Toyota Yaris Hybrid 2020 - entistä persoonallisempi
Toyota Yarisin uusin painos saapui Suomen markkinoille loppuvuodesta 2020. Tämä Yariksen 4. painos jatkaa Toyotan hybridivallankumousta.
Toyota Yariksen uusin painos saapui Suomen markkinoille loppuvuodesta 2020. Tämä Yariksen järjestyksessään 4. painos jatkaa Toyotan tärkeimmän myyntivaltin eli todistetusti toimivan ja luotettavan hybriditekniikan ilosanoman levitystä uudistetuin eväin.
Edellisen sukupolven Yaris tarjosi ensimmäisen kerran pikkuautoluokkaan hyvin toteutetun hybridivaihtoehdon. Edellistä 3. sukupolven Yarisia valmistettiin vuosina 2010-2019.
Koeajossa oleva paremmalla Style-varustelulla terävöitetty Yaris Hybrid tuo pikkuautoluokkaan kaivattua persoonallisuutta. Yllättävää, että tämä positiivisesti poikkeava ote tulee pikkuautoihin perusvarmoista autoistaan tutulta Toyotalta. Se kertoo, että Toyotan suunnittelussa Yaris mielletään nuoria aikuisia ja ensiauton ostajia kiinnostavaksi autoksi.
Toki valitsemalla edullisempia varustevaihtoehtoja, kuten hinnat alkaen -mallin Lifen tai oletettavasti suosituimmaksi vaihtoehdoksi nouseva Activen, saa Yarisin selvästi tavallisemmassa ja luvalla sanoen tylsemmässä muodossa. Mutta jokainen taaplaa tyylillään eli valitsee omaan lompakkoon ja stailiin sopivan vaihtoehdon.
Hybridien osuus Yarisin mallistosta 80 prosenttia
Toyota Yarisin hinnat alkavat litraisella bensamoottorilla varustetun Yaris Lifen noin 17 300 eurosta. Seuraava vaihtoehto on jo varustettu isommalla 1,5-litraisella VVT-iw -bensamoottorilla ja manuaalivaihteistolla. Sen hinta Active-varustelulla on 18 130 euroa. Automaattivaihteisto Multidrive S nostaa hinnan noin 20 000 euroon.
Yaris Hybridin hinnat alkavat noin 21 500 eurosta, tällöin varustetaso on Active. Koeajossa oleva Yaris Hybrid Style kustantaa noin 24.000 euroa. Hinnaston kallein hybridi-Yaris irtoaa 26 000 eurolla. Toyotan maahantuojan arvion mukaan hybridien osuus tulee olemaan myynnistä 80 prosenttia eli muiden vaihtoehtojen osuus ja haluttavuus on Suomessa vähäistä.
Kilpailijoita pikkuautoluokassa riittää, joista tärkeimmät Yarisin kannalta vuoden 2021 alussa ovat Ford Fiesta, Hyundai i20, Kia Rio, Renault Clio ja Volkswagen Polo.
Yaris on pikkuauto
Uusi Yaris ei ole kasvanut pituutta verrattuna edeltäjään. Myös tämän uuden Yariksen ja edeltäjän leveys on sama. Leimallista uudelle Toyota Yarikselle on, että se ei pyri olemaan jotain muuta kuin on eli pikkuauto.
Aikuisella on ahdasta oman ajoasennon takana takaistuimella, ja tavaratila on poteromainen sekä pienehkö. Pikkuautoa mielivä on tyytyväinen, sillä pieni ja ketterä auto on oletettavasti kiikarissa.
Toyotan mallistosta löytyy runsaasti isompia niin ikää toimivalla hybriditekniikalla varustettuja vaihtoehtoja. Vuoden 2021 aikana mallistoon saapuu myös Yaris-pohjalta tehty katumaasturi tai crossover, Yaris Cross, joka tuo yhden hyvän variaation runsaaseen B-segmentin katumaasturi- tai crossover-kisaan. Tällä hetkellä siellä on muun muassa Skoda Kamiq, Volkswagen T-Cross, Nissan Juke, Kia Stonic, Opel Mokka ja Mazda CX-3, vain muutamia mainitakseni.
Ajossa uusi Yaris Hybrid on pirteä ja pieniruokainen
Ajossa Uusi Toyota Yaris Hybrid on asiallinen pikkuauto. Se ei tarjoa luokan parasta ajettavuutta, mutta on riittävän hyvä joka osa-alueella. Kaupunkiolosuhteissa Yaris on ketterä, vaikka etupyörät voisivat kääntyä vielä paremmin. Se tekisi kaupunkipyörittelystä vielä helpompaa.
Maantiellä Yaris menee kivasti, eikä ohjaus ole hullumpi. Ohjauksen tunnottomuus vaivaa vähän, mutta auto menee silti kohtuullisen kivasti suoraan ilman isompia kaitsemisia. Pikkuautossa on pikkuauton äänieristys eli maantienopeuksissa rengashumina on melkoista.
Kaksi ominaisuutta ihastuttaa. Uudistunut 1,5-litrainen kolmesylinterinen bensamoottori yhdessä sähkömoottorin kanssa tarjoaa Yaris Hybridille pirteä kulun. Toinen ilon aihe on kulutus, joka jää taas hieman entistä pienemmäksi. Auton saa kulkemaan kaupunkiolosuhteissa nelosella alkavilla lukemilla.
Yhteenveto: Toyota Yaris Hybrid
Kokonaisuutena uusi Toyota Yaris Hybrid 2020 on oivallinen pikkuauto. Siinä on Style-varustelulla kivasti persoonallisuutta, se on asiallinen ajaa, se kulkee pirteästi ja menee pienellä polttoaineen määrällä. Toyotan onnistumisesta tämän 4. sukupolven Yariksen kanssa kertovat Car of the Year ja Vuoden Auto Suomessa -finaalipaikat.
Antti Liinpää
Kehuja: Pieni kulutus, pirteä voimalinja, persoonallisuus
Parantamisen varaa: Rengasmelu, voisi olla vielä ketterämpi kaupunkiolosuhteissa
Toyota Yaris Toyota Yaris 1.5 Hybrid Style
LUE MYÖS
-
Toyota Yaris GR – Räävittömän hauska ratakirppu
Toyota Yaris GR – Räävittömän hauska ratakirppu -
Toyota Yaris Cross - täysin uusi kompakti katumaasturi
Toyota Yaris Cross - täysin uusi kompakti katumaasturi -
Toyota Yaris Hybrid – Vakuuttava pikkuhybridi
Toyota Yaris Hybrid – Vakuuttava pikkuhybridi -
Tyypit: Toyota Yaris Turbo
Tyypit: Toyota Yaris Turbo -
Koeajo Toyota Yaris
Koeajo Toyota Yaris -
Koeajo: Retkeilyauto Toyota Proace Max tarjoaa monikäyttöisen tukikohdan
Koeajo: Retkeilyauto Toyota Proace Max tarjoaa monikäyttöisen tukikohdan
-
Koeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainetta
KoeajotKoeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainettaKoeajot -19.08.2026 -
Koeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheauto
KoeajotKoeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheautoKoeajot -18.08.2026 -
Nettikaravaani on mukana Lahden Caravan-messuilla syyskuussa
JututNettikaravaani on mukana Lahden Caravan-messuilla syyskuussaJutut -13.08.2026
-
IceContact 2
SipooIceContact 2
700 € -
Ice contact 3
AlahärmäIce contact 3
600 € -
Ion Evo ja Ventus S1 Evo
YlöjärviIon Evo ja Ventus S1 Evo
580 € -
Mercedes-Benz W211 E-sarja
LaitilaMercedes-Benz W211 E-sarja
1 790 € -
Hakkapeliitta 9
KaaviHakkapeliitta 9
215 € -
nordman
Marttilanordman
150 €
AUTOUUTISET
-
19-vuotias surmasi tukiperheen äidin, 62 – Mielentilatutkimus valmistui
19-vuotias surmasi tukiperheen äidin, 62 – Mielentilatutkimus valmistui -
Varoitus Britannialle – "Isku on väistämätön"
Varoitus Britannialle – "Isku on väistämätön" -
Mette-Marit poistui sairaalasta – Haraldin tilanne edelleen heikko
Mette-Marit poistui sairaalasta – Haraldin tilanne edelleen heikko -
Uutta tietoa Saksan koulusurmasta – Liittyy lähisuhdeväkivaltaan
Uutta tietoa Saksan koulusurmasta – Liittyy lähisuhdeväkivaltaan -
Fazer teki radikaalin muutoksen – Lukijat tyrmäävät: ”En osta enää”
Fazer teki radikaalin muutoksen – Lukijat tyrmäävät: ”En osta enää” -
Seiska: TIS-Carlokselle syytteet Annimari Kortteen pahoinpitelystä
Seiska: TIS-Carlokselle syytteet Annimari Kortteen pahoinpitelystä -
Media: Trumpin kauppasota löi kapuloita Stubbin suunnitelmiin
Media: Trumpin kauppasota löi kapuloita Stubbin suunnitelmiin -
Nyt pamahti! Keihään ihmemieheltä massiivinen heitto
Nyt pamahti! Keihään ihmemieheltä massiivinen heitto

