Mazda CX-5: Matalaviritteisyys kunniaan
Lisääntyvä huoli ympäristöstä tai oikeammin sanottuna kiristyneet päästövaatimukset ovat saaneet autovalmistajat kehittelemään entistä taloudellisempia ja sitä kautta ympäristöystävällisempiä moottoreita.
Kehitys on johtanut ilmiöön, jota sanotaan moottorien downsizingiksi. Aiempaa pienempien moottorien kehittelyyn ovat lähteneet lähes kaikki autovalmistajat, mutta poikkeaviakin näkemyksiä löytyy. Hyvänä esimerkkinä tästä toimii Mazdan Skyactiv-D –diesel-moottori.
CX-5:n nokalta löytyvä dieselkone on 2,2-litrainen ja kuutioihinsa nähden se on hyvin matalaviritteinen voimanlähde. Suuri moottorin koko ei tässä yhteydessä tarkoita sitä, että sen kohdalla juhlittaisiin suurilla konetehoilla.
Maltilliset tehot

2,2–litraisen padan tehokäyrä pysähtyy tasan 150 hevosvoiman kohdalle, mikä on tämän kokoluokan autolle kohtuullisen vaatimaton lukema. Onneksi huipputehot kuitenkin saavutetaan jo 4500 kierroksella.
Vääntöä koneessa on 380 Nm, mikä ei sekään ole millään tapaa poikkeavan suuri. Reippaan kaksilitraisen koneen omaavalta CX-5:ltä jää toivomaan juurevampaa vääntöä, mutta toisaalta se riittää hyvin kuljettamaan autoa ja varmasti myös sopivaa määrää lastia.
Taloudellisuuden näkökulmasta iskutilavuudeltaan suurempi kone ei suinkaan ole pienempiä koneita janoisempi. Yhdistetty kulutus pyörii paperilla 5,3-litran tuntumassa, mutta oikeassa elämässä kulutus pyöriskelee reippaassa 7 litrassa.
Kymmenen sekuntia sataseen
Suurikokoinen ja matalaviritteinen moottori tarjoaa juurevaa vääntöä, mutta siitä huolimatta suurikokoiselta moottorilta odottaisi hieman enemmän. Aivan tuhnuksi CX-5:ta ei kuitenkaan voi väittää, vaikka 0-100 km/h ottaakin aikaa tasan 10 sekuntia.
Erikoisesta lähestymiskulmasta kertoo myös vaihdelaatikko. Aski on perinteinen automaatti, eikä useimpien muiden valmistajien tavoin kaksoiskytkimellinen versio. Siitä huolimatta se vaihtaa sulavasti ja huomaamatta, eikä kuminauhamaisuutta ole havaittavissa. Se ei kuitenkaan aivan yllä DSG-henkisten laatikoiden sulavuuteen.
Hyvin toimivan koneen ja vaihdelaatikon lisäksi huomio kiinnittyy jämäkkään alustaan ja ajettavuuteen. Ohjaustuntuma muistuttaa Baijerilaisvalmistajien merkkejä ja käytös on muutenkin hyvin johdonmukaista.
Alusta onnistunut kompromissi
On hankala sanoa, onko alusta mukavuuspainotteinen vai jämäkkä. Se on itse asiassa hyvin onnistunut kompromissi molemmista maailmoista. Kovin mullistavia maasto-ominaisuuksia jousituksen osalta on kuitenkaan turha odottaa, vaan CX-5 on luotu kaupunkiin.
Mazda CX-5 on mukavan hiljainen ainakin kitkarenkailla varustettuna. Ainoat sisään kantautuvat äänet ovat peräisin nimenomaan renkaista ja kone onkin eristetty lähes äänettömäksi.
Sisustaltaan CX-5 kestää vertailun muihin valtamerkkeihin. Ohjauspyörä on kohtuullisen kompakti ja se on ladattu täyteen toimintoja. Ratista löytyvät nykysuuntauksen mukaan sekä audio- että vakionopeudensäädintoiminnot. Nappeja voisi kuitenkin olla vähemmän.
Penkit tarjoavat kohtuullisen hyvän sivuttaistuen ja säätömahdollisuuksia on riittävästi. Tilaa CX-5:ssä on perhekäytössäkin hyvin ja takakontti imaisee tavaraa riittävästi. Numeroissa kontin koko on 463 litraa.
Tietokonetta ohjataan rullalla
Mazda kilpailee Saksalaismerkkien kanssa myös ajotietokoneen kanssa. CX-5:n konsolista löytyy mukavankokoinen näyttö, jonka kautta on mahdollista ohjata äänentoistoa, puhelinta ja auton asetuksia. Asetusvalikosta voi kontrolloida mm. auton sisävalaistusta.
Toiminnot on käytettävissä käsijarrun vierestä löytyvällä rullalla, jota operoidaan pyörittämällä ja painelemalla. Mm. BMW:ssä erinomaisesti toimiva rullasysteemi ei ole Mazdan valmistamana aivan yhtä sulava. Käyttöliittymä on sekava, eikä sitä voi sanoa kovin intuitiiviseksi.
Näytön operointi vaatii totuttelua ja rulla tuntuu toimivan kerta toisensa jälkeen ikään kuin väärin päin. Ajotietokoneen logiikkaan ei tottunut edes viikon koeajon aikana, mutta pidempi käyttöaika varmasti päivittää aivot uuteen asentoon.
Varusteita riittää
Skyactiv-D Touring AT on varustelultaan kattava ja autosta löytyy mm. adaptiiviset Xenonit, start-stop –automatiikka, kaistavahti, hätäjarrutehostin ja mäkilähtöavustin. Varsinkin valot ovat huippuluokkaa sekä teholtaan että toiminnaltaan.
Mazda kilpailee muiden valmistajien keskihintaisten crossovereiden kanssa ja kovimpiin haastajiin kuuluu varmuudella ainakin Honda CR-V. Nissan Qashqai puolestaan painii omassa sarjassaan edullisempien katumaastureiden sarjassa.
CX-5 vakuuttaa laadullaan ja hyvällä ajettavuudellaan. Lisäpuhti ei olisi pahitteeksi, koska kookkaassa koneessa olisi potentiaalia myös voimakkaamman auton pohjaksi. Moottorin pienestä hengettömyydestä huolimatta se tuo keskihintaisten crossovereiden luokkaan yhden hyvän vaihtoehdon lisää.
Tuomas Rajala
Mazda CX-5 Tekniset tiedot:
Also read
-
Mazda CX-5 – Viileästi vaparina
Mazda CX-5 – Viileästi vaparina -
Pärjääkö katumaasturilla maastossa?
Jutut MAINOSPlay video Pärjääkö katumaasturilla maastossa? -
Mazda CX-5 – Idän prinsessa
Mazda CX-5 – Idän prinsessa -
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa
Koeajo: Mazda 6e yllättää hyvässä ja pahassa -
Koeajo: Mazda MX-30 R-EV - sähköllä ja Wankelin varmistuksella
Koeajo: Mazda MX-30 R-EV - sähköllä ja Wankelin varmistuksella -
Koeajo: Mazda2 hybrid – Käsittämättömän pieni kulutus
Koeajo: Mazda2 hybrid – Käsittämättömän pieni kulutus
-
Koeajo: Volkswagen ID.3 Neo on saanut vihdoin napit paikoilleen
KoeajotKoeajo: Volkswagen ID.3 Neo on saanut vihdoin napit paikoilleenKoeajot -08.09.2026 -
Koeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkua
KoeajotKoeajo: Dacia Duster 155 Hybrid - edullinen katumaasturi saa lisää potkuaKoeajot -28.08.2026 -
Koeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainetta
KoeajotKoeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainettaKoeajot -19.08.2026
-
Hakkapeliitta
PorvooHakkapeliitta
80 € -
Premium Contact 5
TuusulaPremium Contact 5
400 € -
X-ice north 4
JyväskyläX-ice north 4
2 000 € -
Winguard
KärköläWinguard
490 € -
Lappeenranta100 € -
Arivo Ice Claw
MerikarviaArivo Ice Claw
740 €
CAR NEWS
-
Prinsessa Astrid on kuollut
Prinsessa Astrid on kuollut -
Saimme käsiimme lisää viranomaisilmoituksia kohuklinikasta, jolla Olivia Oras kävi: Lopputulos järkyttää
Saimme käsiimme lisää viranomaisilmoituksia kohuklinikasta, jolla Olivia Oras kävi: Lopputulos järkyttää -
Mika Moringin, 54, syytteet kaatuivat
Mika Moringin, 54, syytteet kaatuivat -
Ukrainan vakoilupomo: Kello tikittää Putinille
Ukrainan vakoilupomo: Kello tikittää Putinille -
Mopopoika, 15, kuoli järkyttävällä tavalla – Uutta tietoa Varkauden turmasta
Mopopoika, 15, kuoli järkyttävällä tavalla – Uutta tietoa Varkauden turmasta -
Helikopteri putosi Hyvinkäällä
Helikopteri putosi Hyvinkäällä -
Noora kuuli valtavan humahduksen kesken arkiaskareiden – Vilkaisu peiliin paljasti järkyttävän näyn
Noora kuuli valtavan humahduksen kesken arkiaskareiden – Vilkaisu peiliin paljasti järkyttävän näyn

