Volvo XC70

UUSI 24H
3 900 €
D5 AWD Summum Pakettiauto
Päivitetty 26.04.2026 Porvoo, Uusimaa
ID 15709865
next
prev
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
Volvo XC70
UUSI 24H
Diesel
2007
518 000 km
Automaatti
Pakettiautoksi rekisteröity XC70 vahvalla ja terveellä D5 moottorilla!
Perustiedot
Rekisterinumero
LNE-816
Mittarilukema
518 000 km
Moottori
2,4 l, Diesel
Vuosimalli
2007
Käyttöönottopäivä
26.01.2007
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Neliveto
Katsastettu
11/2025
Korimalli
Farmari
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Sininen metalliväri
VIN-numero
YV1SZ714671273593
Tekniset tiedot
Teho
136 kW / 185 Hv
Vääntö
400 Nm
Huippunopeus
205 km/h
Henkilömäärä
2
Ovien lkm
5
Ohjauslaite
Vasemmalla
Omamassa
1 800 kg
Kokonaismassa
2 220 kg
Vetomassa (jarrullinen)
1 800 kg
Vetomassa (ei jarruja)
750 kg
CO2 -päästöt
224 g/km

Energiamerkintä

G
224 g/km
g/km
CO2 -päästöt
<101 A
101 - 120 B
121 - 130 C
131 - 150 D
151 - 175 E
176 - 200 F
>200 G

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ajoneuvon historia Suomessa
Katso ajoneuvon aiemmat omistajat, tehdyt katsastukset ja vakuutukset Rekkari.fistä. Hinta alkaen 2,90 €.
Ajoneuvon historia eri maissa
Katso tiedot ajoneuvon vaurioista, kilometreistä ja varkauksista kymmenissä maissa Suomen lisäksi. Tarjoushinta -20 %.
Turvallisuus
Ajonvakautusjärjestelmä
Käynnistyksenesto
Lukkiutumattomat jarrut (ABS)
Turvatyynyt
Xenon-ajovalot
Kaarrevalot
Luistonestojärjestelmä
Sumuvalot
Varashälytin
Ajonvakautusjärjestelmä Käynnistyksenesto Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Turvatyynyt Xenon-ajovalot Kaarrevalot Luistonestojärjestelmä Sumuvalot Varashälytin
Sisätilat ja mukavuudet
Ajotietokone
Keskuslukitus: Kaukosäätöinen
Ohjaustehostin
Polttoaine- / akkukäyttöinen lisälämmitin
Tavaratilan turvaverkko
Ilmastointi: Automaattinen
Nahkaverhoilu
Penkinlämmittimet
Sähkökäyttöiset ikkunat
Vakionopeudensäädin: Perinteinen
Ajotietokone Keskuslukitus: Kaukosäätöinen Ohjaustehostin Polttoaine- / akkukäyttöinen lisälämmitin Tavaratilan turvaverkko Ilmastointi: Automaattinen Nahkaverhoilu Penkinlämmittimet Sähkökäyttöiset ikkunat Vakionopeudensäädin: Perinteinen
Elektroniikka
Äänentoistojärjestelmä
Äänentoistojärjestelmä
Muut
Huoltokirja: Paperinen
Kevytmetallivanteet
Sadetunnistin
Vetokoukku
Kahdet renkaat
Monitoimiohjauspyörä
Turbo
Huoltokirja: Paperinen Kevytmetallivanteet Sadetunnistin Vetokoukku Kahdet renkaat Monitoimiohjauspyörä Turbo
Lisätiedot

Haikein mielin myyn XC70:ni joka on ollut minulla n. kolme vuotta, uuden auton alta pois.


Ruotsalaista rautaa joka on nähnyt maantietä jonkin verran elämänsä aikana. Minun omistusaikana olen tietenkin joutunut jonkin verran pientä remonttia tekemään pitääkseen auto tien päällä mutta se kuuluu tietenkin lähes 20v vanhan auton arkeen :)


Auto on ajoltaan vakaa, kulkee suoraan ja ei kolise töyssyissä. Alusta on läpikäyty ja on jämäkkä!

Vetoakselit ja vetonivelet eivät ääntele tai täristä.

Moottori käynnistyy ja käy oikein nätisti, jopa nätimmin kuin moni vähemmän ajettu yksilö. D5 koneiden nostajat tyypillisesti alkaa metelöimään ajan myötä jos venyttää öljynvaihtovälejä mutta tämä kone kuulostaa täysin terveeltä.


Vaihteiston öljyjä...

Haikein mielin myyn XC70:ni joka on ollut minulla n. kolme vuotta, uuden auton alta pois.


Ruotsalaista rautaa joka on nähnyt maantietä jonkin verran elämänsä aikana. Minun omistusaikana olen tietenkin joutunut jonkin verran pientä remonttia tekemään pitääkseen auto tien päällä mutta se kuuluu tietenkin lähes 20v vanhan auton arkeen :)


Auto on ajoltaan vakaa, kulkee suoraan ja ei kolise töyssyissä. Alusta on läpikäyty ja on jämäkkä!

Vetoakselit ja vetonivelet eivät ääntele tai täristä.

Moottori käynnistyy ja käy oikein nätisti, jopa nätimmin kuin moni vähemmän ajettu yksilö. D5 koneiden nostajat tyypillisesti alkaa metelöimään ajan myötä jos venyttää öljynvaihtovälejä mutta tämä kone kuulostaa täysin terveeltä.


Vaihteiston öljyjä olen vaihtanut huuhtelemalla muutamaan otteeseen pitääkseen se kunnossa + laskurin nollaus tehty samalla.


Ardic lisälämmitin toimii kuten pitää ja on ollut iso bonus joka talvi. Yksikkö itse on vaihdettu käytettyyn yksikköön pari vuotta sitten.

Ilmastointi puhaltaa myös vaivatta kylmää. Järjestelmä on läpikäyty viime kesänä jolloin kenno on vaihdettu uuteen alkuperäiseen ja järjestelmä täytetty.


Rakensin ja muutoskatsastin auton pakettiautoksi vuonna 2023, toteutus näkyy kuvissa. On ollut kätevä matkailuauto kun saa patjan mahtumaan juuri sopivasti takatilaan jolloin voi nukkua tien päällä matkaillessa.


Takapenkkejä saa mukaan ja auto on muunnettavissa takaisin henkilöautoksi helposti! Kokonaisvero nyt 388,72€/v, ennen oli lähemmäs 900€/v muistaakseni.


Joulukuussa 2025 autoon on vaihdettu kerralla hammastanko uuteen, ohjaustehostimen pumppu (käytetty), ohjaustehostinöljyt, apulaitehihna ja kiristin, laturin vapaakytkin, moottorin taaempi tukityyny, jakopään alla oleva tuki sekä vaihteiston vääntötuki.


Talvella tuli myös eteen kardaaniakselin vaihto jolloin tuli tehdaskunnostettu uusi tilalle. (Tukilaakeri hajosi) Samalla tehtiin haldex- öljyn sekä suodattimen vaihto kun kardaani oli irti. Neliveto siis toimii juuri kuten pitää.

Vuonna 2023 autoon tuli luultavasti ensimmäisen kerran ikinä vaihdettua haldex-öljyt jolloin pumppu meni samalla vaihtoon sillä öljyjen tyhjennyksen yhteydessä alkuperäinen haldex pumppu hajosi palasiksi irroittaessa.


Kaikenlaista muuta pientä on tullut vaihdettua ja korjattua vuosien varrella. mm. ilmastoinnin kenno + täyttö, sisälämmittimen kenno, 1 ja 5 sylintereiden suuttimet, samalla suutinten johtoliittimet uusittu kun alkuperäiset johdot murenivat.


Tuulilasi vaihdettu syksyllä 2024.


Etujarrut ovat vaihdettu 2007 vuoden Volvo XC90 D5 mallisiin, eli 336mm halkaisijaltaan, isoilla satuloilla. Huom. pienin vannekoko tällä on 17". Samat satulat käyvät pienemmillä 316mm levyillä jolloin 16" vanteet mahtuvat mutta silloin pitää laittaa tilalle satulan pidikkeet 2003-2006 XC90 autosta sekä tietenkin 316mm levyt.


Auton alla on tällä hetkellä all terrain renkaita koossa 225/65r17, nämä eivät ole kauhean aggressiiviset A/T renkaiden mittakaavalla joten kulutus ei noussut yhtään näiden kanssa ja rengasmelu on aika maltillinen. Nämä ovat olleet alla 2.5v ja pintaa edelleen reippaasti, yli 10mm taitaa olla. Näistä löytyy myös 3pmsf merkintä eli ovat lailliset talvirenkaina. Olen yleensä ajanut aika pitkälle talveen näillä ja pito on ollut varsin hyvä, ei tietenkään korvaa aitoja talvirenkaita. Talvirenkaina Bridgestone Blizzak DM-V3 kitkarenkaat, myös koossa 225/65r17. Näihin olen ollut todella tyytyväinen kaikinpuolin. Ne ovat olleet alla kaksi talvea ja kunnoltaan ovat edelleen todella hyvät.


Vararenkaan päällä takakontin alla löytyy volvon tehdas-subbari jonka otin yhdestä purkuautosta mutta tämä ei ole kytketty sillä siihen tarvitsee alkuperäisen johtosarjan joka minulla ei ole.




Miinuksena muutamia asioita, mm. peruutustutka ei toimi. Tyypilliseen tapaan P2 Volvoissa johtosarja takapuskuriin hangannut auki ja maadoittaa. Tutka saattaa toimia satunnaisina kuivina kesäpäivinä.

Auto ilmoittaa myös "Hälytysjärjestelmä vaatii huollon". Hälytys toimii kyllä, mutta ilmoittaa tämän sillä takalasi on aikoinaan vaihdettu käytettyyn lasiin jossa ei ole tunnistuslankaa edellisen omistajan toimesta kun peruutti lämmitystolppaan talvella.


Tyypillisesti 2005-2007 vuoden P2 Volvoihin myös etuovissa on päässyt kukkimaan kyljen koristelistan alta ja vaatisi oven pinnan korjausta molemminpuolin, etenkin kuljettajan puolella.

Kuljettajan istuimen sähköinen korkeussäätö ei toimi.

Eteen/taakse, sekä selkänoja toimivat.

Vara-avain toimii vain ovien avaukseen, vaikuttaa siltä että ajoneston lähetin on mykkä sillä auto ei suostu yrittämäänkään käynnistämään moottoria tällä. Pääavaimella kaikki toimii kuten pitää!


Auto ei ole siis uusi enää, pitää huomioida että on kohta 20v vanha auto joka on yli puoli miljoonaa ajettu. Mutta tärkeimmät asiat alustassa sekä tekniikaltaan toimivat. Jos on oikein tarkka niin nämä miinukset saa tietenkin suhteellisen helposti korjattua jos haluaa.


Vaihdettujen osien kokonaisprosentti 1%

Takaistuin 1%


Tärkeimpiä varusteita joita on joskus ruksittu tehtaalta:


ABL Active Bending Lights- Xenon valot

Watch Dial- mittaristo

High Performance Audio HU-850 ja PA-200 vahvistin apparin penkin alla.

Tummanruskea nahkasisusta

Parkkitutka joka joskus on toiminut

Vetokoukku

Sähkösäätöinen kuljettajan istuin

Kolmepuolainen ratti

Jalopuukoristus

Automaattisesti himmenevä taustapeili

Sadetunnistin

DSTC ajovakaudenhallinta

Äänieristävät tuplalaminoidut sivulasit

Väri 466 Barents Blue Metallic


Ei ole myynnissä "kokeilumielessä" vaan ihan tosissaan on myynnissä. Saa soittaa tai laittaa viestiä whatsapissa jos jotain mietityttää. Kerron mielelläni lisää autosta!

Ota yhteyttä
Jon Ekman
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Volvo XC70  4.2 Lue 120 Volvo XC70 -arvostelua

Farmarit Automaatit Dieselit Nelivedot

Myyjä

Jäsenenä 8 vuotta
Jon Ekman
Yksityinen myyjä
Jon Ekman, Porvoo, Uusimaa
Kaupat fiksummin?InstructionPyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Kysyttävää kohteesta?
Soita
 
Puh.
Matkapuhelin
  • Kaikkien pankkien asiakkaille
  • Rahoituspäätös jopa heti
  • Maksuton hakemus, ei sido rahoituksen ottoon
  • Ensimmäinen lasku on aina koroton ja kuluton
Jon Ekman
Paras aika tavoitella: 8-23
Kaupat fiksummin?
Pyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Lue lisää
  • Tunnistettu myyjä ja omistajuus
  • Kauppakirjan sähköinen allekirjoitus
  • Turvallinen maksu

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Volvo XC70  4.2 Lue 120 Volvo XC70 -arvostelua

Farmarit Automaatit Dieselit Nelivedot

Volvo Koeajoja