Dacia Duster - Ihan oikea katumaasturi
Markkinoiden edullisin katumaasturi on päivittynyt maltilla, mutta juuri sieltä mistä toivoa saattoi.
Duster on päivänselvästi romanialaisvalmistaja Dacian päätuote. Se on ajotuntumaltaan, tekniikaltaan ja laatuvaikutelmaltaan lähempänä emokonserni Renaultin tuotteita kuin muuta Dacia-mallistoa.
Hyppääminen lennosta Logan MCV:stä Dusteriin konkretisoi hyvin sen, kuinka paljon laadukkaampi ja parempi kokonaisuus Dacian valmistama katumaasturi onkaan.
Dusterin ohjaustuntuma on erinomainen. Ohjaus on voimakkaasti tehostettu, hävittämättä kuitenkaan ohjaustuntumaa liiaksi. Kontakti tiehen on hyvä, alusta ajaa asiansa ja suuntavakauttakin löytyy.
Vaihteisto on muusta Dacia-mallistosta poiketen 6-portainen, joten Renaultin tuotelinjaa on hyödynnetty Dusterin kohdalla pitkälle. Samaa moottori- ja vaihteistotekniikkaa löytyykin monesta muusta Renault- ja Nissan-mallista.
Neliveto vain diesel-versioon

Nissanin ja Renaultin yhteistyöstä hyötyy erityisesti Dacia Duster, sillä konsernista löytyy yksi crossover-markkinoiden suosituimmista malleista. Nissan Qashqai on hallinnut katumaasturimarkkinoita Suomen lisäksi myös muualla Euroopassa.
Moottorivalikoima on parantunut sitten edellisen sukupolven ja facelift-malliin on saatavilla dieselmoottori ja kaksi eri bensiiniversiota. Nelivetomalli on saatavilla ainoastaan dieselinä. Konevalikoimaa ei siis voi sanoa kattavaksi, mutta riittävä se on.
Kuusivaihteinen laatikko on Renaultin omaa tuotantoa ja toimii erinomaisesti. Lisävaihteen ansiosta kierrosluku on matka-ajossa alempi. Se tekee hyvää kulutukselle, vaikka polttoainetalous ei katumaasturiluokassa tunnu näyttelevän kovin suurta roolia.
Rutosti maavaraa
Dusterin kohdalla tehdään muutamia asioita jopa paremmin kuin luokassa yleisesti. Yksi näistä on maavara, jota autosta löytyy 21 sentin verran. Tässä suhteessa taakse jää suurin osa crossover-luokasta.
Etenemiskyvyltään Dacia on siis luokkansa kärkikastia erityisesti nelivetoversiona. Mutta ei siinä etuvetoisessa versiossakaan mitään vikaa ole – päinvastoin. Useimmissa tapauksissa kaksi vetävää pyörää riittää.
Uusi malli ei ole kokonaan uusi, vaan pikemminkin facelift. Ulkonäkö on pysynyt melko ennallaan. Ulkokuoren uudistukset ovat keskittyneet etumaskin, ja etu- ja takavalojen päivitykseen. Muu on hyvin pitkälle ennallaan.
Karua kauneutta
Muotoilu on asia, joka Dusterin kohdalla pistää monen silmään. Kookkaat pyöränkaaret yhdistettynä turhan pienikokoisiin vanteisiin tekee fiiliksestä kerta heitolla vanhahtavan. Tilanne korjaantuu hyvin pitkälle kookkaammilla vanteilla ja ulkoisilla lisävarusteilla.
Toisaalta Dusterissa on vanhempien Jeep-mallien karua kauneutta, joka alkaa miellyttää silmää mitä pidemmän aikaa sitä tarkastelee. Onhan se aivan toisesta maailmasta kuin vaikka Land Rover Evoque, mutta hintakin on viidesosa brittiläisestä.
Sisustassa on onneksi tapahtunut paljon. Dusterin hytti on vedetty hyvin pitkälle uusiksi ja päivitystä on kojelaudassa, penkeissä, ovissa ja erityisesti hallintalaitteissa.
Yksi suurimmista parannuksista on ehdottomasti sähköikkunoiden nostimien sijoittaminen kuskin oveen. Aisa kuulostaa vähäpätöiseltä, mutta aiemmin keskikonsolissa olleiden namiskoiden käyttäminen oli suoraan sanoen raivostuttavan hankalaa.
Uusiksi sieltä mistä pitääkin
Dusterin Facelift-mallin kohdalla täytyy todeta, että parannusten pohjana on varmasti käytetty kuljettajien antamia kehityspisteitä, sillä uusi malli on parantunut juuri oikeista kohdista.
Dacia Duster on auto, jonka kohdalla epäilijöiden jono on pitkä. On totta, että hyvää ja halpaa tuotetta löytyy markkinoilta hyvin harvoin, mutta Dusterin kohdalla on todettava, että näin on päässyt käymään.
Skeptikot vaihtavat leiriä usein siinä vaiheessa kun pääsevät itse istahtamaan Dusterin rattiin. Dacian katumaasturimalli nimittäin on vähintään yhtä pätevä kuin valtamerkkien useita tuhansia kalliimmat mallit.
Varustetasossa petraamisen varaa
Dusteria harkittaessa kannattaa kuitenkin kiinnittää erityistä huomiota sen varustelutasoon ja lisävarusteiden hintoihin. Suhteessa moneen valtamerkkiin varustetaso jää hieman vaatimattomammaksi.
Alhaisin Ambiance-varustetaso on oikeasti melko karu, mutta Laureate-tasoinen Duster alkaa muistuttamaan huomattavasti enemmän nykystandardeja. Se sisältää mm. ajotietokoneen, sähköiset takalasit, sumuvalot ja lämmitetyt etujakkarat.
Pykälää korkeammalla varustetasolla Dusterin hinta pomppaa yli 18 000€:n, mutta se on silti melkoisesti halvempi kuin pahimmat kilpailijat. Mm. Nissan Qashqai maksaa alhaisimmalla varustetasolla reilut 22 000€.
Toki Qashqai on useaa pykälää hienostuneempi, mutta Dusterissa on toisaalta enemmän karua komeutta. Ajokokemuksena kaksikko onkin sitten yllättävän lähellä toisiaan.
Tuomas Rajala
Kehuja: hinnoittelu, moottori, ajotuntuma, karu ulkonäkö
Parantamisen varaa: karu ulkonäkö, vakiovarustelu
Dacia Duster Tekniset tiedot:
Also read
-
Koeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkua
Koeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkua -
Dacia Duster - Huonon tien taitaja
Dacia Duster - Huonon tien taitaja -
Dacia Duster – Romanian Hummerin monet kasvot
Dacia Duster – Romanian Hummerin monet kasvot -
Dacia Duster 4X4: Hyvän ja halvan jäljillä
Dacia Duster 4X4: Hyvän ja halvan jäljillä -
Koeajo: Dacian jättimalli testissä – Bigster nostaa riman korkeammalle
Koeajo: Dacian jättimalli testissä – Bigster nostaa riman korkeammalle -
Dacia Jogger - paljon edullista tilaa perheautoiluun
Dacia Jogger - paljon edullista tilaa perheautoiluun
-
Koeajo: Suzuki eVitara on edullinen neliveto, jonka latauksessa riittää parannettavaa
KoeajotKoeajo: Suzuki eVitara on edullinen neliveto, jonka latauksessa riittää parannettavaaKoeajot -08.10.2026 -
Koeajo: Škoda Peaq vakuuttaa tilalla ja tekniikalla
KoeajotKoeajo: Škoda Peaq vakuuttaa tilalla ja tekniikallaKoeajot -29.09.2026 -
Fiksut kaupat on turvallinen tapa ostaa ja myydä auto yksityishenkilöiden kesken
JututFiksut kaupat on turvallinen tapa ostaa ja myydä auto yksityishenkilöiden keskenJutut -21.09.2026
-
Linglong GreenMax Winter Grip
TurkuLinglong GreenMax Winter Grip
350 € -
Pori250 € -
Viking contact 7
OuluViking contact 7
140 € -
Snow-H MWH02
HelsinkiSnow-H MWH02
150 € -
Peugeot 407
TohmajärviPeugeot 407
180 € -
Toyota Avensis
TohmajärviToyota Avensis
100 €
CAR NEWS
-
Yksi kuoli ja kolme loukkaantui vakavasti rajussa ulosajossa – Tältä onnettomuuspaikalla näytti
Yksi kuoli ja kolme loukkaantui vakavasti rajussa ulosajossa – Tältä onnettomuuspaikalla näytti -
Tänne osa Helsingin takseista ei suostu ajamaan – ”Ei kenenkään etu”
Tänne osa Helsingin takseista ei suostu ajamaan – ”Ei kenenkään etu” -
Stadion hiljeni sekunneissa – Upseeri kuoli pudottuaan stadionin kattorakennuksista kentälle Texasissa
Stadion hiljeni sekunneissa – Upseeri kuoli pudottuaan stadionin kattorakennuksista kentälle Texasissa -
Tänään tv:ssä: Poika tunnusti tekonsa isälleen – ”Minun teki mieli oksentaa”
Tänään tv:ssä: Poika tunnusti tekonsa isälleen – ”Minun teki mieli oksentaa” -
Suomeen syntyi poikkeuksellinen osaajapula – Palkka jopa 11 000e/kk
Suomeen syntyi poikkeuksellinen osaajapula – Palkka jopa 11 000e/kk -
NYT: Trumpin hallinnolta raju kehotus Euroopalle – IL seuraa
NYT: Trumpin hallinnolta raju kehotus Euroopalle – IL seuraa -
Johanna Puhakka kihloihin näyttelijäpuolison kanssa
Johanna Puhakka kihloihin näyttelijäpuolison kanssa -
Owen täyttää 107 vuotta – Vannoo klassikkoruoan nimeen
Owen täyttää 107 vuotta – Vannoo klassikkoruoan nimeen

