Oletko aina unelmoinut ryyppykuskina olemisesta? Nyt olis tarjolla oiva mahdollisuus saada mahdollisimman monta kaveria kerralla rähisemään, likaamaan ja rällästämään uljas ajoneuvosi!
Voihan tällä toki tehdä ihan tavallistakin matkaa, mutta seittemän sielua mahtuu mukavasti tämän koslan kyytiin ja takana löytyy tilaa vielä matkatavaroillekkin.
Parhaiten saa yhteyttä tekstareilla tai nettiauton kautta, puheluihin en välttämättä vastaa.
Miinukset:
-Ilmastoinnin kompuran hihnapyörä rallattaa aika ajoin, lämpimänä voi välillä pitää hyvin huolestuttavaa ääntä, mutta tulee ja menee itsestään. Laakeri on väljä, pyörän kun vaihtaa niin ei tartte...
Oletko aina unelmoinut ryyppykuskina olemisesta? Nyt olis tarjolla oiva mahdollisuus saada mahdollisimman monta kaveria kerralla rähisemään, likaamaan ja rällästämään uljas ajoneuvosi!
Voihan tällä toki tehdä ihan tavallistakin matkaa, mutta seittemän sielua mahtuu mukavasti tämän koslan kyytiin ja takana löytyy tilaa vielä matkatavaroillekkin.
Parhaiten saa yhteyttä tekstareilla tai nettiauton kautta, puheluihin en välttämättä vastaa.
Miinukset:
-Ilmastoinnin kompuran hihnapyörä rallattaa aika ajoin, lämpimänä voi välillä pitää hyvin huolestuttavaa ääntä, mutta tulee ja menee itsestään. Laakeri on väljä, pyörän kun vaihtaa niin ei tartte kuumotella.
-Kytkinpoljin on hieman raskas, vaihteiden vaihto vaatii rekka- ja traktorikuskeille tyypillistä käyttäytymistä, mutta useimmiten vaihteet saa ihan hyvin silmään. Epäilen työsylinteriä.
-Ruostetta siellä täällä, tyypilliset tämän kopan voyagerin paikat (takakaaret, konepelti, takaluukku). Pahimmat on takana palkeissa. Vetokoukkua en itse käyttäisi, enkä suosittele muillekaan.
-Keskiäänenvaimennin korjattu hätäisesti, mutta ei ainakaan pahemmin vuoda.
-Kattoverhoilun rokkuminen korjattu rumasti, mutta ei ainakaan tule silmille.
-Ilmastointi ei toimi. En ole tutkinut, saattaa korjaantua täytöllä.
-Aktiivihiilisuodatin taitaa olla vaihdon tarpeessa, tankatessa haluaa naksauttaa pistoolin pois päältä jos se ei ole tietyssä asennossa, ja kierrokset voi välillä jäädä hieman roikkumaan vaihteiden vaihdon yhteydessä.
-takaiskarit huonot
-Kesärenkaina nypityt nastat, mukaan saa toiset hunokuntoiset renkaat peltivanteineen mihin voi itse laittaa talvirenkaat ensi syksynä.
Plussat:
+Ei ole jättänyt tielle, aina lähtenyt käyntiin kovillakin pakkasilla
+"Komeat" vauhtimaalit ja ammattilaistason tummennus takalasissa
+EGR-venttiili vaihdettu ja alipainevuodot korjattu.
+sytytystulpat vaihdettu
+jakohihna rullineen ja vesipumppu vaihdettu maaliskuussa, samalla huuhdeltu jäähdytysjärjestelmä ja laitettu uudet nesteet.
+Perinteinen takajarrukilpien vaihto, näissä tuppaa aina olemaan kadonneet jollon käsijarrukaan ei enää toimi. Siitä ei ole siis huolta tällä kertaa.
+Suht tuoreet takajarruhilppeet, uudet käsijarruvaijerit.
+Etummainen moottorin tuki vaihdettu
+Kulutus on hieman V6:sia pienempi (keskikulutus ollut n. 9,7 l/100), ja onhan manuaalivaihteisto aina poikaa
+Suht siisti sisusta, ulkokuoren ruostekohtia ja paria lommoa lukuunottamatta ihan ok kokonaisuus. Mutta ei niin hieno että liikaa vituttaisi jos tulee kolhuja marketin parkkipaikalla.
+Leimaa vielä jäljellä ensi marraskuuhun asti. Tee tästä tämän kesän retkipaku, heivaa penkit mäkeen ja rahtaa roinaa, tai rupea ryyppykuskiksi niin pitkään kun leimaa riittää. Lisää saa toki jos näyttää korille hieman mikkiliimaa.
Jos on muuta kysyttävää niin pistä viestiä. Ensisijaisesti vaihto rahaan. HInta ei ole kiveen hakattu.