Volkswagen Polo

NEW 24H
440 €
Not roadworthy
Last updated 26.08.2026 Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
ID 15947903
next
prev
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo
NEW 24H
Petrol
2003
293 416 km
Manual
Kolmet vanteet renkailla, yhdet irto renkaat ja Polo.

Myydään koko pakettina.

Auto hylätty katsastuksessa päästöjen vuoksi.
Basic information
Registration number
UMI-220
Mileage
293 416 km
Engine
1.2 l, Petrol
Year model
2003 (first reg. 6-2003)
First usage date
11.06.2003
Gearbox
Manual
Drive type
Front wheel
Sub Type
Hatchback
Car type
Car
Color
Violet metallic
Technical information
Power
47 kW / 64 Hp
No. of person
5
No. of doors
3
Driver Seating Position
Left hand drive
Vehicle history in Finland
Review the owner, inspection and insurance history of this vehicle from Rekkari.fi. Price from €2.90
Cross-border vehicle history
Check information on a vehicle’s damage history, mileage, and theft records in dozens of countries in addition to Finland. Discount pricing -20 %
Interior and comforts
Central locking: With key
Seat heaters
Central locking: With key Seat heaters
Electronics
Audio input
Sound system
Bluetooth
Audio input Sound system Bluetooth
Notes

Lyhyesti:


Kolmet vanteet renkailla, yhdet irto-renkaat ja Polo.


Myydään koko pakettina.


-- Auto hylätty katsastuksessa päästöjen vuoksi. Moottori vaatii korjausta, mutta auto on muuten siisti ja ajettava (siirtoluvalla). Myydään ensisijaisesti renkaiden ja vanteiden arvosta, "auto kaupan päälle". Sopii hyvin varaosien luovuttajaksi tai kunnostettavaksi osaavalle. --


Vanteet renkailla (5X100 pulttijako) :

1.Aluvanteet VW-logolla + Bridgestone-renkaat (185/65 R15)

2.Teräsvanteet + Hankook-kesärenkaat (185/60 R14)

3.Teräsvanteet +...

Lyhyesti:


Kolmet vanteet renkailla, yhdet irto-renkaat ja Polo.


Myydään koko pakettina.


-- Auto hylätty katsastuksessa päästöjen vuoksi. Moottori vaatii korjausta, mutta auto on muuten siisti ja ajettava (siirtoluvalla). Myydään ensisijaisesti renkaiden ja vanteiden arvosta, "auto kaupan päälle". Sopii hyvin varaosien luovuttajaksi tai kunnostettavaksi osaavalle. --


Vanteet renkailla (5X100 pulttijako) :

1.Aluvanteet VW-logolla + Bridgestone-renkaat (185/65 R15)

2.Teräsvanteet + Hankook-kesärenkaat (185/60 R14)

3.Teräsvanteet + Continental-nastarenkaat (175/65 R14)


Irto-renkaat:

Bridgestone-renkaat ilman vanteita (175/70 R14)



Huom: Autossa on tällä hetkellä alla nastarenkaat, voin vaihtaa auton alle kesärenkaat kaupanteon yhteydessä, jos ostaja käyttää siirtolupaa.



Kaikki vanteet ovat täysin ehjät. Renkaat ovat täysin ehjät yhden hidasta tyhjentymistä lukuun ottamatta, joka mainittu tarkemmin alla kohdassa 3.


Tarkka kulutuspinta on mittaamatta, mutta kuvista saa siitä hyvän käsityksen.


...............................................



Alla tarkempi erittely



RENKAAT VANTEILLA / VANTEET RENKAILLA :


1. Alunvanteet (Volkkarin logolla) Renkaat Bridgestone, koko 185/65 R15.


Aidosti hienot ja hyväkuntoiset vanteet, joissa Bridgestonen vielä käyttökelpoiset kumit. Olivat Polon alla kaksi kesää, jarrupalojen vaihdon jälkeen eivät kuitenkaan enää mahtuneet paikalleen kunnolla, joten jatkuvaa sopivuutta juuri tähän autoon ei voi näille taata.


2. Teräsvanteet (Perus): Renkaat Hankook Kinergy Eco, koko 185/60 R14 82T. Urasyvyyttä runsaasti jäljellä, erinomainen kesärengas.


3. Teräsvanteet (Talvi): Renkaat Continental nastarenkaat, koko 175/65 R14. Nastat tallella. Huom: Yhdessä renkaassa hidas ilmanvuoto (todennäköisesti pieni vuoto, joka vaatii paikkausta/täyttöä, ei haitannut minua käytössä kun kävi toisinaan täyttämässä).


IRTO-RENKAAT :

Vanteettomat Bridgestonen nastattomat nastarenkaat, joista kaikki nastat poistettu käsin. 175/70/R14



THE AUTO itse :


Polo toimi ajossani 2022 - 2025. Ajoin autolla toisinaan pitkää 500 km välimatkaa, sekä työmaa-ajoja, joissa se toimi yhtiöni edustusautona.

Vaihdoin autoon starttimoottorin 2023. Jarruremonttia tehtiin 2024. RVS käsittelyjä tein Pololle kaksi 2024 tienoilla. Öljyjä ja suodatinta vaihdoin säännöllisesti.

Raikasilmasuodatin vaihdettiin hiljattain. Pakoputki kiinnitettiin paremmin 2024.


AUTON HAASTEET JA VIAT:


Yhteinen matkamme Polon kanssa päättyi joulukuun 2025 katsastukseen, jolloin auto sai hylätyn johtuen päästöistä. Päästöt olivat moninkertaiset sallittuihin rajoihin nähden.

Remontti olisi ollut turhan kallis (ei varmuutta mistä johtui), eikä omat resurssit riittäneet tätä alkaa korjata, siksi myynnissä.


2023 ja 2024 katsastuksen menivät läpi, joten en tiedä mitä on tapahtunut välissä. Saman 2025 katsastuksen yhteydessä mainittiin moottorin olevan öljyinen ja lievää vuotoa havaittiin pakoputkessa ja polttoainesäiliössä. Moottori oli jo aiemmin öljyinen pinnalta ja pakoputkelle tehtiin pientä fiksausta pajalla aiemmin 2024. Rajuihin vuotoihin en jaksa uskoa, koska auto ei jätä lätäköitä alle ja bensat pysyy tankissa.


Öljyä auto söi loppua kohti erityisen reippaasti, (karkea arvio muistista, enimmillään noin 4 litraa Oulu-HKI väli) jotta öljykanisteri oli oltava matkalla mukana. Käytin itse Motonetin 15w40 öljyä joka oli edullista ja riittoisaa. Sitä sai toisinaan lorotella rutkasti, mutta sekään ei estänyt edes Suomen päästä päähän ajamista tarvittaessa, kunhan kanisteri oli mukana.


Moottorin vikavalo paloi koko auton omistamiseni ajan, sitä ei saatu koskaan ratkaistua vaikka yritettiin useammalla pajalla tutkia se lukijalla. Ajoa se ei kuitenkaan haitannut, myös aiemmat katsastukset menivät läpi siitä huolimatta.


Muuta huomautettavaa, kuljettajan puolen lukko toimii vain sisäpuolelta, auton saa kuitenkin lukittua painamalla namiskan siitä alas erikseen. Muutoin keskuslukitus toimii.



AUTON VAHVUUDET:


Yllä mainitun vikalitannian jälkeen, kaikki mikä jää jäljelle oli vahvaa. Edullinen käyttöauto (öljyn syöntiä lukuunottamatta) joka ei jättänyt minua tielle kertaakaan. Muu tekniikka pelaa (vaihteet yms) ja auto on edelleen täysin ajokunnossa. Korin helmoissa on ruostetta hennosti, muutoin maalipinta ja kori sekä lasit ovat hyvässä kunnossa. Sisätilat ovat myös ok ja äänentoisto ja soitin toimivat myös.



Auto oli autohallissa katsastuksesta saadun hylsytuomion jälkeen reilu puoli vuotta pölyttymässä. Siirsin juuri auton sieltä siirtoluvalla läheiselle pihalle parkkiruutuun myyntiä varten ja pyyhin siitä enimmät pölyt pinnalta. Auto on täysin toimiva ja teknisesti turvallinen ajettava, koska katsastus pomppasi päästöistä. Autolle saa siis tarvittaessa siirtoluvan siirtoajoa varten.


Jos ostaja käyttää siirtolupaa, voin vaihtaa kesärenkaat alle ennen luovutusta.


Akku oli tyhjentynyt 6kk varastoinnin aikana, ja on tuskin täyttynyt paljoa pihaan ajon aikana, joten on todennäköisesti yhä tyhjä, piuhoilla saa käyntiin parkista.


Myyn koko setin kerralla, auto ja kaikki vanteet ja renkaat. Saa tarjota viestillä.


Olen paikan päällä viimeistään 28.8 alkaen.



......................

Contact
Sami Tolonen
Instructions for secure vehicle sales

Volkswagen Polo  3.8 Read 488 Volkswagen Polo -review

Cheap cars Cars for reconditioning

Seller

Member since 1 day
Sami Tolonen
Private seller
Sami Tolonen, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
How about a smarter sale?InstructionTo take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Questions about the vehicle?
Call
 
Tel.
Mobile
  • For customers of all Finnish banks
  • Fast financing decision
  • Free application, no obligation to take financing
  • First invoice is always free of charge and interest-free
Sami Tolonen
How about a smarter sale?
To take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Read more
  • Identified seller and ownership
  • Bill of sale signed digitally
  • Secure payment
Instructions for secure vehicle sales

Volkswagen Polo  3.8 Read 488 Volkswagen Polo -review

Cheap cars Cars for reconditioning

Volkswagen Test drives