Volvo 740

UUSI 24H
4 000 €
Päivitetty 20.06.2026 Kouvola, Kymenlaakso
ID 15816963
next
prev
Volvo 740
Volvo 740
Volvo 740
Volvo 740
Volvo 740
Volvo 740
Volvo 740
Volvo 740
Volvo 740
Volvo 740
Volvo 740
UUSI 24H
Bensiini
1990
502 000 km
Manuaali
15.6.2026 katsastettu yhdellä kehoituksella.
Harvinaisen hyvillä varusteilla.
B230F + M47
Edellisellä omistajalla 11 vuotta.
Perustiedot
Rekisterinumero
GAO-658
Mittarilukema
502 000 km
Moottori
2,3 l, Bensiini
Vuosimalli
1990
Vaihteisto
Manuaali
Vetotapa
Takaveto
Katsastettu
6/2026
Omistajia
4
Korimalli
Sedan
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Hopea
Tekniset tiedot
Teho
85 kW / 115 Hv
Vääntö
180 Nm
Henkilömäärä
5
Ovien lkm
4
Ohjauslaite
Vasemmalla
Omamassa
1 300 kg
Polttoaineen kulutus
Kaupunki: 13 l/100 km
Maantie: 8 l/100 km
Yhdistetty: 9,5 l/100 km

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ajoneuvon historia Suomessa
Katso ajoneuvon aiemmat omistajat, tehdyt katsastukset ja vakuutukset Rekkari.fistä. Hinta alkaen 2,90 €.
Ajoneuvon historia eri maissa
Katso tiedot ajoneuvon vaurioista, kilometreistä ja varkauksista kymmenissä maissa Suomen lisäksi. Tarjoushinta -20 %.
Turvallisuus
Sumuvalot
Turvatyynyt
Sumuvalot Turvatyynyt
Sisätilat ja mukavuudet
Ilmastointi: Manuaalinen
Keskuslukitus: Avaimella
Ohjaustehostin
Suksiluukku
Katon avausmekanismi: Manuaalinen
Lohkolämmitin / moottorilämmitin
Penkinlämmittimet
Sähkökäyttöiset ikkunat
Ilmastointi: Manuaalinen Keskuslukitus: Avaimella Ohjaustehostin Suksiluukku Katon avausmekanismi: Manuaalinen Lohkolämmitin / moottorilämmitin Penkinlämmittimet Sähkökäyttöiset ikkunat
Elektroniikka
Bluetooth
Äänentoistojärjestelmä
Bluetooth Äänentoistojärjestelmä
Muut
Alustasarja
Kahdet renkaat
Kevytmetallivanteet
Huoltokirja: Paperinen
Kattoluukku: Ilman panoraamaa
Vetokoukku
Alustasarja Kahdet renkaat Kevytmetallivanteet Huoltokirja: Paperinen Kattoluukku: Ilman panoraamaa Vetokoukku
Lisätiedot

Pitkän harkinnan jälkeen myyntiin oma käyttö/harraste auto. Auto ollut minulla noin 8kk käyttöautona ja pelannut sen ajan lähes moitteetta. Myyn koska tarvitsee hommata pienempi kulutteinen auto.

Historiasta sen verran että alkujaan rauhanturvaaja tuonut auton suomeen ja ollut hänellä 17 vuotta. Toisella omistajalla auto ollut 7 vuotta ja edellisellä omistajalla 11 vuotta.


Huoltokirja tallella ja siellä paljon merkintöjä. Sekä edellinen omistaja merkinnyt excel tiedostoon kaiken mitä hän on autolle teettänyt.


Itse olen autoon kerennyt vaihtaa/tehdä

-Kattoluukun tiiviste

-Moottoriöljyt+suodatin...

Pitkän harkinnan jälkeen myyntiin oma käyttö/harraste auto. Auto ollut minulla noin 8kk käyttöautona ja pelannut sen ajan lähes moitteetta. Myyn koska tarvitsee hommata pienempi kulutteinen auto.

Historiasta sen verran että alkujaan rauhanturvaaja tuonut auton suomeen ja ollut hänellä 17 vuotta. Toisella omistajalla auto ollut 7 vuotta ja edellisellä omistajalla 11 vuotta.


Huoltokirja tallella ja siellä paljon merkintöjä. Sekä edellinen omistaja merkinnyt excel tiedostoon kaiken mitä hän on autolle teettänyt.


Itse olen autoon kerennyt vaihtaa/tehdä

-Kattoluukun tiiviste

-Moottoriöljyt+suodatin ja tulpat noin 12tkm sitten

-Polttoaine pumppu ja suodatin noin 12tkm sitten

-Joka nurkkaan uudet lesjöfors -40mm madaltavat jouset noin 7tkm sitten

-Moottoriöljyt+suodatin uudelleen noin 2tkm sitten.

-Pioneerin bluetooth mankka ja subwooferille piuhat konttiin. (alkuperäisen mankan saa halutessa mukaan)

-Vika änkkä poistettu. Äänet sopivat, ei liian kovat. (alkuperäisen saa mukaan).


Muuta mainitsemisen arvoista mitä tulee mieleen.

-Penkinlämmittimet

-4x sähkölasit

-ilmastointi (ei toimi, mutta kaikki osat paikallaan)

-Takalasin aurinkoverho

-Kattoluukku

-Keskuslukko

-2x avaimet

-2x hyvät rengas sarjat molemmat orkkis alumiini vanteilla. Kesä- ja talvirengas sarjoissa molemmissa yli 5mm pintaa.

-Pohja yllättävän hyvässä kunnossa ja massattu joskus 90luvulla. Kaksi kertaa edellinen omistaja teettänyt samaan kohtaan pohjaan pienen paikan.

-Takalasin lämmitin

-Lohkolämmitin

Kaikki varusteet toimii paitsi ilmastointi. Mittaristossakin toimii kaikki paitsi pitkien merkkivalo, vaihteen suositus valo ja mahdollisesti jotain muita turhia valoja mitä ei normi ajossa tarvitse.


Moitteita

-Nokka-akselin etu stefa hikoilee hieman öljyä

-Hammastangon suojakumista tuli korjauskehotus

-Kardaanin tukilaakeri vähän jurraa 60-70kmh vauhdissa (ei vaikuta mihinkään ja tottuu aika nopeasti)

-Parissa kohtaa pientä pintaruostetta

-Konepellissä, katossa ja takakontin luukussa aika rajua lakka vikaa, pahimmat katossa ja konepellissä.


Auto kaikin puolin ajokunnossa ja itsellä jokapäiväisessä ajossa joten kilometrejä tulee kokoajan lisää.

Lisäpitkä ei kuulu kauppaan, mutta johtosarja jää.

Auto ei pakkomyynnissä

Vaihtoja voi ehdottaa kaikkeen taka- ja nelivetoiseen välirahaa voi liikkua molempiin suuntiin tapauskohtaisesti.

Ota yhteyttä
Eeli Lyyra
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Volvo 740  4 Lue 198 Volvo 740 -arvostelua

Klassikot

Myyjä

Jäsenenä 3 vuotta
Eeli Lyyra
Yksityinen myyjä
Eeli Lyyra, Kouvola, Kymenlaakso
Kaupat fiksummin?InstructionPyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Kysyttävää kohteesta?
Soita
 
Puh.
Matkapuhelin
  • Kaikkien pankkien asiakkaille
  • Rahoituspäätös jopa heti
  • Maksuton hakemus, ei sido rahoituksen ottoon
  • Ensimmäinen lasku on aina koroton ja kuluton
Eeli Lyyra
Kaupat fiksummin?
Pyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Lue lisää
  • Tunnistettu myyjä ja omistajuus
  • Kauppakirjan sähköinen allekirjoitus
  • Turvallinen maksu

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Volvo 740  4 Lue 198 Volvo 740 -arvostelua

Klassikot

Volvo Koeajoja