on poikkeuksellisen vähän ajettu ja poikkeuksellisen hyvässä kunnossa ikäisekseen. Autolla on ajettu Suomessa vain yksi vuosi, ml. yksi talvi (2025-2026). Myydään nyt tarpeettomana.
Ominaisuuksia:
• Auto on rekisteröity henkilöautoksi, mutta sallitun kokonaismassansa ansiosta edellyttää kevytkuorma-autokorttia (C1).
• Automaattivaihteisto.
• Takaveto, jossa neliveto kytkettävissä erikseen (nelivedossa myös erillinen alennusvaihde maastoajoa varten).
• 8 hengen kuljetukseen sopiva (ml. kuljettaja): kolme penkkiriviä koostuen 2 erillisistuimesta edessä, 3-istuttavasta penkistä keskellä ja 3-istuttavasta penkistä taaimpana.
• Korkein varustelutaso ("LT"), kattaen mm. vaaleat nahkaistuimet, vakionopeudensäädin, sähkösäätöiset etuistuimet, äänentoistopaketti, sähkösäätöiset ikkunat ja lukitus, kuljettajan turvatyyny, sähkösäätöiset sivupeilit (vika), viilentävä ilmastointi (vika).
• Lattian kangasverhoilun päällä on edelleen tehtaan asentamat muovit, mikä tarkoittaa, että lattiaverhoilu on ollut suojattuna koko auton eliniän.
• Kesärenkaat (hankittu uusina 2025): Toyo Open Country A/T+ 245/75R16 120S M/S DDB. Asennettu auton alkuperäisvanteille.
• Talvirenkaat (hankittu uusina 2025): Nokian Tyres Hakkapeliitta, nasta, LT245/75R16 120/116Q. Asennettu uusille vanteille.
• Iso polttoainetankki: 159 litraa.
• Katsastettu (seuraava maaliskuun 2027 loppuun mennessä).
Keväällä 2025 ammattihuoltamo teki kattavan huollon (kuitit saatavilla) kattaen mm. seuraavaa ja maksaen yhteensä n. 5.000 euroa: kattava jarruremontti eteen ja taakse, akkujen vaihto, akun laturin vaihto, kompressorin vaihto, vaihteistohuolto, moniurahihnan vaihto, öljyn suodattimen vaihto, öljytulppa, alustan ja ovien rasvaus, nesteet. Myös etutuulilasin pyyhkijöiden piirilevy vaihdettu. Ilmastointiakin yritettiin huoltaa, mutta viilennys ei toimi toistaiseksi (ks. alla tiedossa olevia pikkuvikoja).
Pikkuvikoja:
• Sivupeilien sähkösäätö ei toimi (edellyttää käsikäyttöä)
• Viilentävä ilmastointi ei toimi (on yritetty diagnosoida ja korjata parilla eri tapaa, toistaiseksi syy ei ole selvinnyt).
• Sähköinen keskuslukitus (Excalibur) käyttää etuovia, joista kuljettajanpuoleisen oven sähkölukitus toimii vaihdellen.
• Polttoainemittari näyttää virheellisesti, että tankissa olisi vielä kahdeksasosa jäljellä, kun polttoaine on jo loppumassa. Polttoainetankin ilmaus helppokäyttöinen.
• CD-soitin ei toimi (epäilen, että laserlukijan päälle on mennyt pölyä, koska soitin toimi moitteetta joitakin kuukausia 2025 käyttöönoton jälkeen; soitin avaamalla vika todennäköisesti korjattavissa).
• Parkkijarru tykkää kirrata, jos sadesään jälkeen autoa seisotetaan. Ajallensa tyypillisesti takana rumpujarrut, jotka voivat hirttää hetkeksi kiinni sadesään jälkeen. Yleensä avautuvat itsestään, kun antaa vähän kaasua.