Fiat Brava

NEW 24H
2 000 €
1,8 ELX 5d
Last updated 09.05.2026 Kaarina, Varsinais-Suomi
ID 15736662
next
prev
Fiat Brava
Fiat Brava
Fiat Brava
NEW 24H
Petrol
1998
188 000 km
Manual
Basic information
Registration number
AIU-486
Mileage
188 000 km
Engine
1.8 l, Petrol
Year model
1998 (first reg. 9-1998)
First usage date
10.09.1998
Gearbox
Manual
Drive type
Front wheel
Inspection date
New vehicle
Sub Type
Hatchback
Car type
Car
Color
Red metallic
VIN
ZFA18200004728013
Technical information
Power
83 kW / 113 Hp
Torque
154 Nm
Top Speed
190 km/h
Acceleration (0-100)
10.3 s
No. of person
5
No. of doors
5
Driver Seating Position
Left hand drive
Curb weight
1 170 kg
Gross weight
1 680 kg

If's car insurance accommodates your needs

IF
Vehicle history in Finland
Review the owner, inspection and insurance history of this vehicle from Rekkari.fi. Price from €2.90
Cross-border vehicle history
Check information on a vehicle’s damage history, mileage, and theft records in dozens of countries in addition to Finland. Discount pricing -20 %
Safety
Fog lights
Immobilizer
Fog lights Immobilizer
Interior and comforts
Central locking: Remote control
Folding rear seats
Motor heater
Power windows
Electric mirrors
Internal socket
Power steering
Seat heaters
Central locking: Remote control Folding rear seats Motor heater Power windows Electric mirrors Internal socket Power steering Seat heaters
Other
Alloy wheels
Alloy wheels
Notes

Loppuvuonna 2017 olin autoa vailla ja vastaan tuli romutusuhan alla oleva italian kaunotar. Katsastamaton ja vikavaloja vilkkuva Fiat tuli omistuksiini 2018 ja sain katsastettua auton liikennekäyttöön. Korjaukseksi riitti ainoan turvavarusteen, kuljettajan turvatyynyn, poistaminen. Nykyään toimenpide ei olisi enää mahdollista.


Tästä en itse haluaisi luopua, mutta turvavarusteiden puuttumisen takia ei jälkikasvua uskalla penkkeihin köyttää eikä vaimokaan halua neljää autoa pihaan. Välillä on koettava luopumisen tuskaa, mielummin kuitenkin autosta kuin perheestä.


Auto on tien päällä jo harvinainen. Liikenteessä näitä taitaa olla alle 1500 ja tällä isolla 1.8 litraisella koneella ei ole tullut vastaan yhtään.


Tehoja tästä löytyy 83kw eli n.111hp ja reippaasti myös kulkee, jos kuski on sillä päällä. Tällä on omasta...

Loppuvuonna 2017 olin autoa vailla ja vastaan tuli romutusuhan alla oleva italian kaunotar. Katsastamaton ja vikavaloja vilkkuva Fiat tuli omistuksiini 2018 ja sain katsastettua auton liikennekäyttöön. Korjaukseksi riitti ainoan turvavarusteen, kuljettajan turvatyynyn, poistaminen. Nykyään toimenpide ei olisi enää mahdollista.


Tästä en itse haluaisi luopua, mutta turvavarusteiden puuttumisen takia ei jälkikasvua uskalla penkkeihin köyttää eikä vaimokaan halua neljää autoa pihaan. Välillä on koettava luopumisen tuskaa, mielummin kuitenkin autosta kuin perheestä.


Auto on tien päällä jo harvinainen. Liikenteessä näitä taitaa olla alle 1500 ja tällä isolla 1.8 litraisella koneella ei ole tullut vastaan yhtään.


Tehoja tästä löytyy 83kw eli n.111hp ja reippaasti myös kulkee, jos kuski on sillä päällä. Tällä on omasta mielestä todella upea ajella pikkuteitä n5000 kierroksilla ja ikkunat auki. Pirteä, ketterä ja saa hymyn kasvoille. Ikkunat pidettävä kesäkeleillä auki koska ilmastointia ei tietenkään (järjestelmän lisäpainon) takia ole, mutta myös että kuulee moottorin upeat äänet.


Pakoputki vaihdettu katalysaattorista taaksepäin ragazzon rosteriputkeksi. Äänet on mukavat, mutta ei kuitenkaan liian pärisevät ja paukkuvat.


Koneesta pidetty omana aikana hyvää huolta. On tehty sisäpuhdistusta ja RVS-käsittelyjä. Öljyt vaihdettu vuosittain, vaikka kilometrejä tullut erittäin vähän. Myös muita suodattimia vaihdettu vähän jopa turhaan.


Jakopää, tulpat ja vesipumppu vaihdettu keväällä 2020. Ajallisesti olisi siis hyvä vaihtaa, mutta kilometrejä tässä kuudessa vuodessa tullut alle 10 tuhatta. Jakopään vaihtoa varten nokkien lukituspalat ja kiristimen kääntövarsi mukaan.


Etujarrujen palat ja levyt, takarumpujen kengät sekä nesteet vaihdettu oman omistuksen aikana. Jarrutyöt tehty liikkeissä. (Päivitän vielä tarkempia vuosia)


Muuta osaa vaihdettu mm. jäähdytin, tuloilman putkia, jäähdyttimen kenno, akku. Jäähdyttimen kenno oli alkujaan syypää turvatyynyn ohjainyksikön rikkoutumiseen. Tyyppivika, että kennosta vuotaa keskikonsolin alle jäähdytinnestettä. Valitettavasti viime syksynä alkoi taas pieni tippavuoto samasta paikasta. Korjaukseksi pitäisi päästää nesteet ulos, irrottaa kennon letkuja ja tarkistaa/vaihtaa tiivisteet tai lisätä jonkinsortin tiivistysmassaa. Yritin laittaa Hylomar blueta vuodon päälle, mutta eipä se auttanut ilman letkuken irrotusta.


Tiedossa olevana ominaisuutena starttaus ei aina onnistu. Varsinkin lämpimällä ilmalla startti pyörii, mutta kone ei murahda. Käynnistettäessä pitääkin antaa bensapumpun käydä hetken ennen starttausta. Yleensä lähtee nätisti, mutta satunnaisesti vaatii uusintayritystä. Koskaan ei tämä auto ole kultenkaan jättänyt tien päälle.


Auto on fiatin punaisessa metallivärissä, mutta lakkapinta on huonossa kunnossa. Takaluukussa lakkapintaan kulunut raidat ja katto sekä konepelti pinnaltaan uniikissa kuvioinnissa. lisäksi kyljessä naarmua, kun pressutalli lähti myrskyssä irti maasta ja hinkkasi auton kylkeen. Auto siis yksilöllisessä värityksessä.

Ruostetta ei autossa oikeastaan ole ja alustakin massattu uutena. Kehuja on aina tullut katsastuksessa kunnosta.


Etuvalojen umpiot korvattu Fiat Marean projektoriumpioilla. Vaati pientä johtojen asettelua, mutta valot selvästi paremmat. Tekee tarkan ylärajan ja voisi toimia nätisti myös led-polttimoilla. Auton omat heijastehalogeeniumpiot löytynee vielä varastosta. Myös sivuvilkut, takavalo ja lisäjarruvalo vaihdettu oman omistuksen aikana.


Renkaita löytyy kaksi sarjaa aluvantein. Alla olevat kesärenkaat 15" vanteilla, jotka maalattu mustaksi kumimaalilla. Auto oli lainassa viime syksynä ja tietysti oli saatu vanteen reunaa myös raavittua kanttariin. Uutta kumimaalia pintaan niin ei enää huomaa. Keskiössä tietysti kulahtaneet Abarth tarrat. Renkaat nokia hakka blue2 ja pintaa reippaasti jäljellä paistoleima vuodelta 2019.

Toisina renkaina vanhat kesärenkaat 14" fiatin original aluvanteilla. Renkaissa pintaa, mutta ikää varmaan yli 10vuotta.


Sisältä auto alkuperäisessä kuosissa, mutta nätissä kunnossa. Kuskin penkissä sauma ratkennut istuinosasta, mutta muuta rikkinäistä en muista olevan. Soitin ja kaiuttimet vaihdettu uudempiin, mutta alkuperäisetkin löytyy vielä varastosta. Huomiona, että vaihdekepin nuppi ja suojakangas nousee helposti irti kepistä. Tämä saattaa yllättää kiihdytyksessä vaihtaessa kakkoselle, jos veto liian voimakas. Jää keppi käteen.


Viimevuodet auto viettänyt aikaansa lähinnä lämmitetyssä autotallissa. Päivitän ilmoitusta ja lisään tuoreita kuvia, kunhan saan auton haettua tallista. Samalla myös katsastan auton.


Autossa on vielä potentiaalia ja ideaalisessa tilanteessa olisin itse laittanut näyttävään kuntoon. Projekteja kuitenkin liikaa ja ruuhkavuodetkin painaa päälle. Oma aika ei vaan riitä.


Hintapyyntö sitä luokkaa mitä liikkeestä saa autosta kuin autosta kampanjoissa. Mielummin kuitenkin antaisin auton seuraavalle harrastajalle. Mukaan saa myös laatikollisen osia mitä tullut haalittua.

Contact
Petteri Teräs
Instructions for secure vehicle sales

Fiat Brava  3.6 Read 61 Fiat Brava -review

Low mileage cars

Seller

Member since 7 years
Petteri Teräs
Private seller
Petteri Teräs, Kaarina, Varsinais-Suomi
How about a smarter sale?InstructionTo take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Questions about the vehicle?
Call
 
Tel.
Mobile
  • For customers of all Finnish banks
  • Fast financing decision
  • Free application, no obligation to take financing
  • First invoice is always free of charge and interest-free
Petteri Teräs
How about a smarter sale?
To take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Read more
  • Identified seller and ownership
  • Bill of sale signed digitally
  • Secure payment

If's car insurance accommodates your needs

IF
Instructions for secure vehicle sales

Fiat Brava  3.6 Read 61 Fiat Brava -review

Low mileage cars

Fiat Test drives