Uuden sukupolven pakettiauto - uusi Peugeot e-Expert
Sitten vuoden 2016 markkinoille tulonsa jälkeen Peugeot Expert on jo ylittänyt 195 000 kappaleen tuotantomäärän.
Nyt malli tulee tarjolle kompaktien pakettiautojen segmenttiin myös 100% sähköisenä versiona.
Noudattaen Peugeotin asiakkailleen lupaamaa valinnan vapautta, uusi Peugeot e-Expert tarjoaa:
• 2 eri toimintamatkaa aina 330 km (WLTP) asti
• 3 korin pituutta
• Vetomassa jopa 1000 kg ja kantavuus aina 1275 kg asti
Lastaustilavuus on identtinen polttomoottoriversioiden kanssa
Peugeot e-Expert on soveltuva kaikkiin ammattilaisten tarvitsemiin tiloihin, töihin ja eri tarpeisiin. Tavaratilan tarjoamalla runsaalla tilavuudella, varusteltavuudella, arkea helpottavalla ohjaamotilalla, ohjaamon teknologian tasolla ja tyylikkäänä kulkuvälineenä se helpottaa jokapäiväistä elämää. e-Expertistä löytyvät kaikki Peugeot Expertin tarjoamat ominaisuudet - ilman kompromissia ja ilman päästöjä.

Peugeot e-Expert on myös saanut jo ennakkotilaajan Suomi-hinnat.
Uusi täyssähkö e-Expert on säilyttänyt kaikki Peugeot Expertin tarjoamat hyödyt, mukaan lukien segmentissä ainutlaatuisen XS-version, joka on erityisen sopiva kaupunkien keskusta-ajoon.
Peugeot e-Expert kykenee vastaamaan kaikkiin ammattikäyttäjien tarpeisiin ja erityistarpeisiin se mahdollistaa monenlaiset varustelijoiden kanssa yhteistyössä toteutetut muunnelmat, kuten kylmäkuljetus- tai huoltoauto.
Tyyliltä e-Expert on vahva ja tunnistettava ja se jatkaa Peugeotin sähköistymisen Vapaus valita –teemaa. Uudessa Peugeot e-Expertissä säilyy mallin polttomoottoriversioista tuttu ulkoasu, täysin polttomottoriversiota vastaava tilavuus ja siihen on lisätty vain muutamia hienovaraisia tunnisteita paljastamaan täyssähkö käyttövoiman.
Ulkopuolelta sähkömallin erottaa päivittynyt leijonalogo, vasemman etusiiven latausluukku, pienet muutokset maskin keskiosassa sekä takaosasta löytyvä e-Expert -monogarmmi.
Ohjaamoon sähköistyminen on tuonut muutamia lisäelementtejä, kuten analogisen mittariston värityksen, päivittyneet toiminnot kosketusnäytöllä, uuden "e-Toggle" automaattisen vaihteenvalitsimen sekä uutuutena Expertissä nähtävän sähköisen käsijarrun.
Mittaristo on päivittynyt jakamaan uutena tietona sähköautolla ajoon liittyvää olennaista käyttöinformaatiota.
Täysin uusi e-Expert tulee myyntiin kahtena eri akkuversiona. 50 kWh akku on saatavana XS-, M -ja XL–koripituuksiin ja tämä esimerkiksi kaupunkiajoihin erinomaisesti soveltuva versio tarjoaa jopa 230 km (WLTP) toimintamatkan.M- ja XL-koripituudet ovat saatavana myös 75 kWh akulla, jonka toimintamatka mahdollistaa jopa 330 km (WLTP) ajon.
Peugeot e-Expert on varustettu 11 kW :n kolmivaiheisella autolaturilla. Akun lämmöntasaus on yhdistetty matkustamon erilliseen lämmitysjärjestelmään ja mahdollistaa pikalatauksen, akun esilämmityksen ansiosta optimoidun toimintamatkan sekä pidemmän akun elinkaaren.
Lataaminen onnistuu joustavasti arjen eri ratkaisuilla ja pikalatauspisteestä 80% latausaste saavutetaan joko jo 30 minuutissa (50 kWh akku) tai 45 minuutissa (75 kWh akku).
Uusi Peugeot e-Expert tarjoaa mahdollisuuden ohjelmoida akun lataus käynnistymään toivottuna ajankohtana joko e-Expertin kosketusnäytöltä tai omasta matkapuhelimesta etäohjauksen avulla. Saman etäohjauksen avulla on mahdollista milloin tahansa käynnistää tai pysäyttää lataus, samoin kuin tarkistaa akun latauksen taso.
Matkustajille e-Expert tarjoaa mukavan ohjaamotilan, jonka lämpömukavuudesta huolehtivat korkeajännite lämmitysvastus (5 kW) sekä ohjelmoitava esilämmitys.
e-Expertin muunneltavuus on segmentissä huippuluokkaa kolmen hengen Moduwork-istuinrivin ansiosta: laitimmaisen matkustajan istuimen alta saadaan käyttöön 1,16 m pitkä lisälastaustila tai keskimmäisen istuimen kääntyvän käsinojan kohdalta saadaan käyttöön työpöytä.
Vetokyky e-Expertissä on jopa 1000 kg ja kantavuus on täyssähköversiossa sama kuin mallin polttomoottoriversioissa: jopa 1275 kg.
Lisäksi samoin kuten Expertin polttomoottoriversiossa, täyssähköinen e-Expert pitää sisällään runsaan määrän eri turvallisuutta ja ajamisen helppoutta tuovia ajoavustimia. Älypuhelimen informaatio on käytettävissä auton kosketusnäytöltä, kiitos Apple CarPlay™ :n ja Android Auto™ :n kanssa yhteensopivan MirrorScreen –toiminnon.
Alle 30 km/h ajossa sekä peruutettaessa jalankulkijoiden turvaksi hiljaisesti etenevä auto pitää miellyttävää varoitussääntä.
Uusi Peugeot e-Expert saapuu Suomeen vuoden 2020 lopulla. Mallin ennakkomyynti on alkanut ja ennakkotilaajan autoverolliset hinnat alkavat 47 979,24 € (e-Expert M 75 kWh ) / 49 374,90 € (e-Expert XL 75 kWh).
LUE MYÖS
-
Koeajo: Polttoainepihi Peugeot 2008 on suosittu Euroopassa, muttei Suomessa
Koeajo: Polttoainepihi Peugeot 2008 on suosittu Euroopassa, muttei Suomessa -
Koeajo: Peugeot e-3008 on upea ilmestys
Koeajo: Peugeot e-3008 on upea ilmestys -
Peugeot 508 SW - Farmari ranskalaisittain
Peugeot 508 SW - Farmari ranskalaisittain -
Peugeot 308 SW -perhefarmari antaa paljon vastinetta rahalle
Peugeot 308 SW -perhefarmari antaa paljon vastinetta rahalle -
Peugeot 3008 Hybrid4 – Miss SUV
Peugeot 3008 Hybrid4 – Miss SUV -
Peugeot e-2008 – Kisun tassuja palelee
Peugeot e-2008 – Kisun tassuja palelee
-
Koeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainetta
KoeajotKoeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainettaKoeajot -19.08.2026 -
Koeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheauto
KoeajotKoeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheautoKoeajot -18.08.2026 -
Nettikaravaani on mukana Lahden Caravan-messuilla syyskuussa
JututNettikaravaani on mukana Lahden Caravan-messuilla syyskuussaJutut -13.08.2026
-
Hakkapeliitta 9
KaaviHakkapeliitta 9
215 € -
nordman
Marttilanordman
150 € -
Antera
LappeenrantaAntera
400 € -
Winter icept IZ2 W616
YlöjärviWinter icept IZ2 W616
270 € -
Lappeenranta150 € -
Lappeenranta150 €
AUTOUUTISET
-
Pelko iski – Tapahtuuko Venäjällä pian jotain hirveää?
Pelko iski – Tapahtuuko Venäjällä pian jotain hirveää? -
"Mitä helvettiä juuri lähetit minulle” – Kuvottava video johti koviin sakkoihin
"Mitä helvettiä juuri lähetit minulle” – Kuvottava video johti koviin sakkoihin -
Espanjassa naljaillaan Suomen ahdingolle – ”Kosto on parasta tarjoiltuna kylmänä”
Espanjassa naljaillaan Suomen ahdingolle – ”Kosto on parasta tarjoiltuna kylmänä” -
Wille Rydmanin ehdotus kuumentaa tunteita – Antti Lindtman lataa suoraan
Wille Rydmanin ehdotus kuumentaa tunteita – Antti Lindtman lataa suoraan -
Kilpaurheilijaksi ryhtynyt Iida Vainio juoksi 60 metriä – Tässä tulos
Kilpaurheilijaksi ryhtynyt Iida Vainio juoksi 60 metriä – Tässä tulos -
Suomen yleisurheilutähtien bilekuvat julki – ”Kenellekään ei jää epäselväksi”
Suomen yleisurheilutähtien bilekuvat julki – ”Kenellekään ei jää epäselväksi” -
Lähteet: Putin valmistautuu kärjistämään tilanteen
Lähteet: Putin valmistautuu kärjistämään tilanteen -
Henny Harjusolalle tehtiin glottoplastia: ”Ei takuuta lopputuloksesta”
Henny Harjusolalle tehtiin glottoplastia: ”Ei takuuta lopputuloksesta”

