Ford Mondeo

UUSI 24H
1 250 €
2,0i Ambiente 4d
Päivitetty 06.05.2026 Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
ID 15730711
next
prev
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
Ford Mondeo
UUSI 24H
Bensiini
2000
273 226 km
Manuaali
2.0 Zetec Mondeo! Leimaa 11/2026 asti. Jakopää tehty 224tkm/2024, ei vikavaloja. Mukaan kahdet renkaat. Täysin ajokunnossa, uudemman auton tieltä pois!

KÄTEISKAUPALLA 1100€
Perustiedot
Rekisterinumero
FEI-579
Mittarilukema
273 226 km
Moottori
2,0 l, Bensiini
Vuosimalli
2000 (ensirek. 11-2000)
Käyttöönottopäivä
30.11.2000
Vaihteisto
Manuaali
Vetotapa
Etuveto
Katsastettu
11/2025
Korimalli
Sedan
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Punainen metalliväri
VIN-numero
WF0FXXGBBFXT85807
Tekniset tiedot
Teho
96 kW / 131 Hv
Vääntö
176 Nm
Huippunopeus
206 km/h
Kiihtyvyys (0-100)
9,9 s
Henkilömäärä
5
Ovien lkm
4
Ohjauslaite
Vasemmalla
Omamassa
1 336 kg
Kokonaismassa
1 815 kg
Vetomassa (jarrullinen)
1 500 kg
Vetomassa (ei jarruja)
655 kg
CO2 -päästöt
192 g/km
Polttoaineen kulutus
Kaupunki: 11,7 l/100 km
Maantie: 5,9 l/100 km
Yhdistetty: 8 l/100 km

Energiamerkintä

F
192 g/km
g/km
CO2 -päästöt
<101 A
101 - 120 B
121 - 130 C
131 - 150 D
151 - 175 E
176 - 200 F
>200 G

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ajoneuvon historia Suomessa
Katso ajoneuvon aiemmat omistajat, tehdyt katsastukset ja vakuutukset Rekkari.fistä. Hinta alkaen 2,90 €.
Ajoneuvon historia eri maissa
Katso tiedot ajoneuvon vaurioista, kilometreistä ja varkauksista kymmenissä maissa Suomen lisäksi. Tarjoushinta -20 %.
Turvallisuus
Käynnistyksenesto
Lukkiutumattomat jarrut (ABS)
Turvatyynyt
Luistonestojärjestelmä
Sumuvalot
Käynnistyksenesto Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Turvatyynyt Luistonestojärjestelmä Sumuvalot
Sisätilat ja mukavuudet
Ajotietokone
Kaadettavat takaistuimet
Lohkolämmitin / moottorilämmitin
Penkinlämmittimet
Sähkökäyttöiset ikkunat
Ilmastointi: Manuaalinen
Keskuslukitus: Avaimella
Ohjaustehostin
Sisätilanpistoke
Sähköpeilit
Ajotietokone Kaadettavat takaistuimet Lohkolämmitin / moottorilämmitin Penkinlämmittimet Sähkökäyttöiset ikkunat Ilmastointi: Manuaalinen Keskuslukitus: Avaimella Ohjaustehostin Sisätilanpistoke Sähköpeilit
Elektroniikka
Äänentoistojärjestelmä
Äänentoistojärjestelmä
Muut
Huoltokirja: Paperinen
Kevytmetallivanteet
Kahdet renkaat
Vetokoukku
Huoltokirja: Paperinen Kevytmetallivanteet Kahdet renkaat Vetokoukku
Lisätiedot

Tiivistettynä:

2-Litranen bensakone 5-vaihteisella manuaalilootalla. Auto ei ole uusi, eli ajan patinaa on siellä täällä, mutta katsastettu huomautuksitta marraskuussa. Käyntiin on lähtenyt aina eikä oo tarvinut sahailla, kone käy tasaisesti ja vaihteet menee ongelmitta tupaan, huollettu säännöllisesti.


Jakopää, vesipumppu, jähynesteet 224tkm / 2024 loppupuolella.

Ajettu 273tkm

Kahdet renkaat

Kuitteja, lippuslappusia yms löytyy vino pino.

Sisätilanpistoke löytyy.




PLUSSIA...

Tiivistettynä:

2-Litranen bensakone 5-vaihteisella manuaalilootalla. Auto ei ole uusi, eli ajan patinaa on siellä täällä, mutta katsastettu huomautuksitta marraskuussa. Käyntiin on lähtenyt aina eikä oo tarvinut sahailla, kone käy tasaisesti ja vaihteet menee ongelmitta tupaan, huollettu säännöllisesti.


Jakopää, vesipumppu, jähynesteet 224tkm / 2024 loppupuolella.

Ajettu 273tkm

Kahdet renkaat

Kuitteja, lippuslappusia yms löytyy vino pino.

Sisätilanpistoke löytyy.




PLUSSIA

Minun aikana huollettu hyvin ja säännöllisesti, myös ennakoivasti. Vaihdettu mm. etualatukivarret, raidetangonpäät, edestä kallistuksenvakaajan tangot, takaa kallistuksenvakaajan runkokumet, laturi, akku, etujarrusatulat, liukutapit, palat ja levyt, kuskinpuolen pyöränlaakeri, vetonivel, napa, vaihteistoöljyt, sytytyskaapelit ja puola, NGK laser tulpat, moniurahihnan kiristin, moniurahihna, bensansuodatin, ilmansuodatin, raitisilmasuodatin yms perus huoltoihin liittyvät.


Öljyt vaihdettu 10-15tkm välein, EI havaittua öljynkulutusta. Ei vikakoodeja (luettu perus OBD-skannerilla ja myös Forscanilla). Käynnistyy ilman probleemia tai sahaamista pakkasmäärästä riippumatta.


Vetokoukku ON, mutta irrotettu (helposti 2 pultilla saa takaisin kiinni). Kahdet renkaat: kesärenkaat Fordin aluvanteilla ja talvirenkaat peltivanteilla. Kesärenkaat ostettu ja vaihdettu 2025 syksyllä. Takana olevat kumit kuluneet reunoista huonojen aurauskulmien takia, mutta se ON KORJATTU. Välyksiä ei sittemmin pitäisi autosta löytyä. Kuvista poiketen uusi antennin jalka on asennettu. TAKAVAIMENNIN KORVATTU SUORALLA PUTKELLA, eli maltilliset pörinät löytyy.


Halpa ylläpitää, kulutus n. 7.5-8L/100km seka-ajossa. Verot vain 249€ vuodessa. Auto on seisonnassa uudemman tieltä pois.


Autoa on myös "paranneltu" hieman:


Tuulilasin yläkulmassa lähes huomaamaton sunstrip (ei häikäise aurinko niin paljoa eikä haittaa näkemistä, aurinkolipalla peittyy koko sunstrippi).


Takalasit tummennettu 5% kalvolla (takalasissa jonkin verran kuplia, mutta ajaa asiansa silti).


A-pilariin laitettu jännitenäyttö ja veden lämpötilamittari.


Radion aluetta muokkailtu niin, että halutessaan mahtuu suoraan 2DIN-soitin siististi, tai alkuperäinen mankka (kuten nyt kuvissa). Mukaan saa 1DIN-soittimen asennuspaneelin.


Takaoviin päivitetty kaiuttimet MDS HURRICANE FR57H ja etuovissa on MDS Hurricane FR6H 6.5" kaiuttimet. Eli alkuperäisiä paperikaiuttimia hieman paremmat.


MIINUKSIA


-Etupuskurissa halkeama kilven takana (kestänyt silti pitää yhtä LED-lisävalopaneelia telineineen)

-Antennin piiska puuttuu

-Defan vesikiertopumppu tippasee jäähdytinnestettä kovilla pakkasilla

-AC eli ilmastointi ohitettu lyhyemmällä hihnalla (hihnapyörän laakeri hajonnut)

-Vänkärin puolelta käsijarru jää välillä vähän päälle mutta, vapautuu pikaisesti itsekseen

-Kuskinpuolella takahelmassa pintakukintoa, pelti on silti kovaa.



Auto oli minulla yli vuoden päivittäisessä ajossa kunnes ostin uudemman vakionopeudensäätimen yms luksuksien vuoksi:D


Kertaakaan ei tällä ole pelottanut lähteä matkalle, parhaimmillaan ajettu yhdeltä istumalta n 1400km reissu putkeen.


Kysy viesteillä lisää, vastailen kun kerkeän/joudan. WhatsAppia voi myös pistää.

Ota yhteyttä
Ossi Jauhojärvi
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Ford Mondeo  4 Lue 833 Ford Mondeo -arvostelua

Myyjä

Jäsenenä 4 vuotta
Ossi Jauhojärvi
Yksityinen myyjä
Ossi Jauhojärvi, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
Kaupat fiksummin?InstructionPyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Kysyttävää kohteesta?
Soita
 
Puh.
Matkapuhelin
  • Kaikkien pankkien asiakkaille
  • Rahoituspäätös jopa heti
  • Maksuton hakemus, ei sido rahoituksen ottoon
  • Ensimmäinen lasku on aina koroton ja kuluton
Ossi Jauhojärvi
Paras aika tavoitella: 9-22
Kaupat fiksummin?
Pyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Lue lisää
  • Tunnistettu myyjä ja omistajuus
  • Kauppakirjan sähköinen allekirjoitus
  • Turvallinen maksu

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Ford Mondeo  4 Lue 833 Ford Mondeo -arvostelua

Ford Koeajoja