Mazda CX-3 – Sporttinen kaupunkiratsu
Mazda CX-3 on kompaktin kokoinen katumaasturi. Kokonaisuudessa tosin painotetaan enemmän katua ja vähemmän maasturia.
CX-3 on rakennettu Mazda 2:n pohjalevylle. Akseliväli on sama, mutta CX-3 on kuitenkin viitisentoista senttiä kakkosta pidempi ja hieman korkeampi. Auton jämäkät muodot ja pitkät linjat saavat sen näyttämään hieman kokoaan suuremmalta, mutta sisätilat muistuttavat, että kyseessä on toki vain pikkuauto.
Mazdassa pelaa kaikki. Kuusipykäläinen automaattivaihteisto toimii hienosti ja sulautuu hyvin yhteen vapaasti hengittävän moottorin kanssa. Ajettavuus on erityisesti kaupunkiolosuhteissa mainio.
CX-3 luottaa Mazdan tyyliin vapaasti hengittävään kaksilitraiseen bensiinimoottoriin, joka tarjoaa tehoja 120 hevosvoiman verran. Vapari vääntää hyvin ja kaupungissa saa ajaa suurilla vaihteilla. Ajokemuksessa auto voittaa useimmat turboahdetut pikkumoottoriset kilpailijansa. CX-3:n saa halutessaan myös nelivetoisena ja 150 heppaisena versiona.
Ei turboa tai hybridiä, vaan vaparikone

Katumaasturimalli CX-3 tulee muiden uusien Mazdojen tapaan skyactive-kallistuksensäätö-ominaisuuden kanssa. Se on kiinnostava lisä CX-3:n kaltaisessa pienessä, hieman tavallista korkeamassa kotterossa.
Normaaliajossa on vaikeaa sanoa missä kohdin teknologia astuu peliin, mutta osittain sen vaikutusta voi arvoida toteamalla, ettei sivulle kallistus pahasti ajokokemusta tässä autossa häiritse.
Mazda on tunnetusti satsannut huolella polttomoottoriteknologian eteenpäin viemiseen, siinä missä muissa autotaloissa kohistaan nyt hybrideistä. Kulutuksen osalta Mazdat yltävät kohtuulukemiin, mutta päästöjen osalta ollaan yllättävän kaukana kilpailijoista.
Monet työnantajat ovat vetäneet päästörajansa jo niin alas, että koeajetun CX-3:n 136 grammaa kilometrillä sulkee sen pois valittavien työsuhdeautojen joukosta. Se on harmi.
Sisätilat kuin Eccon kengät: kivat ja ergonomiset
Matkustamo on viileän moderni ja käytännöllinen, jopa hieman sporttinen. Sitä tosin kannattaa arvioida lähinnä matkustamon etupäästä käsin, taakse kun ei meinaa mahtua. Erityisesti kuljettajan toimintoja huomioivat ergonomiset yksityiskohdat ovat miellyttäviä.
Mazdan oma keskusohjausyksikkö ja siihen liittyvä tietokone navigaattoreineen on toimiva, vaikkakin muotoilultaan melko kolkko. Plussaa kuitenkin suomenkielisestä ohjelmistosta ja navigaattorista, jotka lujittavat varmasti Mazdan asemaa suomalaisten kansanautona.
Auton mittaristo on muihin nykyautoihin verrattuna harvinaisen yksinkertainen. Siinä ei nopeusmittarin ohella näy muuta kuin digitaalisia numeroita. Enempää ei välttämättä tarvitakaan, koska ajotietokoneesta löytää tietoja ja ominaisuuksia riittävästi. Käytettävyys ja ohjaustoiminnot ovat mukavalla tasolla.
Koeajoauton varustelutaso on toiseksi korkein. Pykälää fiinimpää varustelua kannattaa harkita, sillä pieneenkin autoon on mahdollista saada sekä avaruuden tuntua että mukavuutta asiallisin lisävarustein.
Talvesta tykkäävä pikkuauto kaupunkilaisille
Auton teho- ja vääntöalueet on suunniteltu kaupunkimaiseen ajoon ja nopeuksiin. Ajotuntuma on erinomainen nimenomaan kiihdytyksissä ja kaupunkinopeuksissa. Kyllä auto sietää suurempiakin nopeuksia, mutta humina ja huojunta kasvaa mitä suuremmaksi ajonopeus käy.
Kovemmissa vauhdeissa huojuntaa auttaa toki auton mukavalla tasolla oleva älykkyys, joka esimerkiksi jäykistää rattia ja tekee ajamisesta vakaampaa. Matka-ajossa huomaa, että autosta puuttuu käsinoja vaihdekepin kädelle.
Kaupunkilaisuutta korostavat myös myös moottorin sammuttava i-Stop toiminto, joka kytkeytyy päälle jarrupoljinta reippaammin painettaessa. Toiminto on kuitenkin sen verran tiukan painalluksen päässä, että tahtoo jäädä kuljettajalta herkästi hyödyntämättä.
Mazda on kuitenkin onnistunut rakentamaan Suomessa laatumielikuvaa, eikä CX-3 sitä missään nimessä pilaa. Auto tuntuu jämerältä ajossa ja matkustamossa. Ulkoapäin sen muotokieli on mukavan räyhä ja tarjoaa vaihtoehdon perus-Qashqaille.
Talvitesteissä CX-3 on on saanut pikkumaasturiluokassa erinomaiset arvosanat, ja on aivan taatusti miellyttävä ja pitkäaikainen kaupunkiautoilijan kumppani myös jäisillä teillä ja lumipenkaksi muuttuneilla tienvarsipysäköintialueilla.
Mazda CX-3 Mazda CX-3 2.0 120 hv automaatti:
LUE MYÖS
-
Mazda CX-3 – Sporttinen ja kompakti crossover
Mazda CX-3 – Sporttinen ja kompakti crossover -
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa -
Koeajo: Mazda MX-30 R-EV - sähköllä ja Wankelin varmistuksella
Koeajo: Mazda MX-30 R-EV - sähköllä ja Wankelin varmistuksella -
Koeajo: Mazda2 hybrid – Käsittämättömän pieni kulutus
Koeajo: Mazda2 hybrid – Käsittämättömän pieni kulutus -
Mazda2 - kaupunkiauto kohtuullisella panoksella
Mazda2 - kaupunkiauto kohtuullisella panoksella -
Mazda CX-60 e-Skyactiv D - Vetohommia ja pitkää siivua kuutoskoneella
Mazda CX-60 e-Skyactiv D - Vetohommia ja pitkää siivua kuutoskoneella
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Green-Max
LahtiGreen-Max
160 € -
Ylöjärvi140 € -
Audi A6 Allroad
LaitilaAudi A6 Allroad
790 € -
VENTUS
IsokyröVENTUS
340 € -
SP-9
LempääläSP-9
950 € -
Sipoo250 €
AUTOUUTISET
-
Iranilta kylmäävä uhkaus
Iranilta kylmäävä uhkaus -
USA:ssa hämmästellään yleistä suomalaista tapaa: "Hullua"
USA:ssa hämmästellään yleistä suomalaista tapaa: "Hullua" -
Janne Mustonen on kuollut
Janne Mustonen on kuollut -
Kreml suunnittelee hätäleikkausta
Kreml suunnittelee hätäleikkausta -
Tommy tyrmistyi Ruotsin pilkkahintaisesta bensiinistä – Näin St1 ja Neste perustelevat hintaeroa
Tommy tyrmistyi Ruotsin pilkkahintaisesta bensiinistä – Näin St1 ja Neste perustelevat hintaeroa -
Kommentti: Maailmanlaajuinen šokki on käynnistynyt – Yksi taho tienaa rahaa, ja se on suomalainen
Kommentti: Maailmanlaajuinen šokki on käynnistynyt – Yksi taho tienaa rahaa, ja se on suomalainen -
Thaimaasta pelastettu suomalaistyttö, 11, tuotiin Suomeen – Poliisi tutkii
Thaimaasta pelastettu suomalaistyttö, 11, tuotiin Suomeen – Poliisi tutkii -
Iranin ylin johtaja on kadonnut
Iranin ylin johtaja on kadonnut

