Koeajossa Dodge RAM 1500 LARAMIE BLACK EDITION CREW CAB 5.7
Kun tavoitteena on mahdollisimman iso!
Iso avolava on äijäautojen kuningas, joka emämaassa Yhdysvalloissa on vuodesta toiseen myydyin tai yksi myydyimmistä automalleista. Se on myös meillä Härmässä yksi autoihmisten suosikeista. Huhu kertoo, että itse Kimi Räikkönen ajoi ennen Suomessa olleessaan juuri tällaisella HEMI-koneisella Dodge RAMilla.
Ongelmaksi hankinnan puolesta muodostuu hinta, ei toki Kimille, mutta meille tavantallaajille, joka uutena pomppaa reilusti päälle sadan tonnin. Ratkaisu on kevyt kuorma-autoksi rekisteröinti, joka tarkoittaa, että autosta ei makseta autoveroa. Näin hinta uutena tippuu merkittävästi ja asettuu koeajossa olevan 1500 Laramie -mallin tapauksessa 80 000 - 85 000 euroon riippuen varustelusta. Se on edelleen iso kasa kahisevaa, mutta monelle tällaista autoa mielivälle ja jopa tarvitsevalle huomattavasti mahdollisempi kuin pitkälle yli sadan kilon kauppa.
Lohjalla majaileva Carvista on nähnyt jenkkiavolavoissa markkinaraon ja mahdollisuuden. Se on toiminut käytettyjen ja uusien autojen harmaana maahantuojana sekä myyjänä vuodesta 2010. Vuodesta 2017 Carvista on toiminut RAMien virallisena maahantuojana. Liikkeestä voi ostaa 3-6 kuukauden tilausajalla täysin uuden ja yksilöllisesti räätälöidyn pick-upin. Euroopan varastosta löytävän auton saa neljän viikon tilausajalla. Liike pitää myös Suomessa varastoa niitä ostajia varten, joiden ostohousut lähtevät jalasta vasta kaupan allekirjoituksen jälkeen. Koeajossa oleva RAM on täysin uusi vuoden 2019 malli. Auto oli juuri myyty, mutta saimme sen silti koeajoon. Joten ei kun matkaan!
Hämmästyttävän tarkkaa ja mukavaa ajettavuutta

Ensimmäinen aaninki Dodge RAMin ajettavuudesta oli, että iso koko ja jenkkitausta eivät tiedä hyvää ajettavuudelle. Kuinka väärässä olin. RAM on suorastaan hämmästyttävän hyvä ajaa tällaiseksi jättiläiseksi. Ohjaus on tarkka ja tunnokas, auto on tilanteessa kuin tilanteessa kuskin näpeissä helppo hallittava.
Koeajoautossa on varusteena ilmajouset, yläasennossa meno on nelivedolla ajettaessa hieman sanoisinko huojuvaa, sellaista kuin 80-luvun Land Cruiserilla ajaminen, mutta huomattavasti lievemmässä mittakaavassa. Sen huomaaa, mutta sen unohtaa pian. Takavedolla ajettaessa huojuminen lakkaa, samoin kun laskee auton ala-asentoon.
Yhtäkaikki, tällaisella laadukkalla pick-upilla on nautinto ajaa. Siihen tuo oman mausteensa koeajoauton 5,7-litrainen V8-HEMI, joka takaa voiman yltäkylläisen riittävyyden tilanteessa kuin tilanteessa. Auton toki saa myös dieselkoneella varustettuna.
HEMI-version kiihtyvyys nollasta sataan vie valmistajan mukaan 6,1 sekuntia. Toki tehosta ja voimasta saa muistutuksen kulutusluvuissa, keskikulutus asettuu riippuen ajotyylistä noin 14 litran tuntumaan. Kevyt kuorma-autoksi rekisteröitynä autolla saa ajaa vain maksimissaan 80 kilometriä tunnissa.
Tilaa tarpeeseen kuin tarpeeseen
Tilat ovat isossa autossa jättimäiset. Viidelle matkustalle on väljää joka suunnassa. Laadukkaasta valmistuksesta kertoo hyvä äänieristys, kuski voi kuiskata takaistuimelle 80 kilometrin tuntivauhdissa ja sanoma menee perille. Koeajoautossa oli Suomessa tuiki tarpeellinen lavasuoja, joten sateella tavarat säilyvät kuivina. Jälleenmyyjän kautta saa lavan peitteeksi juuri sellaisen vaihtoehdon kuin tarve on.
Siihen, että tällainen aito ja iso jenkkiavolava on monen, myös allekirjoittaneen, autosuosikki, löytyy monia syitä. Osan voi perustella järjellä.
Järkisyitä ovat tarve lavalle, vahvalle ja toimivalle nelivedolle sekä vetokyvylle. Suomen laki rajoittaa jarruttoman vetopainon 750 kiloon. Jarrullisen perävaunun vetopaino maksimissaan on 3500 kiloa. Tunnesyitä ovat sitten äijämäisyys, ulkonäkö, fiilis, äänet ja voima. Autoihmiselle ei ollenkaan huonoja syitä valintaan.
Katso Dodge RAMin plussat ja miinukset videolta!
Dodge Ram 1500 Dodge RAM 1500 LARAMIE BLACK EDITION CREW CAB 5.7:
LUE MYÖS
-
RAM-mallisto monipuolistuu vauhdilla
RAM-mallisto monipuolistuu vauhdilla -
Dodge Ram 2500: Iso ja röyhkeä
Dodge Ram 2500: Iso ja röyhkeä -
Dodge Journey: Etanolilla kulkeva karpaasi
Dodge Journey: Etanolilla kulkeva karpaasi -
Tyypit: Dodge Viper RT/10
Tyypit: Dodge Viper RT/10 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä -
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla?
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla?
-
Helpoin tapa löytää sopiva sähköauto – uusi vertailu kokoaa yhteen kaiken tärkeän tiedon sähköautoista
VinkitHelpoin tapa löytää sopiva sähköauto – uusi vertailu kokoaa yhteen kaiken tärkeän tiedon sähköautoistaVinkit -07.05.2026 -
Nettikaravaani uudistuu: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiin
VinkitNettikaravaani uudistuu: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiinVinkit -17.04.2026 -
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026
-
Ylöjärvi90 € -
Audi
VihtiAudi
400 € -
North 9
NurmijärviNorth 9
400 € -
Hakkapeliitta SUV
NurmijärviHakkapeliitta SUV
800 € -
Ps4s
LietoPs4s
1 200 € -
Rovaniemi300 €
AUTOUUTISET
-
Suomessa suljettiin meriväyliä, Hornetit ilmaan – Puolustusvoimat kommentoi
Suomessa suljettiin meriväyliä, Hornetit ilmaan – Puolustusvoimat kommentoi -
Sveitsi on maailman ykkönen, ei Leijonat
Sveitsi on maailman ykkönen, ei Leijonat -
FSB: Laaja operaatio paljastui
FSB: Laaja operaatio paljastui -
Yhdysvaltalaismies tuli Suomeen ja hämmästyi – ”En tiennyt, että täällä ei tavata tehdä niin”
Yhdysvaltalaismies tuli Suomeen ja hämmästyi – ”En tiennyt, että täällä ei tavata tehdä niin” -
Äiti ja tytär, 13, pakenivat perhehelvettiä Turussa – Isä, 42, seurasi ja riisti äidin hengen
Äiti ja tytär, 13, pakenivat perhehelvettiä Turussa – Isä, 42, seurasi ja riisti äidin hengen -
Hävittäjiä Suomenlahden yllä, meriväyliä suljettu – Antti Häkkänen kommentoi
Hävittäjiä Suomenlahden yllä, meriväyliä suljettu – Antti Häkkänen kommentoi -
Näkökulma: Suomalaisten julma tapa paljastui Sofia Belórfin myötä
Näkökulma: Suomalaisten julma tapa paljastui Sofia Belórfin myötä -
Otkes ei aloita tutkintaa Kalasataman palosta – Tässä syy
Otkes ei aloita tutkintaa Kalasataman palosta – Tässä syy

