Audi A6

2 990 €
Avant Plus V6 2,7 biturbo quattro 184kW tiptronic-autom
Päivitetty 22.02.2026 Liminka, Pohjois-Pohjanmaa
ID 15554266
next
prev
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Audi A6
Bensiini
2004
262 000 km
Automaatti
Hyväkuntoinen ja -kulkuinen nelikko vielä
talven liukkaille, tehokas 2,7 tuplaturbo vensakoneella.
Perustiedot
Rekisterinumero
RTY-325
Mittarilukema
262 000 km
Moottori
2,7 l, Bensiini
Vuosimalli
2004
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Neliveto
Katsastettu
12/2025
Korimalli
Farmari
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Musta metalliväri
Tekniset tiedot
Teho
184 kW / 250 Hv
Vääntö
350 Nm
Kiihtyvyys (0-100)
7,6 s
Henkilömäärä
5
Ovien lkm
4
Ohjauslaite
Vasemmalla
Omamassa
1 830 kg
Vetomassa (jarrullinen)
1 900 kg
Vetomassa (ei jarruja)
750 kg
Polttoaineen kulutus
Kaupunki: 14 l/100 km
Maantie: 9 l/100 km
Yhdistetty: 11 l/100 km

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ajoneuvon historia Suomessa
Katso ajoneuvon aiemmat omistajat, tehdyt katsastukset ja vakuutukset Rekkari.fistä. Hinta alkaen 2,90 €.
Ajoneuvon historia eri maissa
Katso tiedot ajoneuvon vaurioista, kilometreistä ja varkauksista kymmenissä maissa Suomen lisäksi. Tarjoushinta -20 %.
Turvallisuus
Ajonvakautusjärjestelmä
Lukkiutumattomat jarrut (ABS)
Luistonestojärjestelmä
Turvatyynyt
Ajonvakautusjärjestelmä Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Luistonestojärjestelmä Turvatyynyt
Sisätilat ja mukavuudet
Ajotietokone
Kaadettavat takaistuimet
Lohkolämmitin / moottorilämmitin
Ohjaustehostin
Sisätilanpistoke
Sähköpeilit
Tavaratilan turvaverkko
Ilmastointi: Automaattinen
Keskuslukitus: Kaukosäätöinen
Nahkaverhoilu
Penkinlämmittimet
Sähkökäyttöiset ikkunat
Sähkösäätöiset istuimet: Ilman muistia
Urheiluistuimet
Ajotietokone Kaadettavat takaistuimet Lohkolämmitin / moottorilämmitin Ohjaustehostin Sisätilanpistoke Sähköpeilit Tavaratilan turvaverkko Ilmastointi: Automaattinen Keskuslukitus: Kaukosäätöinen Nahkaverhoilu Penkinlämmittimet Sähkökäyttöiset ikkunat Sähkösäätöiset istuimet: Ilman muistia Urheiluistuimet
Elektroniikka
Äänentoistojärjestelmä
Äänentoistojärjestelmä
Muut
Alustasarja
Kahdet renkaat
Turbo
Huoltokirja: Paperinen
Kevytmetallivanteet
Vetokoukku
Alustasarja Kahdet renkaat Turbo Huoltokirja: Paperinen Kevytmetallivanteet Vetokoukku
Lisätiedot

Hyväkuntoinen vuoden 2004 (suomiauto) A6 C5, moottorina 2,7 litrainen tuplaturbo 250hv / 350Nm nelivetona ja tiptronic -automaatilla. Tästähän kutittelee pelkällä softalla jo päälle 300 heppaa ja säätelee vaikka samalla etanolille.


Juuri isosti remppailtu puolen vuoden seisonnan jälkeen, korjattu mm. Startti, venttiilikopan tiivisteet oikealle, toisioilmapumpun laakerointi, jakopää ja vesipumppu, termostaattikotelon nestevuoto, apulaitehihna, pari vesiletkua, öljynjäähdyttimen tiivisteet, puhdistettu öljy- ja nestevuotojen jälkiä moottorista, N75 ahtopaineensäätöventtiili, lambda-anturi oikea etummainen, oikea etulokari uusittu (oli ihan rehellinen reikä). Oikea etu ulompi vetonivel ja uusi antennipiiska. Myös takajarrut puhdisteltu/herkistelty leimalle. Ja ehkä jotain muutakin pientä tullut samalla tehtyä, kuten jotain o-renkaita, puhdisteltu osia kun ollut...

Hyväkuntoinen vuoden 2004 (suomiauto) A6 C5, moottorina 2,7 litrainen tuplaturbo 250hv / 350Nm nelivetona ja tiptronic -automaatilla. Tästähän kutittelee pelkällä softalla jo päälle 300 heppaa ja säätelee vaikka samalla etanolille.


Juuri isosti remppailtu puolen vuoden seisonnan jälkeen, korjattu mm. Startti, venttiilikopan tiivisteet oikealle, toisioilmapumpun laakerointi, jakopää ja vesipumppu, termostaattikotelon nestevuoto, apulaitehihna, pari vesiletkua, öljynjäähdyttimen tiivisteet, puhdistettu öljy- ja nestevuotojen jälkiä moottorista, N75 ahtopaineensäätöventtiili, lambda-anturi oikea etummainen, oikea etulokari uusittu (oli ihan rehellinen reikä). Oikea etu ulompi vetonivel ja uusi antennipiiska. Myös takajarrut puhdisteltu/herkistelty leimalle. Ja ehkä jotain muutakin pientä tullut samalla tehtyä, kuten jotain o-renkaita, puhdisteltu osia kun ollut irti yms fiksailua konehuoneeseen. Toki uudet öljyt ja jäähdytinnesteet mennyt samalla, raikkari ja ilmansuodatin. Nämä em remontit tehty mittarilukeman ollessa 260500-800km. Nyt muutama sata km enemmän.


Talvirenkaat hyvät 18” nastat kohtuullisilla replicavanteilla, takavanteissa pientä heittoa mutta ei tunnu ajossa laillisilla nopeuksilla. Kesäset välttävät 16” orkkisvanteilla.


Jottei täydellinen ole niin löytyy mm seuraavaa mitä voisi laitella:

-välillä sytyttää vikavalon, toisioilmapumpun ilmavirtausta herjailee, poistamalla pysynyt pois vaihtelevan ajan, joskus tullut samalla pakokaasunlämpöanturista koodia ja välillä ei. Ei kuitenkaan ole mitään vaikutusta ollut ajoon/tehoihin.

-pieniä kosmeettisia ruosteenalkuja jotka vielä helposti fiksattavissa (itsellä ei paikkaa ennen kevättä alkaa niitä tekemään) vasemmassa etulokarissa ja oikeassa etuovessa sekä takaluukussa. Muuten koriltaan ja pohjaltaan siisti ikäisekseen, ei ainakaan isompia vekkejä tai parkkipaikkakolhuja näy.

-vaihdelaatikossa takakardaanin lähdössä oli pientä öljytippaa, maahan asti ei ole nyt ainakaan kylmillä keleillä valutellut.

-mittaristossa oikean puolen vilkun merkkivalo vilkkuu himmeästi, välillä näkyy normaalisti, ehkä vilkkureleessä kontaktihäikkää…? Vilkkurele ei auttanut, mittariston juotokset tms?

-ilmastoinnin + ja - nappien merkinnät kuluneet, tiedon mukaan ilmastointi toimii (auto ollut itsellä joulukuun alusta niin ei ole päässyt testaamaan.

-takaluukun sisäverhous vähän kärsinyt.

-kuskin penkinlämmitin (vänkärin ei testattu) ei toimi.

-sumarit pois paikaltaan kun vasen rikki (lasi irti, kiinnikkeet poikki), oikea ok kunto tulee mukaan.


Aika perus varusteet, ei esim vakkaria tai ksenoneja, popit ilmeisesti jotku vähän paremmat kun kontin sivussa pieni subi. Tästä aikalailla orkkiskuntonen kampe odottamaan vaikka museointia. Viestit tavoittaa aluksi parhaiten.


Vaihdossa vois kiinnostaa autonostin/matalanostin, ns tonnin pommi (taka- tai 4-veto, myös projektikuntoiset)+ rahaa tai vastaavassa hintaluokassa pieni kevytkuorma-auto tai hondan nelikko mönkijä.

Ota yhteyttä
Olli-Pekka Siponen
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Audi A6  4 Lue 691 Audi A6 -arvostelua

Farmarit Automaatit Turbot Nelivedot Projektit

Myyjä

Jäsenenä 17 vuotta
Olli-Pekka Siponen
Yksityinen myyjä
Olli-Pekka Siponen, Mallassauna 12 Liminka, Pohjois-Pohjanmaa
Kaupat fiksummin?InstructionPyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Kysyttävää kohteesta?
Soita
 
Puh.
Matkapuhelin
  • Kaikkien pankkien asiakkaille
  • Rahoituspäätös jopa heti
  • Maksuton hakemus, ei sido rahoituksen ottoon
  • Ensimmäinen lasku on aina koroton ja kuluton
Olli-Pekka Siponen
Paras aika tavoitella: 8-21
Kaupat fiksummin?
Pyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoituvat luotettavasti palvelumme välityksellä.
Lue lisää
  • Tunnistettu myyjä ja omistajuus
  • Kauppakirjan sähköinen allekirjoitus
  • Turvallinen maksu

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Audi A6  4 Lue 691 Audi A6 -arvostelua

Farmarit Automaatit Turbot Nelivedot Projektit

Audi Koeajoja