Hyundai Ioniq 5 – Mallioppilas
Hyundai Ioniq 5 on persoonallisesti muotoiltu sähköauto, jonka supernopea lataus miellyttää.
Katso Hyundai Ioniq 5 -koeajovideo >>
Hyundai Ioniq 5 on varsin odotettu sähköautomalli, sillä tyylikkääseen kuoreen on leivottu auto, joka vakuuttaa myös teknisesti. Ioniq 5 on yksi markkinoiden nopeimmin latautuvista sähköautoista, mikä ei varmasti laske mallin tenhoa potentiaalisten kuluttajien silmissä.
Latausnopeus on hurja. Optimaalisissa olosuhteissa sadan kilometrin latautuminen kestää viisi minuuttia. Se alkaa olla nopeus, jonka polttomoottoriautoon tottunutkin sietää. Nopealla pikalaturilla 10% lukemasta 80% varaukseen päästään 18 minuutissa.
Ioniq 5 näyttää jollain hassulla tavalla hieman DeLorean DMC-12:sta. Paljon siitä johtuu varmasti myös koeajoautossa olleesta mattahopeasta värimaailmasta. Hyundain retrofuturistinen muotoilu on komeaa katsottavaa ja autossa on paljon muotoilullisia yksityiskohtia, joiden ääressä viihtyy.
Komean ulkokuoren sisällä on varsin modernia sähkötekniikkaa. Voimanlähteenä toimii versiosta riippuen joko yksi tai kaksi sähkömoottoria. Nelivetomallissa moottoreita on molemmilla akseleilla yksi. Takatuupparissa mylly on taka-akselilla.
Nelivedolla sataseen viidessä sekunnissa

Nelivetoinen Ioniq 5 kiihtyy nollasta sataan 5,2 sekunnissa, eli suorituskyky puhuttelee. 305 hevosvoimaa ja 605 Nm ovat huikeita lukuja, joita polttomoottoripuolella tapaa melko harvassa.
Koeajettu versio on takavetoinen ja sen strategiset lukemat ovat 217 hv, 350 Nm ja 7,4 sekuntia. Takavetomallikin siis kiihtyy varsin ripeästi, vaikka se toki on reippaasti nuhaisempi kuin nelivetoinen.
Molemmissa versioissa akku on 73 kWh ja WLTP-toimintamatka on nelivedolla 460 km ja takavedolla 481 km. Toimintasäde on varsin mukava ja Hyundai haastaa markkinoiden kalliimpia sähköautomalleja.
Yhdistetty kulutus pyörii 16-17 kWh:n tienoilla sadalla kilometrillä, mikä on hyvää perustasoa. Haaste kulutuslukemalle on luonnollisesti moottoritieajo, jossa Ioniq saattaa imaista varsin reipastakin määrää energiaa.
Huikean ulkokuoren ja hyvän sähkövoimalinjan lisäksi Ioniqin sisällä viihtyy. Sisätilojen muotoilu ei ole yhtä rohkeaa kuin ulkokuori antaa olettaa, mutta modernia se joka tapauksessa on. Ja erityisen ilahduttavaa on se, että sekä etu- että takapenkillä riittää tilaa.
Autopilotti soutuhommissa
Hyundai kokeilee Ioniqilla luonnollisesti myös autonomisen autoilun suhteen ja auto onkin pitkälti valmis autonomiseen autoiluun. Ioniq 5 osaa ajaa moottoritiellä pitkälti itsestään, mutta haluaa silti kuskin pitävän käpälänsä ohjauspyörällä. Autopilotti tosin tekee koko ajan huomattavaa liikettä soutaessaan kaistalla.
Ioniqin ohjaustuntuma on perustasoa ja ajokokemuksena se muistuttaa mitä tahansa modernia nykyautoa. Ohjaus on tehostettu kevyeksi, mutta onneksi mukana on sopivasti tunnokkuutta.
Sähkömoottorin regeneraatiota voi säädellä kolmiportaisesti. Kolmostaso ottaa jarrutusenergiaa talteen eniten ja ykköstaso vähiten. Korkeimmallakaan regeneraatiotasolla Hyundaista ei tule yhden polkimen autoa, sillä jarrua joutuu edelleen painamaan tuon tuosta. Siksi ajokokemus viittaa edelleen polttomoottoriin.
Hyundai Ioniq 5 on erittäin kiinnostava uusi sähköauto, jonka huikea muotoilu ja supernopea latausmahdollisuus tekevät siitä varsin kiinnostavan vaihtoehdon sähköautoa etsivälle. Se on yksi tyylikkäimmistä uusista automalleista pitkään aikaan.
Tuomas Rajala
Hyundai Ioniq 5 Hyundai Ioniq 5 73 kWh 217 hv Premium:
Also read
-
Koeajo: Valtava sähkömaasturi Hyundai Ioniq 9 tuo kodin mukavuudet tien päälle
Koeajo: Valtava sähkömaasturi Hyundai Ioniq 9 tuo kodin mukavuudet tien päälle -
Hyundai Kona Electric II - Se parempi sukupolvi?
Hyundai Kona Electric II - Se parempi sukupolvi? -
Hyundai Ioniq 6 - sähkösukkula korealaisittain
Hyundai Ioniq 6 - sähkösukkula korealaisittain -
Hyundai i30 N Fastback - meteliä, pauketta ja tehoa
Hyundai i30 N Fastback - meteliä, pauketta ja tehoa -
Hyundai Santa Fe Plug-in - Luksusta korealaisittain
Hyundai Santa Fe Plug-in - Luksusta korealaisittain -
Hyundai i20N – Pikkusportti ralliperimällä
Hyundai i20N – Pikkusportti ralliperimällä
-
Koeajo: Volkswagen ID.3 Neo on saanut vihdoin napit paikoilleen
KoeajotKoeajo: Volkswagen ID.3 Neo on saanut vihdoin napit paikoilleenKoeajot -08.09.2026 -
Koeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkua
KoeajotKoeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkuaKoeajot -28.08.2026 -
Koeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainetta
KoeajotKoeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainettaKoeajot -19.08.2026
-
Vantaa205 € -
Haapavesi250 € -
Hakkapeliitta 9
LoviisaHakkapeliitta 9
240 € -
Hakkapeliitta 7
AuraHakkapeliitta 7
80 € -
Kuusamo540 € -
Kuusamo300 €
CAR NEWS
-
Uutuuskirja: Presidentti Stubbin turvamies surmasi itsensä samana päivänä, kun organisaatiossa tapahtui raju muutos
Uutuuskirja: Presidentti Stubbin turvamies surmasi itsensä samana päivänä, kun organisaatiossa tapahtui raju muutos -
Kohuklinikan perustaja julkaisi kuvia vielä Olivia Oraksen kuoleman jälkeen – Kävimme ovella: Näin naapurit kertovat
Kohuklinikan perustaja julkaisi kuvia vielä Olivia Oraksen kuoleman jälkeen – Kävimme ovella: Näin naapurit kertovat -
Joe Bidenilta dramaattinen päivitys
Joe Bidenilta dramaattinen päivitys -
Trump iloitsi Merzin takaiskusta – Sitten liittokansleri teki nopean päätöksen
Trump iloitsi Merzin takaiskusta – Sitten liittokansleri teki nopean päätöksen -
Kirurgi laukoi rajuja suosituksia kansanedustajalle – Kehotti rasvaimua eri puolille kehoa
Kirurgi laukoi rajuja suosituksia kansanedustajalle – Kehotti rasvaimua eri puolille kehoa -
Järjestö: Suomalaisräppäri astui miinaan Ukrainassa
Järjestö: Suomalaisräppäri astui miinaan Ukrainassa -
Miksi PS ei ole saanut Oulun vanhusraiskaajaa pois maasta? Mari Rantanen vastaa
Miksi PS ei ole saanut Oulun vanhusraiskaajaa pois maasta? Mari Rantanen vastaa -
Arvokas chihuahua kaapattiin naisen sylistä Helsingissä
Arvokas chihuahua kaapattiin naisen sylistä Helsingissä

